Świat Lajkonika. Konik w świecie

piątek 28.03.2014 do niedziela 26.10.2014

Świat Lajkonika. Konik w świecie

Zapraszamy do zobaczenia niezwykłej wystawy „Świat Lajkonika. Konik w świecie” prezentowanej w Pałacu Krzysztofory oraz w oddziale Dom Zwierzyniecki.

Postać ubranego w orientalny strój jeźdźca, otoczonego zgrają wesołych towarzyszy- włóczków, przemierzająca co roku w Oktawę Bożego Ciała trasę od klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu aż pod Ratusz na krakowskim Rynku, corocznie bawi mieszkańców miasta. Jednak czy każdy z nas nie zastanawiał się skąd przybył do nas ten egzotyczny przybysz? Czy barwna tradycja człowieka na sztucznym koniku obchodzona jest tylko w Krakowie? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć na nowej wystawie MHK.

Na wystawie zaprezentowane będą dzieje pochodu Lajkonika w Krakowie, pierwsze dokumenty mówiące o zabawie oraz historie i tradycje, związane z jednym z najbardziej znanych ale i egzotycznych legend Krakowa. Zaprezentowane będą wyjątkowe kostiumy oraz konstrukcje koników wypożyczone z muzeów z całego świata. Będzie można zobaczyć eksponaty przywiezione z dalekiej Japonii, Indonezji a także z Rumunii, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii. Wystawiony będzie dla zwiedzających również najbardziej znany kostium krakowskiego Lajkonika, zaprojektowany przez Stanisława Wyspiańskiego w 1904 roku, a ważący aż 40 kg (!). Będzie można porównać bogactwo strojów wszystkich wystawionych eksponatów, a także dowiedzieć się czegoś na temat obrzędów związanych z tańczącym konikiem w innych kulturach.

Wystawę można oglądać w oddziale MHK Dom Zwierzyniecki, ul. Królowej Jadwigi 41 od 28 marca do 26 października 2014

Ceny biletów:
„Konik w świecie” (Oddział Pałac pod Krzysztofory):
bilet normalny – 9,00 zł,
bilet ulgowy – 6,00 zł
bilet szkolny, grupowy – 5,00 zł,
bilet rodzinny – 18,00 zł.

„Świat Lajkonika” (Oddział Dom Zwierzyniecki):
bilet normalny – 6,00 zł,
bilet ulgowy – 4,00 zł
bilet szkolny, grupowy – 3,00 zł,
bilet rodzinny – 12,00 zł.
Bilet zakupiony na wystawę czasową w Oddziale Pałac pod Krzysztofory upoważnia do bezpłatnego zwiedzenia wystawy w Domu Zwierzynieckim – w terminie do dnia 26 października 2014 r.

Wystawa czasowa w Oddziale Dom Zwierzyniecki udostępniana jest bezpłatnie w środy.
Na wystawie czasowej w Oddziale Pałac pod Krzysztofory nie obowiązuje dzień bezpłatnego wstępu.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa

Muzeum gromadzi obiekty dotyczące kultury materialnej, dziejów politycznych i gospodarczych, sztuki oraz tradycji i zwyczajów mieszkańców Krakowa od czasów najdawniejszych aż po dzień dzisiejszy.

Wśród kolekcji muzealnych, na pierwszym miejscu należy wymienić zbiory ikonograficzne - widoki …

Więcej

Adres:

Siedziba główna:
Pałac Krzysztofory
Rynek Główny 35
31-011 KrakówKontakt:

centrala: (012) 61-92-30
info@mhk.pl
http://www.mhk.pl
facebook