Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego w Krakowie

Muzeum Inżynierii Miejskiej mapa

sobota 04.06.2016

Wstęp bezpłatny

industriada krakow

44 przemysłowe zabytki, 27 miast, prawie 400 w większości bezpłatnych atrakcji. Do tego darmowy transport pociągami, tramwajami i autobusami. Czy kogoś jeszcze dziwi, że INDUSTRIADA – święto Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego to największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w Europie Centralnej? W sobotę 4 czerwca w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie poznamy INDUSTRIADĘ nieco bliżej.

Szlak Zabytków Techniki skupia obiekty, których największym walorem jest autentyczność. Znajdziemy tu prawdziwe zakłady pracy (kopalnie węgla i srebra), historyczne  kolonie robotnicze, a  nawet miejsca, gdzie od setek lat warzy się piwo, czy produkuje czystą wodę.  – Odwiedzając obiekty zrzeszone na Szlaku spotykamy prawdziwych świadków historii, dotykamy maszyn i technologii, które zmieniły nasz świat. Dlatego w Muzeum Inżynierii Miejskiej pokażemy kilka prawdziwych elementów programu ubiegłorocznego festiwalu – mówi Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Krakowskie spotkanie ze Szlakiem Zabytków Techniki rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do 16.00.
W programie między innymi:
1. Koncert 14-osobowej orkiestry górniczej.
2. Ekskluzywne warsztaty tłoczenia na autentycznej prasie ręcznej z Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie.
3. Super Marian Bros: składanie rurociągu, rozkręcanie i ponowne skręcanie kranu oraz gry i zabawy nawiązujące do przemysłowych historii – warsztaty związane z Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach.
4. Sztuka węgla – malowanie węglem krajobrazów charakterystycznych dla obiektów Szlaku Zabytków Techniki (wieże wyciągowe szybów górniczych, Radiostacja Gliwicka, parowozy).
5. Pokaz grupy Gromowładni – generowanie dźwięków i piorunów za pomocą cewek Tesli – wydarzenie związane z Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych.
6. Kino plenerowe, filmy z cyklu: Bolek i Lolek wśród górników, czyli takie tytuły jak: Skarbnik, Barbórka, W starej kopalni, Zielona hałda, Czarne złoto, Pasowanie na górnika.
7. Aktorzy z grupy teatralnej Lufcik na korbkę przeniosą nas w czasy rewolucji przemysłowej na Górnym Śląsku. Dowiemy się, dlaczego Joanna Gryzik zwana była śląskim Kopciuszkiem, czy Karol Godula konszachtował z diabłem i co wspólnego miał hrabia Fryderyk Wilhelm von Reden z wojskami napoleońskimi. A nad wszystkim czuwał będzie opiekuńczy duch Skarbnika.

Wstęp bezpłatny.
Zapraszamy!

4 czerwca, godz. 10-16

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:muzeumpokazy