Skarby ze starych skrzyń – wystawa

ul. Kredytowa 1, 00-056 Warszawa mapa

czwartek 02.03.2017 do niedziela 30.04.2017

Zachwycające zdobieniami bransolety, pierścienie, naszyjniki i nakrycia głowy. 2 marca 2017 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie zostanie otwarta wystawa „Skarby ze starych skrzyń” – ekspozycja prezentująca tradycyjne ozdoby z różnych regionów Bułgarii.

W Bułgarii ozdoby pełniły podwójną rolę – były nie tylko dekoracją, podkreślającą urodę oraz bogactwo, ale też miały właściwości magiczne. Wierzono, że służyły ochronie, zapewniały zdrowie i dobrobyt.

Biżuteria tworzona na tych terenach wyróżniała się wyjątkowym bogactwem form, technik wykonania i materiałów – od złota i srebra poprzez drogocenne kamienie aż po masę perłową. Za sprawą łączenia ze sobą kilku surowców powstawały wyjątkowe kompozycje. Szczególnie efektowne były, wykonane techniką filigranu, przepiękne misterne koronki ze złota i srebra, a także inne formy dekoracji, m.in. rozety, liście czy kwiaty.

Wystawa objęta patronatem Ambasadora Republiki Bułgarii Pana Emila Jałnyzowa

Skarby ze starych skrzyń. Tradycyjne ozdoby bułgarskie ze zbiorów Regionalnego Muzeum Etnograficznego w Płowdiwie

Miejsce: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Otwarcie: 2 marca 2017, godz. 18:00