Święty Duch i inne kościoły bytomskiej starówki – spacer archeologiczny

📅 niedziela 22.05.2022
🎫 2zł
Święty Duch i inne kościoły bytomskiej starówki – spacer archeologiczny
Bytom jest jednym z najstarszych miast Górnego Śląska o bardzo ciekawej historii. W średniowieczu kościół odgrywał szczególną rolę w życiu społecznym, a tym samym dzieje miasta i obszary sąsiadujące są ściśle z nim związane.

Naszą wędrówkę zaczniemy od najmłodszego w głównej części Bytomia kościoła p.w. Św. Trójcy, który powstał w latach 1884–1885, na miejscu murowanej kaplicy cmentarnej istniejącej w latach 1617–1878.

Później przejdziemy pod najstarszy kościół Bytomia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który powstał najprawdopodobniej w 1231 roku.

Następnie udamy się na plac Klasztorny i zapoznamy się z historią kościoła Św. Mikołaja, a obecnie Św. Wojciecha, gdzie oprócz faktów znanych z historii będzie też podanych parę ciekawostek znanych z prac archeologicznych.

Szlak wędrówki zakończymy przy kościele Św. Ducha (na szlaku krakowskim), przy którym zapoznamy się z jego powstaniem i dziejami, a także opowiedziana zostanie historia znalezisk prezentowanych na planowanej wystawie „Kościół Świętego Ducha oczami archeologa”.

Czy i jak motywować dzieci

kiedy? 22 maja 2022 roku (niedziela), godz. 12.30
prowadzi? Jarosław Święcicki