Spowiedź chuligana. Jesienin

Centrum Kultury AGORA, Serbska 5a
📅 niedziela 07.04.2019
Spowiedź chuligana. Jesienin

Spowiedź chuligana to zabarwiona czarnym humorem, poetycka opowieść o życiu artysty. Podstawą monodramu stały się wiersze jednego z największych XX-wiecznych poetów – Sergiusza Jesienina. Barwna i tragiczna biografia rosyjskiego „poety przeklętego”, odbita w jego twórczości, jest niemal gotowym scenariuszem teatralnym czy filmowym.

Do literackiej legendy przeszły nie tylko historie miłosne Jesienina (był pięciokrotnie żonaty, w tym ze słynną tancerką Isadorą Duncan), ale i jego tajemnicza samobójcza śmierć. Twórczość Jesienina, jak jego życie, to zderzenie przeciwności – liryki i sarkazmu, ironii i dziecinnej naiwności, wrażliwości i okrucieństwa. Sielankowe niemal pejzaże, poczucie wolności i piękna otaczającego świata współistnieją z mrocznymi obrazami zatracenia się w pijaństwie i rozczarowania życiem, zwiastującymi katastrofę.

Andrzej Grabowski Spowiedź chuligana, jako swój monodram, po raz pierwszy zaprezentował prawie ćwierć wieku temu (1992). Nad obecną, zmienioną wersją scenariusza i inscenizacji pracował z Krzysztofem Jasińskim.

Reżyseria i opracowanie: Krzysztof Jasiński
Muzyka: Janusz Grzywacz