Święto Purim dla Łodzi

Muzeum Miasta Łodzi, Ogrodowa 15
📅 czwartek 21.03.2019
Święto Purim dla Łodzi

Święto Purim to jedno z najradośniejszych żydowskich świąt, które upamiętnia ocalenie Żydów od zagłady w czasach króla Achaszwerosza. Zgodnie z kalendarzem żydowskim obchodzi się je 14 dnia miesiąca adar. Purim po hebrajsku oznacza ciągnięty los – los, który mógł przynieść nieszczęście, a przyniósł radość.

Przy współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską w Łodzi z okazji tego święta odbędzie się okolicznościowa uroczystość w Muzeum Miasta Łodzi, podczas której zostaną zaprezentowane purimowe tradycje, m.in.: czytanie Księgi Estery, zwyczajowe zabawy i prezenty dziecięce oraz świąteczne stroje. Ponadto zostanie odczytany wiersz „Ja – błazen purimowy” autorstwa Mosze Broderzona z wydawnictwa „Jung Jidysz” z 1919 roku, którego pierwszy zeszyt został wydany dokładnie 100 lat temu właśnie na święto Purim.

Współorganizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.

21 marca 2019, 17:00 – 19:00

Zapisy: 42 254 90 11, 692 926 319 / edukacja@muzeum-lodz.pl