Super rodzina – i ty zostań superbohaterem!

Klub Zwalcz Nudę, ul. Kickiego 1/U4
📅 środa 10.11.2021 do piątek 31.12.2021
Super rodzina – i ty zostań superbohaterem!
Warsztaty dla dzieci i dorosłych, spotkania z psychologami oraz pedagogami, zajęcia sensoryczne to zaledwie kilka przykładów działań organizowanych w ramach projektu Super Rodzina. Przed nami jeszcze jedno mikołajkowe spotkanie, w duchu dialogu międzypokoleniowego i zacieśniania relacji rodzinnych.

Super Rodzina to projekt organizowany przez Fundację Zwalcz Nudę na terenie Pragi-Południe. Działania skierowane są do rodzin z dziećmi i skupiają się na poprawie kompetencji rodzicielskich, relacji w rodzinie oraz wspieraniu prawidłowego rozwoju dziecka. Organizatorzy Super Rodziny wierzą, że każdy rodzic oraz dziecko mogą się stać superbohaterami dla siebie i najbliższych.

– Słowo super kojarzy się z czymś wyjątkowym i właśnie dlatego pojawia się̨ w nazwie projektu. Chcemy podkreślić, że supermoce i bohaterowie wcale nie należą do działu z książkami science-fiction, ale że każdego z nas stać na takie zachowania. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w pracy z rodzinami z obszarów rewitalizowanych udało nam się uwypuklić problemy, z jakimi borykają się rodzice oraz dzieci jak np. problemy w komunikacji czy wyrażaniu emocji. Zajęcia realizowane w ramach projektu pomagają rodzinom się z nimi uporać, a zarówno duzi, jak i mali uczestnicy warsztatów zyskują supermoce, przydatne w codziennym życiu rodziny. Bardzo dziękujemy również dzielnicy Praga – Południe miasta stołecznego Warszawa, które współfinansuje projekt i wspiera nas od lat. Cieszymy się, że problemy obszarów rewitalizowanych są przez urząd dostrzegane i są podejmowane kroki, by polepszyć poziom życia mieszkańców – mówi Krystyna Radkowska, prezes Fundacji Zwalcz Nudę.

Projekt jest realizowany od 5 lat, w corocznych edycjach współfinansowanych przez dzielnicę Pragę-Południe. Dzieli się na dwa główne filary: Super Rodzic oraz Super Dziecko. Pierwszy skierowany jest do rodziców oraz opiekunów. W jego skład wchodzą m.in. warsztaty „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały?”. Zajęcia dla dorosłych nastawione są na: naukę wyznaczania granic dziecku, rozmowę o uczuciach i rozpoznawaniu różnych stanów emocjonalnych, zachęcenie dziecka do współpracy, a także alternatywnych od kary metod nauki odpowiedzialności. Drugi filar w całości poświęcony jest dzieciom, ich potrzebom oraz problemom. Zrealizowane zostały już warsztaty i zajęcia sensoryczne, zajęcia Super dzieciaki czy spotkania ze specjalistami – psychologiem oraz pedagogiem. Wszystkie zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników, a wolne miejsca zapełniały się w ciągu doby od uruchomienia zapisów.

Klub dla Rodzin Zwalcz Nudę

W ramach projektu przy ul. Kickiego 1/u4 działa także Klub dla Rodzin Zwalcz Nudę – otwarta przestrzeń dla opiekunów z dziećmi. Każdy rodzic może się tam zrelaksować przy kawie, a na dzieci czekają liczne zabawki, sala kulek, książeczki, gry planszowe i wiele innych.

W ramach projektu Fundacja pokazuje, że SUPER RODZIC to rodzic mądry, świadomy, nie tylko znający potrzeby swoich dzieci, ale też potrafiący im sprostać. To rodzic pełen cierpliwości i pomysłów na rozwiązywanie codziennych problemów. Super Rodzic jest mentorem, wzorem do naśladowania i przyjacielem, a czasem po prostu kumplem. Natomiast SUPER DZIECKO to takie, które potrafi radzić sobie z problemami. Które, napotykając przeszkody, potrafi je ominąć, rozwiązać problemy czy zareagować w odpowiedni sposób.

Świąteczne wydarzenia

Przed nami jeszcze jedno wydarzenie organizowane w ramach projektu – Mikołajki w Klubie dla Rodzin Zwalcz Nudę. W czasie rodzinnego spotkania planowane są liczne świąteczne gry i zabawy np. wspólne dekorowanie pierniczków. Wydarzenie odbędzie się w połowie grudnia. Więcej szczegółów oraz zapisy pojawią się bliżej daty Mikołajek na stronie internetowej: www.zwalcznude.pl/wydarzenia/  .

Projekt jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawę – dzielnicę Praga-Południe.