Szansa na życie wyjątkowej Tosi

środa 24.11.2021 do środa 01.12.2021

Szansa na życie wyjątkowej Tosi

Tosia jest niezwykłą, silną dziewczynką z Olsztyna. Urodziła się z wadą genetyczną – Trisomią 16 chromosomu. Jest to wada śmiertelna, najczęściej prowadzi do poronienia. Na szczęście Tosia o tym nie wie i ma już  3 latka!

Kiedy Pani Sandra dostała wyniki badań genetycznych była w 24 tygodniu ciąży. Od genetyka usłyszała, że jej dziecko prawdopodobnie nie dożyje porodu. A jeśli się urodzi to może przeżyje do 6 miesiąca, ale jest bardzo mało informacji na ten temat. Ciążą minęła w strachu, bólu i żalu. Kiedy Antosia pojawiła się na świecie zaczęła się diagnostyka i rehabilitacja. Problemów ze zdrowiem Antosi jest wiele:

– Wada serca, kraniosynostoza, stopy końsko-szpotawe, niedoczynność tarczycy, duża wada wzroku (+10), niedosłuch czuciowo nerwowy, kościozrost promieniowo-łokciowy, obniżone napięcie mięśniowe, duże opóźnienie psycho-ruchowe, skolioza kręgosłupa. Ma też niską saturację (w pobliżu musi mieć zawsze koncentrator tlenu). – wymienia mama dziewczynki.

Możliwości leczenia i ewentualnych operacji są ograniczone ze względu na brak informacji na temat jej wady. Tym bardziej potrzebna jest rehabilitacja aby wady się nie pogłębiały. Potrzebna jest specjalistyczna terapia wzroku, słuchu, komunikacji alternatywnej i neurologopedy. Tosia zaczyna też leczenie stóp poprzez gipsowanie. Następnie potrzebne są ortopedyczne buty i ortezy. Niezbędne terapie i zabiegi to ogromne koszty. Dlatego rodzice Tosi założyli zbiórkę na Pomagam.pl.

– Tygodniowy turnus rehabilitacyjny: ok 5000 zł, mikropolaryzacja: 1 turnus – 1000 zł. W 2022 roku Tosia zapisana jest na 4 turnusy po 2 tygodnie. Czekamy jeszcze na kosztorys. Do tego dochodzi zakup sprzętów do komunikacji, oraz siedziska specjalistycznego. Wszystko liczone w tysiącach złotych. Orteza tułowia 1600 zł. Im Tosia starsza tym wydatki stają się coraz większe. – wylicza Pani Sandra.

Antosia codziennie zaskakuje swoją siłą oraz tym jak radzi sobie z rzeczywistością. Jest towarzyska i wesoła. Coraz lepiej radzi sobie z komunikacją. Potrzebuje jedynie wsparcia, aby móg to kontynuować.

Link do zbiórki: https://pomagam.pl/antoninapodpora

Pomagam.pl pozwala w ciągu kilku chwil samodzielnie stworzyć internetową zbiórkę pieniężną na dowolny cel oraz udostępnia narzędzia do jej promowania.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:charytatywnie