Andersen napisał „Brzydkie kaczątko” w połowie XIX wieku. Po niemal dwóch stuleciach, opowieść i jej przesłanie są nadal aktualne. Artyści Teater Manu opowiadając klasyczną baśń, wskazują na jej odniesienia do współczesności: uczucie wyobcowania jednostki w społeczeństwie, odwagę by być innym i walczyć o akceptację.
Spektakl jest piękną i kolorową opowieścią dla całej rodziny, ale przede wszystkim dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Wizją reżyserki Thei Elisabeth Skallevold było stworzenie przedstawienia, które przemówi nie tylko do najmłodszych, ale będzie też atrakcyjne dla dorosłych – by stało się wspólnym doświadczeniem dla całych rodzin: „Jak wszystkie dobre bajki, ta przemawia zarówno do dorosłych, jak i do dzieci. Łatwo jest pomyśleć, że uczucie wyobcowania, bycie outsiderem znika gdy wkraczamy w dorosłość. Nic bardziej mylnego! Dlatego ten spektakl jest zarówno dla dorosłych, jak i dla ich dzieci” – mówi Skallevold.
Manu to jedyny profesjonalny teatr w Norwegii, w którym językiem scenicznym jest język migowy, a wszystkie przedstawienia są również dubbingowane przez aktorów posługujących się językiem fonicznym.
Grupa powstała w 2001 roku. Działa w Oslo, dziś jako instytucjonalny teatr finansowany ze środków publicznych. Ich sława sięga daleko poza rodzinną Norwegię.
Wizją Manu jest stać się najlepszym teatrem na świecie, wywodzącym się z kultury i języka osób G_głuchych a także ochrona i przekazywanie tego dziedzictwa. Przez lata stworzyli produkcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, we wszystkich gatunkach – od komedii i dramatu po stand-up. Często sięgają po współczesną dramaturgię. Wiele ich spektakli poruszało ważne i trudne tematy społeczne.
Teater Manu to nie tylko stały zespół artystyczny, który tworzy i wystawia przedstawienia w swej siedzibie. Zespół sporo podróżuje po Norwegii, wystawiając spektakle w różnych ośrodkach.
Choć ma szerokie kontakty międzynarodowe, starannie dobiera zagranicznych partnerów. Tym bardziej cieszy fakt, że Manu przyjął zaproszenie od Centrum Kultury ZAMEK!
Manu prowadzi także działalność edukacyjną (warsztaty, doskonalenie zawodowe aktorów). W tym roku funkcjonować też zaczął projekt Manu Ung (Manu Young) – zespół, które przygotowywać będzie spektakle dla młodzieży i z młodzieżą oraz przyczyniać się do budowania zainteresowań i kompetencji teatralnych wśród młodych osób posługujących się językiem migowym.
Jedną ze stałych aktorek Manu jest Ipek D. Mehlum, którą będziemy mogli oglądać w spektaklu „Brzydkie kaczątko”. Aktorka ma ponad 20-letnie doświadczenie sceniczne, jest laureatką wielu nagród, m. in. nagrody im. Rolfa Gammlenga w kategorii „Aktor 2022”. Druga z artystek występujących w tym spektaklu, Julie Holst, jest nauczycielką i utalentowaną młodą aktorką, która została odkryta dzięki konkursowi młodych talentów.
Spektakl dla widzów w każdym wieku (5+), prezentowany w polskim języku migowym i z polskim dubbingiem
Czas trwania: ok. 50 min.
występują: Ipek D. Mehlum, Julie Ane Holst
reżyseria: Thea Elisabeth Skallevold
dramaturgia: Sølvi R. Zuckermann
scenografia i kostiumy: Mari Hesjedal
muzyka i realizacja dźwięku: Odin Staveland
rekwizyty, produkcja techniczna: Gøril Rostad
światła: Truls S. Yggeseth
maski: Therese Lia
Bilety: 40 zł (n), 30 zł (u)