Spotkanie o muzyce, knajpach i nocnym życiu w Łodzi w czasach PRL-u

Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ, pl. Wolności 2
📅 niedziela 12.06.2016
bezpłatne
Letni ogródek restauracji "Halka" przy ul. Moniuszki 1 w Łodzi, ze zbiorów MMŁ
12 czerwca (niedziela), godz. 11.00

Spotkanie z muzealnego cyklu „Lubię wiedzieć”:
„O muzyce, knajpach i nocnym życiu w Łodzi w czasach PRL-u – spotkanie z Jerzym Krzywikiem Kaźmierczykiem”

Prowadzenie:  Jerzy Krzywik Kaźmierczyk (muzyk amator, bajarz, autor wspomnień o „rozrywkowej Łodzi” z czasów Polski Ludowej) oraz Anna Walaszczyk (kierownik Oddziału Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ)

Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych MMŁ zaprasza na kolejne muzealne wydarzenie  edukacyjne z popularnego cyklu „Lubię wiedzieć” – spotkanie pt. „O muzyce, knajpach i nocnym życiu w Łodzi w czasach PRL-u”. Naszym gościem będzie Jerzy Krzywik Kaźmierczyk, muzyk  amator, bajarz oraz autor wspomnień o „rozrywkowej Łodzi” z czasów Polski Ludowej.
W jednym z wywiadów Jerzy Krzywik Kaźmierczyk powiedział: „Szkoda, ażeby mrok zapomnienia objął ciekawy, pod każdym względem, fragment naszej łódzkiej historii. Historii muzyków, muzykantów i klezmerów oraz miejsc, gdzie grali, wspominanych z sentymentem przez nich samych, ale i przez nas – łodzian, a także przez gości ze świata, którzy niejedną noc przetańczyli na łódzkich dancingach”.

Tym razem nasz gość zabierze nas w sentymentalną podróż do miejsc, w których łodzianie spędzali czas wolny korzystając z uciech nocnego życia na dancingach, balach, zakładowych potańcówkach czy koncertach. Doskonale ongiś znane kawiarnie i restauracje: „Grand Cafe” (popularna Grandka), SPATiF, „Albatros”, „Fafik”, „Malinowa”, „Casanowa” (zwana „Kaszanką”) czy „Honoratka”, będą miejscami nostalgicznej wędrówki, w którą zabierze nas  Jerzy Krzywik Kaźmierczyk. Opowie o łódzkich muzykach klezmerskich, kelnerach, orkiestrach, stałych bywalcach czy „mordowniach w których tańczyli tylko najodważniejsi”. Wspomni o życiu towarzyskim i rozrywkowym w dawnych lokalach gastronomicznych gdzie występowały nawet słynne orkiestry takie jak np.: „Bracia Łopatowscy”, „Bracia Wandre” czy zespół muzyczny Krochmalskiego.

Nasz gość dość obrazowo opisuje te miejsca w swoich wypowiedziach: „tam szło się na wódeczkę, pogadać, pokazać czy zatańczyć „taniec przytulaniec”. Ale te miejsca nie miałyby większego znaczenia w historii naszego miasta, gdyby nie ludzie, którzy tworzyli specyficzną atmosferę lokali. Każde z nich miało swoją klientelę, mniej lub bardziej pisane zasady czy gastronomiczne specjalności. Warto sobie o nich  przypomnieć i posłuchać wspomnień o zwykłej klezmerskiej egzystencji – wspomnień przeplatanych plotkami i zabawnymi szczegółami.

Jerzy Krzywik Kaźmierczyk jest autorem kilku książek, nawiązujących do historii powojennej Łodzi. Są to publikacje pt.:  „Były dancingi i grały orkiestry w mieście Łodzi. Opowieść o muzyce, knajpach i nocnym życiu PRL-u”, „Lorneta z meduzą. Wędrówki łódzką nocą” czy „Jazz w mieście”. Napisał również „Paskudne lata. Wspomnienia z okupowanej Łodzi”. Wszystkie książki wydane zostały przez Dom Wydawniczy Księży Młyn w Łodzi.

Więcej informacji na stronie Muzeum Miasta Łodzi.

Zdjęcie: Letni ogródek restauracji „Halka” przy ul. Moniuszki 1 w Łodzi, ze zbiorów MMŁ