Weleda
Weleda Baby

Szalone Dni Muzyki 2022 – koncerty familijne

Teatr Wielki - Opera Narodowa (pl. Teatralny 1) Kościół Środowisk Twórczych (ul. Senatorska 18B)
🗺 mapa
📅 piątek 23.09.2022 do niedziela 25.09.2022
🎫 20zł
Szalone Dni Muzyki 2022 – koncerty familijne
Szalone Dni Muzyki to w znacznej części wydarzenia familijne, które przybliżają świat muzyki młodszym widzom – przyszłym melomanom. Wydarzenia tej kategorii obejmują spektakle muzyczne i koncerty wzbogacone o pozamuzyczny komentarz, który pozwala młodym słuchaczom w przystępnej formie poznać podstawowe zjawiska i pojęcia muzyczne. Program familijny zgodnie ztematem przewodnim festiwalu skupi się na repertuarze XIX wieku, obejmując nie tylko muzykę klasyczną w orkiestrowych i kameralnych składach, ale także muzykę tradycyjną z różnych stron. W tym roku wydarzenia dla rodzin zostały na kilka kategorii wiekowych, dostosowanych prezentowanymi treściami do wieku, zdolności percepcyjnych i zainteresowań widzów: 0–5, 3+, 6+ i 9+ lat.

Smykofonie

Dla najmłodszej publiczności poniżej piątego roku życia przy współpracy z Fundacją „Muzyka jest dla wszystkich” przygotowane zostały Smykofonie, czyli bliskie spotkania z muzyką, w których młodzi odbiorcy pod opieką rodziców zajmują dogodne miejsca na poduszkach i dywanikach na scenie, w bliskiej odległości od wykonawców i ich instrumentów. Smykofonie zaprezentują różnorodne instrumentarium: w programie Kącik dziecięcy (koncerty nr 5, 7, 10) wystąpią Marta Ustyniak-Babińska (sopran), Anna Gut (klarnet), Agata Nowak (wiolonczela), Artur Pilch (fortepian) i Grzegorz Sikorski (instrumenty perkusyjne), a spotkanie pt. Zaczarowany ogród (nr 22, 23, 26) zaangażuje skład: Elżbieta Drozdowska (flet), Zuzanna Elster (harfa), Izabela Buchowska (wiolonczela) oraz Ravel Piano Duo w osobach Agnieszki Kozło i Katarzyny Ewy Sokołowskiej (fortepiany). Wydarzenia te poprowadzą Ada Wdziękońska i Viola Łabanow.

Baśniowy smok Bazylek

Nieco starsze dzieci czekają programy z udziałem smoka Bazylka, mieszkańca magazynu instrumentów Sinfonii Varsovii i dobrego przyjaciela muzyków tego zespołu. Jest on bohaterem miniserialu dostępnego na kanale YouTube orkiestry. W koncercie Muzyczna Ławeczka opowiada (nr 29 i 32), skierowanym do dzieci powyżej 3 roku życia, muzycy kwintetu dętego Sinfonia Varsovia Wind Quintet wraz z Krzysztofem Stenclem (róg naturalny) spotkają się w ulubionym miejscu Bazylka – na Muzycznej Ławeczce. W jej otoczeniu można posłuchać różnych instrumentów i nowych, nieznanych dźwięków, to, co inne lub dziwne, daje się poznać i polubić. To przestrzeń, gdzie różnice inspirują, a nie wzbudzają niepokój, przestrzeń, gdzie za sprawą muzycznej magii zacierają się granice między przeszłością i teraźniejszością.

Bazylkowe historie zza gór i lasów (nr 21) przeznaczone są dla dzieci powyżej sześciu lat. To jeden z dwóch familijnych koncertów, które odbędą się na głównej scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Duży skład grupy dętej Sinfonii Varsovii pod batutą Michała Klauzy przeniesie słuchaczy w świat baśni i legend. Może być głośno, ale u boku Bazylka jako przewodnika nie ma się czego bać. Oba koncerty z udziałem warszawskiego bazyliszka poprowadzi Malina Sarnowska.

Nie po szkolnemu dla młodzieży

Wątek fantastyczny podejmie również koncert Romantyzm? Fantastycznie (nr 6), drugie z rodzinnych wydarzeń (9+), które odbędzie się w Sali Moniuszki. Symfoniczny skład Sinfonii Varsovii pod kierunkiem Jurka Dybała i z komentarzem Łukasza Strusińskiego spróbuje odpowiedzieć na pytanie, jakimi środkami kompozytorzy romantyczni kreowali nastroje – jakie wytworzyli konwencje, które wciąż są zrozumiałe nawet dla przygodnych słuchaczy. A skoro tematem jest fantastyka, to nie może w programie koncertu zabraknąć fragmentów Symfonii fantastycznej Hectora Berlioza i uwertury fantastycznej Bajka Stanisława Moniuszki.

Odpowiednim dopełnieniem programu familijnego festiwalu będzie przeznaczony dla wszystkich powyżej 12 roku życia koncert kameralny Mickiewicz Story Map. Muzyczny vlog poety-emigranta (nr 13 i 16). Kim był Adam Mickiewicz, autor Ballad i romansów? Nie ten ze szkolnych wypracowań, ale osoba z krwi i kości, człowiek targany podobnymi namiętnościami jak my wszyscy? Co go ukształtowało i dokąd zawiodły go jego losy? Od dźwięków litewskich lasów, krymskiego stepu, przez salony Petersburga i Paryża aż po egzotyczny Konstantynopol – na muzyczną podróż szlakiem życia poety zaprasza kolektyw artystów różnorodnych artystycznych proweniencji: Karolina Cicha (śpiew), Bogdan Ferenc (aktor), Marta Maślanka (cymbały), Karolina Matuszkiewicz (kemancze, fidel, śpiew), Bart Pałyga (saz, lira korbowa, śpiew alikwotowy) i Bartłomiej Zajkowski (fortepian).

Bilety w cenie 20–30 zł dostępne w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz w Internecie na stronie www.teatrwielki.pl. Przy zakupie karnetu przysługuje zniżka 20%. Karnet obejmuje minimum 4 bilety na 4 różne koncerty. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie www.szalonednimuzyki.pl.

Koncerty familijne dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Program współfinansuje m.st. Warszawa.

768 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent