Śladami twierdzy fortowej na Dębcu

Technikum nr 19 przy ulicy 28 czerwca 1956 roku
🗺 mapa
📅 sobota 13.10.2018
bezpłatne
Śladami twierdzy fortowej na Dębcu

Serdecznie zapraszamy w październiku 2018 roku na poznański Dębiec na wykład oraz spacer śladami dziewiętnastowiecznej twierdzy fortowej. Spotkania będą też nawiązywały do zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego, stąd nie zabraknie mundurów oraz strojów cywilnych z epoki.

Te dziewiętnastowieczne umocnienia były jednym z najciekawszych oraz największych założeń militarnych ówczesnej Europy. Wiele zastosowanych w niej rozwiązań było nowatorskich, stając się wzorcem dla budowanych później twierdz. Ta ogromna inwestycja miała także znaczący, wielopłaszczyznowy wpływ na rozwój urbanistyczny miasta.

Najpierw w poniedziałek 8 października o godzinie 18.00 w siedzibie 59. Filii Biblioteki Raczyńskich przy ulicy Osinowej odbędzie się wykład Przemysława Maćkowiaka o poznańskiej twierdzy, a także jej roli w Powstaniu Wielkopolskiemu.
W kolejnym wydarzeniu będzie można wziąć udział w sobotę 13 października. Zbiórka o godzinie 11.00 przed Technikum nr 19 przy ulicy 28 czerwca 1956 roku.

Tym razem tematem wiodącym będą umocnienia twierdzy fortowej na Dębcu. Spacer rozpoczniemy od dość unikatowego fortu pośredniego IXa z 1877-1880, który jest jedynym tak dobrze zachowanym standardowym pruskim fortem pośrednim starszego typu. Następnie przejdziemy drogami fortecznymi do Dębiny, gdzie obejrzymy schrony mobilizacyjne zbudowane w 1914 roku w ramach przygotowań do wybuchu pierwszej wojny światowej.

Będzie można obejrzeć ufortyfikowany most kolejowy przez Wartę łączący Dębinę ze Starołęką. Zbudowano go w latach 1874-1875 w trakcie realizacji linii kolejowej łączącej Poznań z Kluczborkiem w pobliżu zewnętrznego pierścienia fortów modernizowanej poznańskiej twierdzy, przez co jego przyczółki uzyskały charakter obronny. Ze względu na swoją specyficzną konstrukcję znalazł się on w wydawnictwach encyklopedycznych z końca dziewiętnastego wieku obok słynnego mostu brooklyńskiego w Nowym Jorku nad rzeką East River, czy też przeprawy nad Monongahelą w Pittsburgu.

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Organizatorami przedsięwzięcia jest 59. Filia Biblioteki Raczyńskich oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia, przy współpracy z Ostrowską Grupą Rekonstrukcji Historycznej. Spacer odbywa się także w ramach XXV Lubońskiej Wycieczki Historycznej.
Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent