Siemianowicki Bieg Świetlików

Bieg i festyn świetlików - teren stawu Rzęsa w Siemianowicach Śląskich mapa

sobota 25.06.2016

Siemianowicki Bieg Świetlików

Bieg Świetlików to impreza skierowana do wszystkich, bez względu na wiek i formę. Dystans można przebiec lub przemaszerować z kijami. Trasa będzie łatwa, dlatego organizatorzy spodziewają się dużej frekwencji, zwłaszcza, że forma biegu będzie bardzo widowiskowa.

Wigilia św. Jana to święto obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca w wigilię Świętego Jana Chrzciciela. Data obchodów wyznaczona przez Kościół nie jest przypadkowa, zbiega się bowiem z datą słowiańskich obchodów sobótki (nocy Kupały, kupalnocki) które związane są z letnim przesileniem Słońca. Najkrótsza noc przypada zazwyczaj z 21 na 22 czerwca i właśnie wtedy odbywały się główne obrzędy związane z obchodami tego święta. W tradycji słowiańskiej było to święto wody i ognia, ale również święto miłości, płodności, Słońca i Księżyca. Stare gospodynie rzucały do ognia zioła (bylicę, szałwię i inne) by zapewnić płodność oraz urodzaj. Skakanie przez ogniska i tańce wokół nich miały oczyszczać, chronić przed złymi urokami i chorobami. Noc Świętojańska odgrywała również rolę podobną do współczesnych Walentynek (14 lutego). W noc świętojańską młode dziewczęta (panny) plotły wianki z kwiatów i ziół, a następnie rzucały je do wody (rzeki, jeziora).

Podczas Biegu Świetlików prawdopodobnie nikt nie będzie skakać przez ognisko, jednak pokonanie trasy z wiankiem na głowie jest jak najbardziej wskazane.

Impreza rozpocznie się już o 11:00. Dla dzieci zostanie zorganizowany festyn, podczas którego będą miały miejsce różnego rodzaju gry i zabawy, młodsze dzieci będą mogły poskakać na dmuchanym zamku, który organizatorom udostępnia Przedszkole Ciuciubabka z Katowic, puszczać bańki mydlane oraz wyczarować rozmaite malowidła na swoich buźkach.

O 13:00 będzie miał miejsce bieg na 3 dystansach – 200, 400 i 800m. Każde dziecko na mecie otrzyma odlewany medal.

Dla starszych uczestników przewidziany jest bieg i marsz nordic walking na dystansie 5 km, który wystartuje o 21:00. Po biegu z kolei wszyscy zostaną zaproszeni do wspólnego biesiadowania przy ognisku. Na około 22:00 przewidziane jest uroczyste wręczenie pucharów dla najszybszych uczestników, a także dla najliczniejszej drużyny czy najmłodszego i najstarszego uczestnika zawodów.

Oficjalne zakończenie Siemianowickiego Biegu Świetlików przewiduje się na godzinę 23:00.

Formularz zapisowy dostępny na stronie SPORT W WIELKIM MIEŚCIE – www.sportwwielkimmiescie.pl

Organizatorzy wprowadzili limit uczestników – 500 osób w biegu na 5 km i 200 w biegach dla dzieci, jednak w przypadku dużego zainteresowania organizatorzy wezmą pod uwagę zwiększenie limitu.

Zapisy na bieg dla dzieci TUTAJ!!

Opłata startowa wynosi:
uiszczona do dnia 10.06.2016r. wynosi 40 zł
Dla rodzin 2 + 1 (i więcej) obowiązuje zniżka 5zł/os. (zniżka obowiązuje tylko wtedy jeśli wszystkie osoby startują w biegu głównym na 5 km)

Opłatę startową należy uiścić przelewem na konto bankowe:
MK TEAM EVENTS Klaudia Kapica, Bank Millennium
nr 08 1160 2202 0000 0000 7171 0917

Koszulkę biegową zamawiacie sobie sami za dodatkową opłatą TUTAJ!!

(za http://www.festiwalbiegowy.pl)

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Boże Narodzenie z 5.10.15.

Zobacz także