Ślōnsk dlo bajtli – spotkanie z cyklu Śląsk w kontekście. Bytom

📅 sobota 08.12.2018
bezpłatne
Ślōnsk dlo bajtli – spotkanie z cyklu Śląsk w kontekście. Bytom

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu serdecznie zaprasza na spotkanie w ramach cyklu „Śląsk w kontekście” poświęcone dzieciom!

W grudniu przy okazji zbliżających się świąt i zalewu próśb skierowanych w stronę Mikołaja, Dzieciątka i innych dostarczycieli dóbr doczesnych chcemy porozmawiać o tym, co my jako Ślązacy mamy do zaoferowania naszym bajtlom, jak kształtujemy tożsamość regionalną u naszych pociech i czy w ogóle jest to potrzebne. A jeśli uważamy, że jest – to w jaki sposób najlepiej to zrobić? W jaki sposób podawać dzieciom śląskość, żeby wychować świadomych swojego zakorzenienia, ale jednocześnie nowoczesnych obywateli świata? O tym i innych wyzwaniach, jakie niesie ze sobą pokazywanie dzieciom świata, porozmawiamy z Dominiką Kochanecką – absolwentką filologii polskiej, rdzenną Ślązaczką, od dziecka związaną z dialektem śląskim, osobą, która pomyślała o najmłodszych obywatelach Śląska i napisała dwujęzyczną śląsko-polską książkę – z myślą o dzieciach i rodzicach kochających Śląsk.

Jak czytamy w opisie książki:

„Rajza z Chroboczkiym to ksionżka, w kery zebrane som cuzamyn: bojki, kolorowanki i przewodnik. Toż kej niy mocie pomysłu, kaj jechać z bajtlym i co mu pokozać, kuknijcie rajn. Chroboczek łopowiado ło trocha inkszy zajcie Ślonska (Kalety/Zielona, Lubsza, Woźniki/Sulów, Tworóg i Brynek, Miasteczko Śląskie, Świerklaniec, Tarnowskie Góry, Repty, Wieszowa i Piekary Śląskie)”.

data: 8 grudnia 2018 (sobota), godz. 16.00
miejsce: Centrum Edukacji, pl. J. III Sobieskiego 2