Sztuka Szuka Malucha 2018

Sztuka Szuka Malucha 2018

Scena Wspólna
🗺 mapa
📅 piątek 06.07.2018 do niedziela 08.07.2018
Bilety · 11 zł – 25 zł
Sztuka Szuka Malucha 2018

Sztuka Szuka Malucha 2018 to pierwszy w Polsce Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych, czyli dla dzieci poniżej piątego roku życia oraz ich opiekunów. Jest to jednocześnie najstarsze w Polsce międzynarodowe wydarzenie w pełni poświęcone praktyce artystycznej skupiającej się na rodzinach z bardzo małymi dziećmi. Festiwal odbywa się w Poznaniu nieprzerwanie od 2006 roku. 

Projekt realizowany jest przez Art Fraction Foundation w ścisłej współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – inicjatora nurtu teatru dla najnajmłodszych w Polsce oraz pomysłodawcy cyklu Sztuka Szuka Malucha .
Projekt dofinansowano ze środków Mnistra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Poznań.

Sztuka Szuka Malucha to festiwal, który nieustannie poszukuje artystycznych sposobów komunikacji z widzem – poprzez sztukę chcemy wkraczać na nowe ścieżki budowania relacji. Bacznie przyglądamy się nie tylko przemianom w praktyce artystycznej adresowanej do rodzin z bardzo małymi dziećmi – poprzez selekcję ciekawego, nowatorskiego programu, otwartego na twórcze eksperymenty – ale pragniemy również obserwować zmiany społeczne, które dokonują się na naszych oczach i mają znaczący wpływ na dynamikę i specyfikę naszej publiczności.

W tym roku podczas dwunastej edycji festiwalu zaprosimy naszych widzów do udziału w spektaklach teatralnych, lalkowych, tanecznych i instalacjach oraz do współtworzenia razem z artystami sytuacji twórczych. Tegoroczny program to m.in. przedstawienia, które w bliski bardzo małym dzieciom sposób przyglądają się tematowi „ja“, rozwijającej się tożsamości i sposobom komunikowania o niej. Stworzyliśmy bardzo różnorodny program, w którym wielość form spotyka się z różnymi sposobami budowania dialogu z widzem – obok wyciszonych, pełnych spokoju i czystości formalnej spektakli meksykańskiej grupy Compañía Teatro al Vacío, pokażemy pełen humoru i zabawy z formą spektakl Brytyjczyka Daryla Beetona. Intrygujące i zaskakujące poszukiwania formalne zaproponują publiczności również artyści ze słowackiego teatru Odivo – pokażą, jak na wiele sposobów można wykorzystać w teatrze powietrze. Nie zabraknie też podróży do niezwykłego świata dziecięcych emocji – artyści z norweskiego Open Window Theatre razem z małym ptaszkiem kiwi wyruszą z dziećmi w kosmos. Nieziemskie, inspirujące i pełne delikatności przestrzenie odkrywa również spektakl interaktywny „Księżycowo“, którego nasz festiwal jest koproducentem.

Podobnie jak w roku ubiegłym, chcemy naszym widzom prezentować sztukę z odległych zakątków świata – oprócz teatru z Meksyku, zaprosiliśmy japońską artystkę Yukę Kawamoto, która wspólnie ze wszystkimi widzami tworzyć będzie przez cały czas trwania festiwalu instalację „Chi no mori / Wiedzący las“.

Ważnym elementem festiwalu są również spektakle przeznaczone dla osób ze szczególnymi potrzebami. Przyglądając się rozwijanemu w Europie nurtowi tzw. „relaxed performances“ (na potrzeby naszego festiwalu realizacje takie nazwaliśmy „spektaklami odprężonymi“), chcielibyśmy spotkać się na widowni również z dziećmi, które potrzebują więcej swobody, wyrozumiałości, a mniej bodźców.

Jak co roku chcemy zachęcać rodziny do spędzania z nami czasu, dlatego przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji. Pierwsze dwa dni festiwalu poświęcimy na wspólne przygotowanie plenerowej strefy relaksu – zrobimy razem tipi i hamaki, którymi bawić będziemy się przez cały festiwal. Na festiwalowym placu zabaw czekać będzie sporo aktywności: klocki MuBaBao, rozmaite działania plastyczne oraz – oczywiście – muzyka i pyszności. Przez całe sześć dni będziemy razem twórczo bawić się i odpoczywać.

Wzorem poprzednich lat chcemy wsłuchiwać się również w głos dorosłych, zwrócić się ku rodzicom, stanowiącym bardzo ważną grupę naszych odbiorców. Podczas specjalnie przygotowanych paneli dyskusyjnych podejmiemy tematy związane z ojcostwem oraz sztuką inkluzywną. Dorosłych, dla których ważny jest twórczy samorozwój, zaprosimy również na pierwszy w Polsce trening znanego na całym świecie włoskiego laboratorium Segni Mossi.

SZTUKA SZUKA MALUCHA to festiwal, poprzez który chcemy pokazać, jak bardzo twórczość może stać się przestrzenią dialogu na wielu poziomach. Kilkanaście lat temu, gdy po raz pierwszy zaprosiliśmy niemowlęta do teatru, przekroczyliśmy wiele granic – artystycznych, związanych z konwencją i postrzeganiem miejsca dziecka jako odbiorcy sztuki; dziś z dużą intensywnością poszukujemy sposobów na to, żeby sztuka dla najnajmłodszych była jak najbardziej włączająca i nie budowała niepotrzebnych barier.

Szczegółowy program: www.sztukaszukamalucha.pl

SZTUKA SZUKA MALUCHA to nie tylko wydarzenia dla najmłodszych! Wzorem poprzednich lat chcemy wsłuchiwać się również w głos dorosłych, zwrócić się ku rodzicom, stanowiącym bardzo ważną grupę naszych odbiorców. Podczas specjalnie przygotowanych paneli dyskusyjnych podejmiemy tematy związane z ojcostwem oraz sztuką inkluzywną. 
Dla dzieci przygotujemy kącik zabaw, by rodzice mogli spokojnie brać udział w spotkaniu.

BILETY:
– do wzięcia udziału w panelach upoważnia bilet na dowolne wydarzenie odbywające się podczas Festiwalu, w przypadku braku takiego biletu wejściówkę w cenie 2 zł kupić będzie można w kasie Sceny Wspólnej;
Panele poprowadzi Beata Jewiarz – Absolwentka PWST we Wrocławiu; dziennikarka radiowa (Polskie Radio RDC), aktorka, performerka. W Polskim Radiu prowadzi audycje o kulturze: „Niedzielny Poranek“, “Mnie się to podoba” i Popołudnie RDC. Laureatka nagrody IBBY w konkursie Książka Roku 2016 za upowszechnianie czytelnictwa.

Zapraszamy na dwa spotkania:

Rodzicielstwo bez granic. Jak niepełnosprawność uruchamia potencjał twórczy i wychowawczy rodziców.
6 lipca / godz. 18:30-20:30
Obok nurtu spektakli przyjaznych sensorycznie, na które zapraszamy widzów o szczególnych potrzebach (tzw. „relaxed performances”), chcemy zaproponować również rodzicom pogłębioną refleksję na temat rodzicielstwa osób dzieci z szeroko pojmowaną niepełnosprawnością. Przedstawimy również perspektywę twórców, których sztuka dotyka tematów wykluczenia lub przeciwnie – inkluzywności, potrzeby zapraszania osób z różnymi problemami do aktywności kulturalnej. Chcemy, żeby głos zabrały osoby, które wierzą, że uczestnictwo w kulturze i współtworzenie jej może stanowić ważny element w rozwoju dzieci z niepełnosprawnościami i pogłębiania ich relacji z bliskimi, światem i samym sobą.
W dyskusji udział wezmą:
Daryl Beeton – lider działający na obszarze kultury osób młodych i z niepełnosprawnościami, aktor, pedagog, twórca teatralny.
Aleksandra Kowalczyk – producentka reklamowa, wielbicielka podróży i tańca, mama 21-letniej Mai – mieszanki genetycznej Zespołu Downa i Zespołu Turnera, aktorki Teatru 21 i 19-letniej Kasi wkrótce studentki Uniwersytetu w Amsterdamie.
Agnieszka Szpila – pisarka, copywritera, autorka powieści „Łebki od szpilki” (2015) i „Bardo” (2018), mama bliźniaczek – Mileny i Heleny cierpiących na zaburzenia neurologiczne.

Tata – aktywacja. O nowym pokoleniu ojców aktywnie obecnych w życiu dziecka.
7 lipca / godz. 18:00-20:00
Kiedy dwa lata temu świętowaliśmy jubileusz dziesięciolecia naszego Festiwalu, wielokrotnie w dyskusjach, podsumowaniach i refleksjach nad zmianami, które dokonały się na przestrzeni tych lat, wymieniane były te dokonujące się pośród naszych widzów. Zmienił się przede wszystkim model rodzinnego uczestnictwa w kulturze, a na widowni coraz częściej obok lub zamiast mam, zaczęli pokazywać się ojcowie. Po zeszłorocznym cyklu spotkań poświęconych współczesnym modelom rodzicielstwa, na których dominował głos mam, postanowiliśmy oddać głos ojcom. Chcemy przyjrzeć się czym współcześnie jest zarówno dobre, jak i trudne ojcostwo, w jaki sposób panowie aktywizują się w kulturalne życie swoich dzieci, gdzie poszukują inspiracji. Chcemy mówić również o ojcostwie bez lukru – o wyzwaniach codzienności, mierzeniu się z modelem męskości czy presją społeczeństwa. Do dyskusji zaprosiliśmy ojców, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach rodzicielskich i zawodowych perspektywach pracy z ojcami.
W rozmowie wezmą udział:
Krzysztof Górski – psycholog, terapeuta i trener z Fundacji Sto Pociech działającej na rzecz rodzin z najmłodszymi dziećmi, mąż oraz tata trzech córek i syna.
Konrad Kruczkowski – pisarz, publicysta, bloger, autor książki „Halo Tato. Reportaże o dobrym ojcostwie”, mąż i tata.
Sebastian Łukomski – informatyk, były i prawdopodobnie przyszły bloger (prowadził bloga „King Kong i ojciec karmiący”, w którym opowiadał o swoim rodzicielstwie). Zwolennik „bliskościowego” podejścia do dziecka. Wie, że bezstresowe wychowanie nie istnieje.”

INFORMACJE:
– tel. 884 936 747, 
– e-mail: bilety@sztukaszukamalucha.pl

DO ZOBACZENIA!!!

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent