Teatr Figurki odbywa trasę po małopolskich przedszkolach

niedziela 12.06.2016 do czwartek 30.06.2016

teatr figur

Teatr Figurki, czyli scena dla najmłodszych Teatru Figur Kraków, jest jednym z dziewięciu laureatów konkursu im. Jana Dormana. Konkurs organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego z Warszawy ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorzy troszcząc się o poczucie estetyki i lepszą edukację teatralną dzieci wspierają dobrej jakości spektakle prezentowane w przedszkolach i szkołach.

W ramach konkursu powstał spektakl w technice teatru papieru „Robot i motyl” w reżyserii Dagmary Żabskiej. Mogą go oglądać przedszkolaki z Krakowa i Małopolski w ramach objazdowych prezentacji w placówkach.

Spektakl rodzi się na oczach dzieci. Wszystko zaczyna się od zwykłej, białej kartki papieru. Kartki, jaką każde dziecko zna – wie jak szeleści w dłoniach, jak fruwa spadając ze stolika, jak daleko leci zmięta w kulkę. Złożona może zmienić się szybko we wspaniały samolot, albo statek. W spektaklu w mgnieniu oka zmienia się w robota, motylka, pająka – w cały papierowy świat! Aktorzy wyczarowują kolejne postaci: przede wszystkim Dondona, czyli gwiazdę z wystawy robotów, czy delikatnego i fruwającego motylka. Na życzenie widzów z papieru budowane są także łąkowe gwiazdy sportu.

Czy w papierowym świecie wszystko się udaje? Czy bohaterom łatwo jest ze sobą rozmawiać? Czy mogą się przyjaźnić? Jakie mają przygody? Jaki smak ma zwycięstwo i spełnianie marzeń?

„Robot i motyl” to opowieść o prawdziwych emocjach, relacjach, wyzwaniach jakie inni nam stawiają i o wymaganiach wobec siebie samych. To niesamowite przygody, wzruszające historie, bezcenne rady i dużo śmiechu.

Dzieci uczestniczą w spektaklu aktywnie – są w dialogu z aktorami, w ciągłej interakcji.

Spektakl jest pretekstem do wspólnej zabawy warsztatowej. Po pokazie przedszkolaki tworzą przy wsparciu opiekunów i aktorów własne modele robotów, którym nadają imiona, wymyślają ich historię i zabierają do domu, by pochwalić się rodzicom. Takie uczestniczenie w spektaklu rozwija wyobraźnię i kreatywność dzieci. Dziecko nie zostaje z wrażeniami po spektaklu samo, lecz próbuje je wykorzystać do twórczego działania artystycznego. Spektakl jest początkiem wspaniałej zabawy i teatralnej przygody.

Www.edukacjateatralna.pl, www.teatrfigur.pl, www.dorman.e-teatr.pl

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:przedszkoleteatr

Boże Narodzenie z 5.10.15.

Zobacz także