Smykowizje. SmykoAkcje – dla rodzin z dziećmi w wieku 0-5 lat

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Jazdów, Warszawa
🗺 mapa
📅 sobota 26.08.2017
bilet rodzinny 30 zł (w cenie biletu wstęp na wystawy)
smykowizje csw 2016

Smykowizje dla rodzin z dziećmi 0-5 lat
sierpień 2017


zbiórka w holu U-jazdowskiego

miniperformanse, koncerty i warsztaty dla rodzin z dziećmi 0-5 lat

godz. 10:00 – grupa młodsza: 0-2 lata

godz. 11:00 – grupa starsza: 3-5 lat

Sugerowany wiek dziecka, uczestniczącego w wydarzeniach plastycznych: od 1 roku życia.

Wstęp: bilet rodzinny 30 pln (w cenie biletu wstęp na wystawy)

Obowiązują zapisy: info@u-jazdowski.pl lub tel: + 48 22 628 12 71-73, wew. 135

na maile i telefony odpowiadamy we wszystkie dni tygodnia od godziny 12.00 oprócz poniedziałków

Czy dźwięki mogą uprawiać sport? Z czego można zrobić obrazy? Kto komponuje ptasią muzykę? Gdzie spotykają się Wiatr i Kamienie? W sierpniu zapraszamy na muzyczne, ruchowe i sensoryczno-wizualne działania, realizowane wśród obiektów i obrazów sztuki współczesnej, w inspirujących przestrzeniach wystaw: „Późna polskość. Formy narodowej tożsamości po 1989 roku” i „Pokój i pół” – indywidualnej wystawy Laury Limy.

Cykl miniperformansów i koncertów dla rodzin z dziećmi w wieku 0-5 lat. Podczas wydarzeń istotna jest aktywizacja wzroku, słuchu, smaku, dotyku i odczuwania najmłodszych. Podczas koncertów Smykowidzowie zamieniają się w słuch w niepowtarzalnej scenerii współczesnych dzieł sztuki. Podczas wizualnych performansów sensorycznych za pomocą zmysłów smaku, dotyku, wzorku i węchu poznają różne materiały, nie tylko plastyczne, z których gdy będą starsze, nauczą się wyczarowywać cuda. Podczas interaktywnych wydarzeń, poprzez odpowiednie pobudzanie, połączone z dobrą zabawą, najmłodsi rozwijają percepcję w różnych zakresach. A przede wszystkim dobrze i twórczo się bawią.

Projekt adresowany jest do rodziców i opiekunów w równej mierze, co ukierunkowany na rozwój małych dzieci. Zachęcamy rodziców do posługiwania się osobiście materiałami i narzędziami, by dzieci mogły się na ich działaniu wzorować. W ramach cyklu odbywają się trzy rodzaje wydarzeń: plastyczne, wizualno-dźwiękowe oraz muzyczne w formie miniperformansów i koncertów. Na tych pierwszych (2 i 4 sobota miesiąca) stosujemy za każdym razem inne materiały i narzędzia, z którymi chcemy zapoznać dzieci od pierwszych miesięcy życia. W naszych działaniach wykorzystujemy materiały: ciecz newtonowska (zrobiona ze skrobi ziemniaczanej), papier czerpany, folia transparentna, piasek, kamienie, podświetlane stoliki, drewno, folia bąbelkowa, kalka techniczna, gąbka, krepina, worki jutowe, owoce, warzywa oraz wiele innych, również bardzo nieoczywistych materiałów. Sugerowany wiek dziecka, uczestniczącego w wydarzeniach plastycznych: od 1 roku życia.

W pierwszą i trzecią sobotę miesiąca odbywają się performanse wizualno-dźwiękowe i koncerty. Podczas nich używamy nieco innych materiałów: wstążek, sznurków, filcu, kocyków, poduszek, tiulu, kolorowych piór, instrumentarium orffowskiego, a kształty, kolory i materiały „kojarzymy” często z ruchem, dźwiękami i specjalnie dobranymi utworami i piosenkami, wykonywanymi na żywo, których maluchy słuchają w skupieniu, ale też i aktywnie reagują, poprzez ruch, bieganie, spontaniczne odgłosy, improwizowany taniec i wiele innych aktywności, które są przez animatorów i edukatorów Smykowizji mile widziane.

