Szklany magnetyczny alfabet do wygrania na Mikołaja! Konkurs!

Szklany magnetyczny alfabet do wygrania na Mikołaja! Konkurs!

📅 środa 22.11.2017 do niedziela 03.12.2017
Szklany magnetyczny alfabet do wygrania na Mikołaja

Nauka czytania najczęściej rozpoczyna się w przedszkolu, jednak malucha można z powodzeniem zapoznać z literkami już wcześniej. Pierwszego kontaktu z nauką czytania dzieci doświadczają zazwyczaj w wieku 5-6 lat. Istotne argumenty przemawia jednak za tym, aby pierwsze kroki w kierunku nauki czytania poczynić jeszcze zanim dziecko zacznie edukację pod tym kątem w zerówce.

Szczególnie, że najbardziej chłonne wiedzy dziecko jest w pierwszych latach życia. Tak więc nauka czytania może przyjść cztero- czy pięciolatkowi z większą łatwością niż w późniejszym wieku.

Niektórzy eksperci twierdzą, że trzeci rok życia jest najlepszy do nauki czytania. Najpopularniejszą metodą nauki czytania całkiem małych dzieci jest ta opracowana przez Glena Dommana. Maluchy mają w pierwszym okresie swojego życia nieograniczoną zdolność uczenia się nowych rzeczy. Metoda jest genialna, gdyż większość materiałów edukacyjnych opiera na zabawie. Ale czy każda matka może wyobrazić siebie uczącą 6-miesięczne niemowlę czytania pokazując codziennie specjalnie przygotowane w tym celu karty? Większość odpowie „Nie dajmy się zwariować”.

Według metody Marii Montessori ”(…) dzieci w wieku czterech lat potrafią łatwiej przyswoić język pisany (pisanie i czytanie) niż dzieci w wieku sześciu lat. W czasie, gdy dziecko sześcioletnie potrzebują około dwóch lat, by opanować pisanie, dzieci czteroletnie uczą się tej umiejętności w kilka miesięcy (…)”. I zapewne są w każdym wieku dziecka okresy, w których lepiej się przyswaja dana wiedza i w tych okresach określonymi bodźcami należy dziecko otaczać. Wszyscy słyszeliśmy przecież o skokach rozwojowych dzieci we wczesnym dzieciństwie, gdzie fazy rozwoju fizycznego przeplatają się z fazami rozwoju umysłowego.

Wokół nauki czytania u dzieci narosło wiele teorii i mitów. My wierzymy, że najlepsze co możemy zrobić, to zaufać naszym dzieciom. Zaufać że są na tyle ciekawe świata, że same sięgną po potrzebną im wiedzę, jak tylko będą na to gotowe. Wierzymy, że zainteresowanie dzieci literkami i nauką czytania jeszcze w wieku przedszkolnym pomoże im rozwinąć lepszą pamięć i koncentrację. Jedyna zasada, której bezwzględnie należy się trzymać, to utrzymanie nauki czytania w formie zabawy. Na każde dziecko przyjdzie moment, w którym zainteresuje się literkami bardziej niż zwykle, a wtedy najlepsza rola rodzica polega na tym, aby ten interes podsycić i odpowiednio wesprzeć. W tym momencie wkracza rodzic z przyciągającymi uwagę dziecka materiałami edukacyjnymi czy swoimi pomysłami na gry i zabawy literkami. Rodzic ma dać narzędzia, stworzyć warunki, pokierować, a potem pozostaje tylko dziwić się, jak szybko nasza pociecha robi postępy. I nie należy mylić uczenia się z bycia nauczanym. Skorzystajmy z wielu pomysłów na zainteresowanie dzieci literkami w formie gier i zabaw, aby zapobiec przekształcaniu pokoju dziecięcego w małą szkołę. Wówczas, rozpoczęcie nauki czytania w domu z mamą będzie się kojarzyć dziecku z przyjemną zabawą i miłą atmosferą, a nie z obowiązkiem szkolnym.

Zabawy do nauki czytania:

  1. Foremki w kształcie liter: odciśniemy nimi literki w cieście na pierniczki, w piasku w piaskownicy albo piasku kinetycznym w domu.
  2. Zeszyty do kaligrafii dla najmłodszych: mają nie tylko literki, ale też kształty czy rysunki do obrysowywania, dzięki czemu maluch kształci prowadzenie równych linii.
  3. Kreda, nie tylko latem: pisanie literek na asfalcie lub w domu na tablicy/ścianie do pisania kredą. Młodsze dziecko może naśladować rodzica, powtarzać i przepisywać napisane przez niego śmieszne i krótkie wyrazy.
  4. Plastelina – królowa kreatywnej zabawy: z nią można zrobić przeróżne cuda. Nasze literki mogą ożyć przez naklejenie oczek, czapek, parasoli i przeżyć razem z nami historię zaczerpniętą z Abecadła J. Tuwima.
  5. Wyrazy z literek magnetycznych: zestawy literek magnetycznych pomogą płynnie przejść z etapu nauki liter do etapu nauki czytania całych wyrazów, układania prostych zdań i gier słownych.
  6. Zabawa w poszukiwaczy skarbu: to zabawa dla dzieci, którzy literki potrafią już układać w wyrazy – doskonała, aby przejść do kolejnego kroku – od uczenia się literek do czytania wyrazów. Proste hasła napisane na kawałkach papieru – „W BUCIE”, „NA STOLE”, „POD KANAPĄ” – doprowadzą poszukiwacza na końcu do wymarzonej nagrody.
  7. Wycinanie literek z czasopism: i wklejanie ich do bloku – dzieci uwielbiają wycinać i kleić. Jest to zresztą bardzo uspokajające zajęcie, więc i rodzicom warto przyłączyć się czasem do zabawy. (pomysł dodany przez Panią Alicja Żebro, Facebook)
  8. Scrabble: nie tylko dla dorosłych! Pamiętajmy o Scrabble Junior, wersjach dla dzieci już od 6 roku życia – bardzo wciągająca gra dla całej rodziny, gdzie dziecko już czytające proste wyrazy może pochwalić się swoimi umiejętnościami. (pomysł dodany przez Katarzyna Białowąs, Instagram)

 

Szklany magnetyczny alfabet do wygrania na Mikołaja

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent