Świąteczne iluminacje i wizyta Świętego Mikołaja w Gdańsku

Gdańsk
📅 sobota 05.12.2020
Świąteczne iluminacje i wizyta Świętego Mikołaja w Gdańsku
Tysiące kolorowych lampek i bombek, świetlne figury, barwne choinki i rozświetlone place, parki i skwery. 5 grudnia, po zapadnięciu zmroku, Gdańsk rozbłyśnie światłem tworząc w mieście niepowtarzalny, świąteczny klimat. Tego dnia też, o godzinie 19.00, odwiedzi nas Święty Mikołaj – relację z tej wyjątkowej wizyty zobaczymy tylko online m.in. na portalu gdansk.pl.

Miasto stroi się na święta. Na terenie całego Gdańska przygotowano ozdoby, które rozbłysną światłem po zachodzie słońca. Umieszczenie iluminacji zostało rozplanowane tak, żeby zachować bezpieczny dystans i ograniczyć gromadzenie się przy nich ludzi. Wszystkie iluminacje będzie można obserwować od 5 grudnia do 2 lutego, w godz. 16.00 – 23.00. Przypominamy, aby podczas korzystania ze świątecznych atrakcji pamiętać o bezpieczeństwie, zachowaniu dystansu społecznego i zasłanianiu ust i nosa.

Świąteczne dekoracje w mieście

Rozświetlone zostaną skwery i parki. Nowością jest kurtyna świetlna w Parku im. Ronalda Reagana, którą dotychczas można było spotkać w Parku Oliwskim. Ma ona 75 m. długości i 11 m. wysokości. Bożonarodzeniowy charakter zyskały także: Fontanna Czterech Kwartałów na ul. Grobla, termometr Fahrenheita na Długim Targu, czy dźwig stoczniowy na ul. Stągiewnej. Na Zielonym moście można sfotografować się w ramce w lwami, a na Placu Kobzdeja na spacerowiczów czeka luneta, tron, dobosz oraz dekoracyjne sople. Świecącą czapkę Mikołaja zyskał napis GDAŃSK na Ołowiance.
Udekorowane zostały też słupy trakcyjne wzdłuż głównych arterii drogowych miasta. Na latarniach zaświecą kolorowe gwiazdki, gałązki i płatki śniegu. Ozdoby spotkamy m.in. na takich ulicach, jak Długa, Długi Targ, Hucisko, Wały Jagiellońskie, Okopowa, Podwale Grodzkie, Al. Grunwaldzka, Wajdeloty, Piwna, Stągiewna i Opata Jacka Rybińskiego.

Zielone drzewka

W tym roku 9 choinek rozbłyśnie światełkami w gdańskich dzielnicach. Zielone drzewka pojawią się we Wrzeszczu Górnym, Śródmieściu, Pieckach-Migowie, Jasieniu, Osowej, Oruni-Św. Wojeciechu-Lipcach, Sobieszewie i Nowym Porcie.

W naszym mieście tradycja zapalania światełek na bożonarodzeniowym drzewku ustawionym w centrum miasta trwa od 1989 roku. Największa choinka w Gdańsku, stoi już na Długim Targu w pobliżu fontanny Neptuna. Mierzy 17 metrów, a przyozdabia ją 25 tysięcy ledowych lampek, 1400 bombek i śnieżynek.

Magiczna wizyta wyczekiwanego gościa

Wieczorem 5 grudnia, o godzinie 19.00 na mieszkańców i mieszkanki Gdańska, a także wszystkich miłośników naszego miasta czeka w internecie wyjątkowa niespodzianka. Online odwiedzi nas Święty Mikołaj! Wyjątkowy gość przypłynie na pokładzie łodzi, a powitany przez mieszczan, dobosza i wartę honorową Garnizonu Gdańsk wraz z radosnym orszakiem przejdzie ulicami Głównego Miasta. Na Długim Targu, w towarzystwie Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska uroczyście odpali światełka na największej gdańskiej choince. Podczas wyjątkowej wizyty nie zabraknie także niespodzianek, dlatego już teraz serdecznie zapraszamy każdego, kto ma w sobie coś z dziecka do wybrania się w magiczną, wirtualną podróż z Mikołajem po świątecznym Gdańsku. Wyjątkową wizytę zobaczymy tylko online, na portalu gdansk.pl oraz w mediach społecznościowych prezydent Aleksandry Dulkiewicz i Gdańskiego Archipelagu Kultury

Wszystkie iluminacje będzie można obserwować do 2 lutego, w godz. 16.00 – 23.00.

Partnerem gdańskich iluminacji w tym roku jest SAUR Neptun Gdańsk. Nad wizytą Świętego Mikołaja w naszym mieście czuwał Gdański Archipelag Kultury.