Światło Gwiazd – spotkania z astronomami i fizykami dla młodzieży

Jana z Kolna 25 mapa

poniedziałek 18.10.2021

15

Światło Gwiazd – spotkania z astronomami i fizykami dla młodzieży

Co łączy lśniącego rogalika na niebie, zielone liście w parku i kota wygrzewającego się na parapecie? Słońce – nasza życiodajna gwiazda i największe źródło energii w pobliżu Ziemi. A jak to się dzieje, że świeci? Jak powstało i jaki los je czeka? Czy wszystkie gwiazdy są takie same? Jak dostrzec czarną dziurę?

Poznaj z nami niezwykłą naturę światła oraz siły rządzące w Kosmosie i weź udział w naszym nowym projekcie „Światło Gwiazd”! Zapraszamy dzieci i młodzież!

Szukając z nami światła gwiazd dowiesz się jak i za pomocą jakich przyrządów astronomowie odkrywają tajemnice Wszechświata, zwiedzisz Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach koło Torunia, dowiesz się jak powstaje tęcza i co kryje się za zaćmieniem Księżyca i Słońca!

Serdecznie zapraszamy na cykl „Światło Gwiazd” – spotkania z astronomami i fizykami z Obserwatorium i Fundacji Aleksandra Jabłońskiego, przygotowane przez Konsulat Kultury w Gdyni.

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA W KONSULACIE KULTURY

18 października 2021 godz. 11:00 – „Czy wszystkie fale są takie same?”

Czym jest fala? Czy wszystkie ale są takie same? Co wspólnego mają fale na wodzie z dźwiękiem i światłem? Czy fale pozwalają nam badać kosmos? Jeśli tak, to jakie i w jaki sposób?

Podczas kolejnego, tym razem stacjonarnego, spotkania z cyklu „Światło gwiazd” spojrzymy na fale oczami fizyka i astronoma, pokażemy czym różnią się fale oraz wyjaśnimy w jaki sposób się rozchodzą oraz zaprezentujemy ich rodzaje i zastosowania.

15 listopada 2021 godz. 11:00 – „Światło okiem Fizyka”

Czym jest optyka i ile ma wspólnego z zawodem optyka? Czy światło to tylko zakres widzialny? W jaki sposób światło podróżuje przez różne ośrodki i jak to podróż zmienia się w zależności od napotykanych przeszkód? Jakich informacji o otaczającym nas świecie nam dostarcza?

Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Podczas spotkania „Światło okiem fizyka” z cyklu „Światło gwiazd” omówimy podstawy optyki geometrycznej oraz podstawowe przyrządy optyczne, zastanowimy się także nad dualną naturą światła.

13 grudnia 2021 godz. 11:00 – „Jak się odnaleźć na niebie”

Czy to ptak, czy samolot… a może Międzynarodowa Stacja Kosmiczna? Jak znaleźć Gwiazdę Polarną? Czy gwiazdy są kolorowe? Gdzie znajduje się najbliższy nam kosmiczny żłobek?

Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Światło gwiazd” nauczymy się rozpoznawać gwiazdozbiory charakterystyczne dla danej pory roku, sprawdzimy, co będzie „pierwszą gwiazdką” na wigilijnym niebie, a także przekonamy się, czy warto wierzyć w horoskopy. Zapraszamy na spotkanie Pod rozgwieżdżonym niebem!

Koncepcja projektu: Agnieszka Górska-Pukownik, Magdalena Maszewska
Koordynacja projektu: Agnieszka Skibicka

Projekt powstał we współpracy z Fundacją Aleksandra Jabłońskiego i Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicy.

Wydarzenia dedykowane dla dzieci i młodzieży 12+

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
centrum kultury gdynia

Gdyńskie Centrum Kultury

Centrum Kultury w Gdyni jest samorządową instytucją kultury powołaną do życia w 2004 roku. Organizuje lub współorganizuje wiele imprez kulturalnych, takich jak spektakle teatralne, koncerty, festiwale, warsztaty, odczyty poezji i wystawy. Większość z nich zostało …

Więcej

Adres:

Konsulat Kultury ul. Jana z Kolna 25, 81-354 GdyniaKontakt:

58 664 73 77
https://www.gck.gdynia.pl/dla-dzieci/artystyczny-klub-rodzica/