Program sierpień 2017:

19 sierpnia, godz. 10.00 i 11.00 – Artystyczna ptaszarnia
Symbol ptaka unosi się nad wystawą Laury Limy „Pokój i pół”. A przynajmniej nad jednym z tytułowych pokoi. A my zapraszamy Smykowidzów i ich opiekunów do uczestniczenia w koncercie na wystawie. Będzie to magiczna opowieść o wielkich, szumiących skrzydłach, na których unosi się muzyka. Rozłożymy szeroko ramiona, by jak na skrzydłach wielkiego ptaka polecieć w przestrzeń z utworami Steva Reicha i Georga Crumba. Posprzeczamy się z świergoczącą „Ptaszarnią” Camilla Saint-Saensa i pośpiewamy z elektronicznym „Szczygłem” Antionio Vivaldiego. A i tak nie będą to wszystkie ptasie wrażenia, które nas czekają…
Prowadzenie: Ania Kierkosz

Wystąpi Hashtag Ensemble w składzie:
Marta Grzywacz – głos
Paweł Janas – akordeon
Krzysztof Kozłowski – syntezator

26 sierpnia, godz. 10.00 i 11.00 – Smykowizje. SmykoAkcje
Zamienimy nietypowe, lekkie „kamienie” z pianki w bohaterów naszych opowieści. Nadamy im cechy wyglądu i charakteru, aby na koniec warsztatu Kamienie spotkały się z kolegą Wiatrem – sprawdzimy, co wyniknie z tego spotkania.
Prowadzenie: Anna Szary

Zespół Hashtag Ensemble – grupa założona w 2013 roku. Tworzą ją na zasadzie synergii mniejsze zespoły kameralne, z sukcesami propagujące twórczość polskich kompozytorów, także tych młodego pokolenia. Inicjatywa łączy wybitnych młodych wykonawców i kompozytorów stale zaangażowanych w pracę z Hashtag Ensemble (Dariusz Przybylski, Ignacy Zalewski, Wojciech Błażejczyk). Członkowie Hashtag Ensemble mają w dorobku łącznie 72 prawykonania, 103 nagrody w konkursach jako wykonawcy muzyki klasycznej oraz występy na 78 polskich i międzynarodowych festiwalach muzycznych. Ważną sferą działalności Hashtag Ensemble jest improwizacja. Tworzy go łącznie kilkunastu instrumentalistów i wokalistów, którzy występują w różnych składach i zespołach.

Smykowizje – oprowadzania w nosidełkach

Czy można uczestniczyć w kulturze, będąc na urlopie macierzyńskim lub tacierzyńskim, a jednocześnie zadbać o rozwój swojego dziecka? CSW Zamek Ujazdowski zaprasza rodziców i opiekunów małych dzieci na specjalne przedpołudniowe oprowadzania z cyklu Smykowizje. To kolejna odsłona programu dla rodzin z dziećmi do lat 5 (zarówno w wózkach, nosidełkach, jak i na własnych nóżkach). Zapraszamy na oprowadzania po aktualnych wystawach, dostosowane do potrzeb i percepcji maluchów oraz wymagań i możliwości ich opiekunów. Spotkania w przestrzeni wystaw poprowadzą specjalnie przygotowani edukatorzy, w nieśpiesznej atmosferze, z otwartością na pytania i okazją do rozmowy i wspólnego przebywania dzieci i rodziców. Uwaga maluchów zostanie ukierunkowana na kształty, kolory i obiekty, ale także ruch i dźwięki, obecne na wystawach sztuki współczesnej i w przestrzeniach galerii w sposób szczególny. Oprowadzania odbywają się dwie środy w miesiącu, zawsze o godzinie 11.00. Wstęp dla rodzica w cenie biletu na galerię (normalny bilet: 12 złotych). Wstęp dla dziecka – wolny.

9 sierpnia 2017, godz. 11.00, specjalne oprowadzanie po wystawie indywidualnej Laury Limy „Pokój i pół”

Prowadzenie: Anna Szary

23 sierpnia 2017, godz. 11.00, dźwiękowe oprowadzanie po wystawie indywidualnej Laury Limy „Pokój i pół”

Prowadzenie: Anna Kierkosz

Organizator: Fundacja Muzyka jest dla wszystkich
Partner:
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

 
352 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent