Stacja Bajek w gdyńskich dzielnicach

Gdynia
📅 poniedziałek 05.08.2019 do sobota 10.08.2019
Stacja Bajek w gdyńskich dzielnicach
Dwa spektakle dla najmłodszych obejrzą na początku sierpnia mieszkańcy wybranych dzielnic Gdyni. Plenerowe i darmowe spektakle: „Bajka o księciu Pipo i jego czerwonym koniku” i „Dzielny Kapitan Ahab” zaprezentuje Teatr Gdynia Główna.

Prezentacja spektakli dla najmłodszych to część V Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego „Pociąg do Miasta – Stacja Obrzeża 2019” organizowanego przez Teatr Gdynia Główna. Idea tego festiwalu, który będzie miał miejsce w dniach 5-10 sierpnia polega na prezentacji aktualnych i odważnych spektakli teatrów offowych w nietypowych i wartych odkrycia przestrzeniach miasta. W tegorocznej edycji festiwalu zapowiedziano prezentację sześciu „dorosłych” spektakli, które będą się rozpoczynać o godzinie 21, spektakle dla najmłodszych w festiwalowych przestrzeniach zostaną natomiast pokazane o godzinie 17. Dla najmłodszych widzów przygotowano dwa spektakle Teatru Gdynia Główna – „Bajka o księciu Pipo i jego czerwonym koniku” i „Dzielny Kapitan Ahab”.

*Dzielny Kapitan Ahab
Inspirowany Moby Dickiem Hermana Melville’a
Scenariusz i reżyseria Grzegorz Kujawiński
Obsada: Piotr Rogalski, Piotr Srebrowski, Oliwer Zypper
Młody chłopiec imieniem Izmael zaciąga się na statek wielorybniczy dowodzony przez kapitana Ahaba. Nie wie jeszcze, że po wejściu na pokład rozpocznie się największa przygoda jego życia. W trakcie wojaży zakosztuje trudnego marynarskiego życia na statku, zmierzy się ze swoimi słabościami i lękami, kształtując w ten sposób swój charakter. Ahab, wraz załogą, poluje na białego, niedoścignionego wieloryba imieniem MOBY DICK. Bestia zatopiła już wiele statków i obgryzła niejedną kończynę. Dlaczego więc Ahab ściga wielkiego kaszalota? Czy z nowym członkiem załogi uda się pochwycić Lewiatana? Zaczyna się przygoda na otwartym morzu!W spektaklu ważną rolę odegra sztuka imitacji dźwięków. Narracja akustyczna spektaklu zostanie wykreowana na żywo przy użyciu wymyślnych maszyn, nietypowych instrumentów i rekwizytów.

*Bajka o księciu Pipo i jego czerwonym koniku
Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Ida Bocian, Łukasz Dobrowolski, Bartłomiej Sudak
Opowieść o księciu imieniem Pipo, który przemierza świat w poszukiwaniu swoich prawdziwych rodziców i pięknej, prostej rzeczywistości, której wspomnienie sięga lat dzieciństwa. Droga ta nie należy do łatwych, jednak tylko podjęcie związanych z nią wyzwań i miłość do rodziców, może doprowadzić Pipo do osiągnięcia celu.Bajka o Pipo to uniwersalna opowieść o dorastaniu, przemijaniu, wierności sobie i sile przyjaźni. Spektakl, w którym nie brakuje żywego tempa, urokliwej scenografii, a przede wszystkim dobrej zabawy, może być wspaniałą rozrywką dla całej rodziny.Forma spektaklu ruchomego pozwoli młodym widzom doświadczyć bliskiego obcowania ze sztuką i przekonać się, że granice wyobraźni sięgają znacznie dalej niż można by przypuszczać.

PROGRAM STACJI BAJEK

*BAJKA O KSIĘCIU PIPO I JEGO CZERWONYM KONIKU
Wg Pierre’a Gripariego, Reżyseria: Ewa Ignaczak, Teatr Stajnia Pegaza/ Gdynia

5 SIERPNIA (PONIEDZIAŁEK) GODZ. 17.00