Słowianie – przybywajcie! Bawcie się i wygrywajcie! Atrakcje w Elblągu

CSE Światowid Elbląg, Plac K.Jagiellończyka 1 mapa

czwartek 23.06.2016

bezpłatne

bursztynki

Występy zespołów – teatralnych i tanecznych, w tym dziecięcych, prezentacje konkursowe spektakli przygotowanych w oparciu o legendę kwiatu paproci, konkursy z nagrodami i zabawy przy ognisku – Stowarzyszenie „Jantar” i CSE „Światowid” zapraszają elblążan i mieszkańców regionu na obchody Nocy Świętojańskiej.

W tradycji słowiańskiej było to święto wody i ognia, a zwyczaje i obrzędy kultywowane w Noc Kupały, jak nazywana jest też Noc Świętojańska, miały na celu zapewnienie zdrowia i urodzaju. W trakcie tej najkrótszej nocy w roku palono ogniska, wokół których tańczono, stare gospodynie rzucały do ognia zioła, młode dziewczęta plotły wianki z kwiatów i ziół, a następnie rzucały je do rzeki lub jeziora. Wyruszano także na poszukiwania kwiatu paproci, którego odnalezienie wróżyło szczęście.

Do tych tradycji – dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta – powrócić chcą organizatorzy imprezy pod nazwą „Słowiańska Palinocka”.

– Zapraszamy w czwartek, 23 czerwca, na plac Jagiellończyka od godziny 11 do 16 – mówi Aleksandra Bednarczuk, kierownik działu kultury artystycznej w CSE „Światowid”. – Na scenie przed „Światowidem” organizować będziemy wiele konkursów z nagrodami, będzie jarmark wyrobów rękodzielniczych, warsztaty lepienia w glinie, pisania piórkiem i plecenia wianków. A od 17 nad rzeką Elbląg będziemy bawić się przy ognisku.

I tak na scenie na placu Jagiellończyka zobaczymy prezentacje konkursowe uczniów klasy IV b i IV c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Elblągu w sztuce pt. „Kwiat paproci albo noc czarodziejska. Baśń Nocy Świętojańskiej” oraz przedszkolaków ze Starego Pola w spektaklu zatytułowanym „Zakwita raz, tylko raz, biały kwiat”. Będą także występy muzyczne – wystąpi dziecięcy zespół ludowy ze Starego Pola oraz zespoły z Rosji.

–  Wystąpi zespół „Rosynka”, siedem młodych kobiet z potężnymi głosami, które zaprezentują folklor północnej Rosji, zaprosiliśmy też dziecięcy zespół taneczny „Bursztynki”, teatr dziecięcy „Pajace” oraz zespół śpiewający ludowe pieśni rosyjskie – zapowiada Aleksandra Bednarczuk.

Występy rozpoczną się o godzinie 11, warsztaty artystyczne przewidziano od godziny 14 do 16. A od godziny 17 w Tawernie Tortuga na Bulwarze Zygmunta Augusta rozpocznie się gra miejska w poszukiwaniu kwiatu paproci. Będzie też ognisko, pokaz palenia 7 ziół i wianków, a także czytanie legend. Zakończenie imprezy przewidziano na godzinę 19. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

– Serdecznie zapraszamy mieszkańców do udziału w tym wydarzeniu – zachęcają organizatorzy. – Przygotowaliśmy wiele atrakcji, konkursów i niespodzianek. Warto spędzić ten czas z nami!

Zrealizowano przy współudziale finansowym samorządu Miasta Elbląg.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Słowianie – przybywajcie! Bawcie się i wygrywajcie! Atrakcje w Elblągu

"Światowid" Centrum Spotkań Europejskich

Światowid jest pomysłodawcą i realizatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych. Dzięki szczególnej trosce o rozwój twórczego ruchu kulturalnego zrealizowaliśmy imprezy artystyczne, które z czasem stały się cykliczne i zyskały zasięg ogólnopolski oraz międzynarodowy. Są to m.in.: Ogólnopolski …

Więcej

Adres:

Plac Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg


Kontakt:

+48 55 611 20 50
http://www.swiatowid.elblag.pl
facebook

ZOBACZ TAKŻE:festyn, pikniktaniec

Zobacz także