Świąteczne spotkania on-line przed Bożym Narodzeniem

online

sobota 12.12.2020

Świąteczne spotkania on-line przed Bożym Narodzeniem

W grudniowym czasie nie zapominamy o osobach indywidualnych, chcących uczestniczyć w zajęciach weekendowych. Jak co roku, choć tym razem w nowej formie, zapraszamy Państwa na spotkania przedświąteczne, które odbędą się w trzy soboty poprzedzające święta Bożego Narodzenia. Będziemy opowiadać o śląskich tradycjach związanych z Barbórką i zwyczajach świątecznych. Nie zabraknie również warsztatów – własnoręcznie wykonamy kartki bożonarodzeniowe. Bądźmy razem on-line!

Świąteczne spotkania ON-LINE

Sobota, 12 grudnia 2020

Tworzenie kart świątecznych – warsztaty ON-LINE

godz. 11.00 – zajęcia dla rodziców z dziećmi

godz. 13.00 – zajęcia dla dorosłych

Kolorowe kartki z bloku, nożyczki, klej, farby akwarelowe i … świeczka. Tyle wystarczy, aby zrobić… własną kartkę świąteczną! W tym roku nie spotkamy się jak zawsze na zajęciach warsztatowych w Muzeum, ale zachęcamy do wzięcia udziału w lekcji on-line, podczas której pokażemy proste i szybkie sposoby na ozdobną kartkę z motywem choinki, bombki bożonarodzeniowej i innych symboli świątecznych. Stwórzmy razem coś pięknego!

Zajęcia dla rodziców z dziećmi i osób dorosłych. Zajęcia realizowane na platformie ZOOM. Liczba uczestników – ograniczona.

Sobota, 19 grudnia 2020, godz. 11.00

Śląskie Boże Narodzenie na starej fotografii

Jak wyglądały święta na Górnym Śląsku ponad sto lat temu? Jak spędzano adwentowe mroźne wieczory? Dzięki zachowanym w naszym Muzeum fotografiom możemy zobaczyć to na własne oczy! Podczas zajęć poświęconym zwyczajom bożonarodzeniowym na Górnym Śląsku zajrzymy do wyjątkowego albumu, który zawiera zdjęcia wykonane ponad sto lat temu. Zobaczymy, jak wyglądała tradycyjna, ręcznie wykonana szopka bożonarodzeniowa – tzw. Betlejka oraz na czym polegała tzw. przejażdżka dzieciątka. Odpowiemy także na pytania, czym było chodzenie z kolebką, a także kim był tajemniczy, kosmaty stwór Ruprecht towarzyszący Mikołajowi oraz pochodom dzieciątka.

Zajęcia dla rodziców z dziećmi i osób dorosłych. Zajęcia realizowane na platformie ZOOM. Liczba uczestników – nieograniczona.

więcej informacji

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Wiosenne kurtki 5.10.15