UD

Świat rządzony przez dzieci – Piccolo coro dell’Europa

📅 czwartek 30.01.2014 do piątek 31.01.2014
Świat rządzony przez dzieci – Piccolo coro dell’Europa

Nie ma dzieci – są ludzie; ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia,

  innych popędach, innej grze uczuć. Pamiętaj, że my ich nie znamy.

 Janusz Korczak

Scenariusz i reżyseria: Iga Gańczarczyk
Warsztaty edukacyjne i współpraca dramaturgiczna: Agata Otrębska
Choreografia: Dominika Knapik
Scenografia, kostiumy, światła: LATALAdesign (Dagmara Latała, Jacek Paździor)
Muzyka
: Daniel Pigoński

W projekcie uczestniczą  dzieci w wieku 9-12 lat:

Oliwia Dębosz, Gabriela Fielek, Anna Gabańska, Adam Gilarski, Róża Głąbińska, Zofia Gniadek, Kuba Kiełbiowski, Maria Kruszyńska, Zofia Krzyszycha, Eliza Kuczyńska, Alicja Madejska, Anastazja Martyniec, Damian Ruszkowski, Dominika Rykała, Igor Wypiór

Spektakl jest próbą stworzenia socjologicznej fantazji o rzeczywistości, którą zamieszkują jedynie dzieci. Może jest to bezludna wyspa? Może jakieś tajemnicze bractwo? Może utopijne państwo?

Projekt w reżyserii Igi Gańczarczyk inspirowany jest powieścią Król Maciuś Pierwszy Janusza Korczaka, w której główny bohater inicjuje działalność dziecięcego sejmu, żeby wprowadzić szereg ważnych reform oraz prekursorskimi koncepcjami samego Korczaka, dotyczącymi edukacji i równouprawnienia dzieci.

Praca nad spektaklem przebiega dwutorowo: oprócz prób teatralnych i ruchowych, dzieci uczestniczyły w warsztatach integracyjnych, poświęconych partycypacji, tolerancji i równości.

Piccolo Coro dell′Europa jest opowieścią o świecie widzianym z perspektywy dziecka, które potrafi go ocenić, a następnie wykreować na nowo we własnym imieniu. To poruszająca historia o współpracy i wytrwałości, zrealizowana w konwencji zabawy i z dużym poczuciem humoru. Opowieść osadzona w świecie dziecięcych fantazji i zaskakującej pomysłowości, które pozytywnie pobudzają i inspirują zarówno aktora, jak i widza.

Gorąco polecamy. Spektakl adresowany dla widzów powyżej 9 roku życia.

„To nie jest jedynie debata na temat moralności i tolerancji, to też miejsce, w którym grające dzieci wyrażają swoje własne, prywatne pragnienia, swoje dziecięce potrzeby, co niezmiennie przypomina nam, że mamy przed sobą kształtujące się jeszcze osobowości. Nowe projekty teatralne, zakładające prace „in progress", są ostatnio bardzo popularne. Wygląda na to, że formuła ta wciąż jest niezmiennie trafna."

Kaja Podleszańska, Teatralia Kraków

Dlatego też na ogromne uznanie zasługują twórcy spektaklu, ponieważ pomimo, że trudno jest opowiadać o dzieciństwie w ogóle, a co dopiero ustami teatru (…) Gra małych aktorów, jest spontaniczna, a przecież reżyserska linia, szczerość i swoboda odsłaniają z wyjątkową siłą kruchość egzystencji, rozpacz wielu dni dzieciństwa, lecz również opór stawiany zanikowi intuicji poszukiwania w okresie, kiedy byliśmy dziećmi, czegoś najgłębszego w człowieku. Tak głębokiego, że warto przyjść na Piccolo coro dell Europa, przypomnieć sobie magiczne chwile poczucia dziecięcej wspólnoty  choćby nawet trzeba było nazwać ją melancholią, ale i zdradzić przed sobą niejeden sekret bez sentymentalizmu… I będzie to WYDARZENIE, nie tylko spektakl o dorastaniu.

Joanna Roś, Bookeriada.pl

BILETY:

normalny – 20zł
ulgowy – 15zł

bilet rodzinny 2+1 – (dwoje dorosłych i jedno dziecko) – 40zł (każde kolejne dziecko w ramach biletu rodzinnego – 10zł)

Spektakle:
30 i 31 stycznia 2013, godz.19.00

Teatr Łaźnia Nowa
os. Szkolne 25

880 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent