Spersonalizowana lekcja angielskiego pozwalająca zanurzyć się w języku – czy to możliwe? 

Spersonalizowana lekcja angielskiego pozwalająca zanurzyć się w języku – czy to możliwe? 

📅 wtorek 11.10.2022 do wtorek 18.10.2022
Spersonalizowana lekcja angielskiego pozwalająca zanurzyć się w języku - czy to możliwe? 
Personalizacja, indywidualne podejście – to trend, o którym coraz częściej mówi się również w kontekście edukacji. Tak naprawdę każde dziecko ma określone potrzeby, jeśli chodzi o przyswajanie dowolnej wiedzy czy umiejętności. W stosowaniu spersonalizowanego podejścia do nauki znaczącą rolę pełnią nowe technologie. 

Co w praktyce kryje się pod tym pojęciem? Personalizacja to przetwarzanie danych oparte na określonych algorytmach sztucznej inteligencji, które pomagają zoptymalizować duże ilości danych w celu opracowania indywidualnego rozwiązania dla osoby korzystającej z danej platformy, aplikacji itp. Ma ona zwłaszcza bardzo duże znaczenie w przypadku nauki języków obcych, ponieważ jest to złożony proces, na który składa się 5 podstawowych obszarów: gramatyka, pisanie, mówienie, rozumienie ustne i pisemne. Podczas przyswajania wiedzy z tego zakresu nie można pominąć żadnego z nich. Jednak każdy z małych uczniów ma swoją indywidualną ścieżkę nauki. Na przykład niektórzy są lepsi w czytaniu, dzięki czemu mogą natychmiast pojąć główną ideę bardziej obszernych tekstów, ale gdy muszą wypowiedzieć tylko kilka słów, nagle “widzą ciemność”.

To absolutnie normalne, że istnieją pewne słabe punkty – można je łatwo wyeliminować za pomocą powtórek i praktyki, a tutaj personalizacja jest kluczem do sukcesu. 

W jaki sposób personalizacja pomaga usprawnić proces uczenia się?

Personalizacja pomaga lepiej dostosować plan edukacji dokładnie do potrzeb małego ucznia. Aby osiągnąć maksymalny rezultat z zajęć językowych, należy wziąć pod uwagę 3 podstawowe aspekty: treść powinna być odpowiednia dla grupy wiekowej, a także poziomu przygotowania i specyfiki każdego ucznia.

W Novakid – platformie, która jest jednym z pionierów we wdrażaniu technologii służącej personalizacji kształcenia – algorytmy uczenia maszynowego w połączeniu z informacją zwrotną od nauczyciela pomagają osiągnąć dokładnie te cele u dzieci już od 4. roku życia.

Platforma ta wykorzystuje pozyskiwanie danych oparte na uczeniu maszynowym oraz analizę, aby odpowiadać na konkretne potrzeby młodych uczniów. Opierając się na danych, platforma zbiera szczegółowe informacje dotyczące stylu uczenia się oraz poziomu, który osiągnął dany uczeń, aby stworzyć spersonalizowany program nauczania. Monitoruje postępy dziecka w przyswajaniu konkretnych struktur gramatycznych, sprawdza czy często zapomina słów lub robi przerwy w swoich wypowiedziach. 

Podejście to, oparte jest na technologii, która eliminuje czynniki zewnętrzne, mogące wpływać na ocenę. Udział nauczycieli w procesie oceny oraz ich indywidualne podejście są jednak niezmiernie istotne, przede wszystkim w trakcie lekcji.

Spersonalizowana lekcja angielskiego pozwalająca zanurzyć się w języku - czy to możliwe? 

Program szyty na miarę, który pozwala dziecku “zanurzyć się” w angielskim 

Wszystkie programy nauki języka angielskiego w Novakid opracowano zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego (Common European Framework of Reference for Languages, CEFR). Przy tworzeniu treści kursów uwzględniono indywidualne predyspozycje dzieci w określonym wieku.

​​Nauka języka angielskiego na tej platformie pozwala dziecku w przyjazny sposób „zanurzyć się” w środowisku językowym. Kluczową rolę pełni tutaj doświadczenie lektorów, nie tylko pod względem językowym, ale przede wszystkim pod kątem pracy z dziećmi. Każde spotkanie online z nauczycielem w formule 1:1 w Novakid to dla dziecka fantastyczna przygoda i świetna zabawa. Dlaczego? Dlatego, że platforma Novakid to zagłębie angażujących i atrakcyjnych dla dzieci treści “wplecionych” w lekcje, ale również w gry, zadania domowe, a także społeczność jej użytkowników. 

Angielski od najmłodszych lat

Aby jeszcze lepiej dostosować treść zajęć do potrzeb 4- czy 5-latków, którzy dopiero zaczynają przygodę z angielskim, platforma  wprowadziła ostatnio program Get Ready! (Przygotuj się!). Już od pierwszej lekcji dźwięki, barwy, muzyka oraz interaktywna technologia wspierają najmłodszych podopiecznych szkoły Novakid w mówieniu i słuchaniu, oraz pomagają opanować podstawowe angielskie słowa i zwroty. Udowodniono, że piosenki pomagają w nauce języka, rozwijając słownictwo oraz umożliwiając ćwiczenie struktur gramatycznych w konkretnym kontekście. Właśnie dlatego każda lekcja w Get Ready! zawiera piosenki edukacyjne oraz teledyski z animacjami i ilustracjami. Treści te sprawiają, że dzieci uczące się angielskiego jako drugiego języka mogą zanurzyć się w środowisku językowym w zajmujący i pozbawiony stresu sposób.

Nauka oparta na grach zwiększa motywację i ma pozytywny wpływ na efektywność przyswajania języka

Kurs Get Ready! jest częścią Świata Gier Novakid — środowiska edukacyjnego opartego na nauczaniu immersyjnym, na które składają się się indywidualne lekcje angielskiego z native-speakerem, minigry, komiksy i zadania domowe. Kombinacja tych elementów osadzona jest w angażującej fabule przewodniej, przepełnionej kolorowymi postaciami, dzięki czemu nauka języka angielskiego łączy rozwój z rozrywką. Ponadto jest ona dostosowywana do potrzeb uczniów i poziomu rozwoju ich kluczowych kompetencji.

Gamifikacja dodaje nauce głębi, pozwala dziecku zanurzyć się w procesie edukacji, a nie tylko opierać się na teorii. Nagrody i gry funkcjonują głównie po to, aby stworzyć zabawny i wciągający sposób powtarzania ćwiczeń i materiałów, które tego wymagają – mówi Amy Krolevetskaya, dyrektor ds. badań w Novakid.

Technologie grywalizacji i fabuła opierają się na atrakcyjnym systemie nagród, zaprojektowanym w celu zwiększenia zaangażowania uczniów i ulepszenia procesu kształcenia incydentalnego. 

Po odbyciu lekcji z nauczycielem proponujemy uczniom wykonanie dodatkowych, angażujących zadań. Same zajęcia z native-speakerem są również prezentowane w formacie grywalizacyjnym: przepełnione są postaciami komiksowymi, scenami i obiektami z fabuły. W rzeczywistości cała lekcja poprowadzona jest wokół tematu przewodniego gry, a zgrywalizowane treści nauczania w połączeniu z pracą nauczyciela dają niesamowite rezultaty: dziecko wchodzi w interakcję z prowadzoną opowieścią na wiele sposobów przed i po lekcji oraz omawia ją z nauczycielem podczas zajęć – mówi Simon Andrew, Content Developer w Novakid.

Angażujące konwersacje dla nieco starszych

W celu dostosowania treści do umiejętności i zainteresowań również starszych dzieci, w wieku od 9 do 12 lat, platforma oferuje dla nich dwa kursy konwersacyjne: Time2Talk oraz Virtual Explorer z wycieczkami 3D. Są one poświęcone zróżnicowanej tematyce, jak np. sport, stworzenia morskie, zakupy, film, a każda lekcja w ramach kursu Virtual Explorer to wirtualna wycieczka do różnych zakątków świata. Wykorzystanie panoramicznych wypraw 3D pomaga uczniom zanurzyć się w oglądanym otoczeniu, a możliwość obserwowania prawdziwego życia rozwija ich ciekawość świata oraz motywuje do spontanicznego używania języka: jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o danym miejscu, musisz aktywnie współdziałać z nauczycielem właśnie po angielsku.

Oszczędności dla rodziców 

Dzięki temu, że 25-minutowe lekcje Novakid odbywają się online, rodzice i dzieci mogą odczuć dużą oszczędność czasu, którego nie muszą poświęcać na dojazdy do szkół stacjonarnych czy do lektora. Poza tym rodzice równie szybko i bezproblemowo mogą śledzić postępy dziecka w nauce – na platformie dostępne są na bieżąco informacje zwrotne od nauczycieli dotyczące postępów dziecka, jego zadania domowe i odznaczenia.

Na bezpłatną lekcję próbną Novakid można zapisać się tutaj

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie