Slow Tata, Slow Mama, Slow Dziecko – Warsztaty dla dzieci na Terra Madre Slow Food Festival

ICE Kraków Congress Centre
📅 piątek 11.11.2016 do niedziela 13.11.2016
wstęp 5 zł (dzieci do 12 roku za darmo), warsztaty 10 zł
Terra Madre Slow Food Festival
Czas z Tatą, czas z Mamą. Warsztaty dla dzieci na Terra Madre Slow Food Festival, Kraków 2016

Tegoroczna edycja warsztatów dla najmłodszych na Slow Foodowym Festiwalu Terra Madre skupiona jest wokół relacji miedzy rodzicami a dziećmi.

Obecność Taty i Mamy w życiu dziecka jest najważniejszą podstawą jego zdrowego rozwoju. W dzisiejszym rozpędzonym świecie tego czasu dla najmłodszych brakuje i to nie wyłącznie dlatego, że nie mamy go fizycznie. Często również dlatego, że myślami jesteśmy gdzie indziej. W firmie, w stresie, w finansach, albo we własnych niezrealizowanych marzeniach.

Co gorsza jednak, po cichu unikamy kontaktu z własnym dzieckiem, bo boimy się nudy, przytłoczenia, nie jesteśmy gotowi na oddanie mu własnej prywatnej przestrzeni. Gdzieś w sercu wiemy, że to nie tak powinno wyglądać, ale zagłuszamy te myśli organizując tysiąc dodatkowych zajęć szkolnych i rozwojowych. Angielski, basen, konie, balet… Bo jeśli nie, to coś je w życiu ominie. Ale to nie nauka i nie przyszła kariera omija je szerokim łukiem. I to raczej nas omija okazja wprowadzania go w dorosłość i kształtowania w nim wspaniałego człowieka.

Tymczasem – czas jest względny, umowny, zależy od organizacji i od tego, jahttp://terramadre.pl/k nim zarządzamy. Zmienia się wraz z naszymi wyobrażeniami o potrzebach naszych dzieci i tego, czego podczas zabawy chcemy je nauczyć. Poprzez wspólne działania jesteśmy w stanie przekazać im swoją wiedzę, pasje, umiejętności oraz tajemnice.

Dwa w jednym jest najlepszą formą spędzania czasu w rytmie slow

Dzieci szukają przecież w rodzicach prostego kontaktu, poczucia bliskości, ciepła, bezpieczeństwa i miłości. Te dwie potrzeby – dorosłego i dziecka – da się połączyć przez współdzielenie kreatywnych, dopasowanych do współczesności zajęć. Obecne dzieci rodzą się mądrzejsze i rozwijają się szybciej – zajęcia dla nich ani nie muszą być dziecinne, ani nudne dla nas.

A my, dorośli? Czyż nie nosimy w sobie uśpionego dziecka, któremu nie dajemy dojść do głosu, albo robimy to w skrytości, gdy nikt nie patrzy?

Slow Food Polska proponuje przełamać myślenie o czasie spędzanym z dzieckiem jak o dobrze spełnianym obowiązku. Pora uwolnić się od przekonania, że przy okazji „nie wypada” samemu dobrze się bawić. W obecności dziecka wypada wszystko, również cieszyć się wspólnymi zabawkami, majsterkowaniem, grami, gotowaniem, szyciem czy projektowaniem. Są zajęcia, które nawet w dorosłym wzbudzają radość dziecka, a dziecku pomagają płynniej wchodzić w dorosłość.

Zapraszamy do aktywnych, rzemieślniczych sposobów spędzania czasu z dzieckiem, które nam samym pozwolą nie umrzeć z nudów.

Autorką programu dla dzieci podczas Terra Madre Slow Food Festival Central Europe jest Renata Rusnak.

Partnerem strategicznym festiwalu jest Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Patroni medialni: Radio Kraków, Dziennik Polski, Karnet, Have a bite.

Wstęp na targi kosztuje 5 zł, dzieci do 12 roku za darmo

Wejściówki na warsztaty dla dzieci w cenie 10 zł będzie można kupić za pośrednictwem strony www.terramadre.pl oraz na miejscu przed wejściem do Strefy Dzieci. Wystawcy będą w Strefie dostępni przez cały dzień, zarówno dla rodziców jak i dzieci, oferując swoje produkty i usługi.

www.terramadre.pl