Sen nocy letniej – pierwsza premiera sezonu 2019-2020 w Operze Krakowskiej

Opera Krakowska mapa

piątek 25.10.2019 do niedziela 27.10.2019

40

Sen nocy letniej

Pierwsza premiera sezonu 2019/2020 w Operze Krakowskiej należy do Baletu. Zespół pod czujnym okiem Giorgio Madii, włoskiego choreografa i reżysera, przygotowuje „Sen nocy letniej” Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Premiera już 25 października.

„W mózgach kochanków i szaleńców kipi nadmiar fantazji, tworzącej złudzenia w tempie, za którym nie nadąży rozum” – mówi Tezeusz w V akcie „Snu nocy letniej”, zmysłowej komedii Szekspira, którą zachwycił się niespełna 17-letni Felix Mendelssohn. Początkowo napisał tylko uwerturę koncertową do szekspirowskiej sztuki. Powrócił do niej po kilkunastu latach i na zamówienie króla pruskiego napisał muzykę do całego dzieła. Melodyjna, lekka, liryczna, romantycznie nastrojowa, z mocno zaznaczoną fantastyką stała się z kolei natchnieniem dla choreografów.

„Sen nocy letniej” miał wiele wersji baletowych, ich twórcami byli tak sławni, jak: Marius Petipa, Michaił Fokin czy George Balanchine. W Polsce mogliśmy zobaczyć balet Johna Neumeiera, stworzony dla Staatsoper w Hamburgu (1977), który wystawił w 2013 r. Polski Balet Narodowy.

Realizacji „Snu nocy letniej” podjął się choreograf Giorgio Madia, znany krakowskiej publiczności jako autor baletowej wersji „Kopciuszka” (2010) i baletu-opery „Orfeusz i Eurydyka” Ch. W. Glucka (2013).

– Począwszy od mojej pierwszej choreografii w 1995 roku lubiłem uprawiać ideę „spektaklu totalnego” wprowadziłem wówczas do mojej realizacji tenora. Styl był bardzo eklektyczny, rozpięty między klasyką a tańcem współczesnym – mówi reżyser.

Tym razem, oprócz tancerzy, zaprosił do realizacji swojego spektaklu śpiewaków – wystąpią: Iwona Socha i Paula Maciołek (Elf I), Monika Korybalska i Ewa Menaszek (Elf II) – oraz aktorzy dramatyczni. Ponadto obsadę uzupełniają uczniowie Studia Baletowego oraz Chór Żeński Opery Krakowskiej pod kierownictwem Jacka Mentla.

– Praca z Giorgio Madią przy realizacji spektaklu „Sen nocy letniej” to niezwykle ciekawy i inspirujący proces. Jego pomysły reżysersko-choreograficzne i wysokie wymagania stawiają przez Zespołem nie lada wyzwanie – przyznaje Wioletta Maciejewska, kierownik Baletu Opery Krakowskiej.

Za muzyczne przygotowanie premiery odpowiada Marcin Nałęcz-Niesiołowski, jeden z najważniejszych dyrygentów operowych i filharmonicznych w Polsce, mający na swoim koncie dziesięć albumów płytowych oraz występy z takimi zespołami, jak Orkiestra Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Scenografię zaprojektował (po raz pierwszy w Operze Krakowskiej) Alexander J. Mudlagk, wielokrotnie współpracujący z Giorgio Madią niezależny projektant i scenograf, uczeń sławnego architekta prof. Arturo Dell’Acqua Bellavitisa w Mediolanie.

– Teatr jest moim zdaniem miejscem „magicznego pudełka”, gdzie wszyscy zapominają o swoim codziennym życiu i łączą się z innym światem, innym poziomem – przyznaje Giorgio Madia. – Jak zrobić, żeby publiczność chciała wejść do tego innego świata? Właśnie poprzez wymowę i znaczenia emocji. A przekazywać emocje można na wiele sposobów – poprzez muzykę, stronę wizualną, światło, akcję, osadzenie w czasie, i sądzę, że tego wszyscy oczekują – zauważa reżyser.

Obsada:

PUK | Gabriele Togni, Alfred Grambone
OBERON/TEZEUSZ | Alfred Grambone, Dzmitry Prokharau
TYTANIA/HIPOLITA | Gabriela Kubacka, Malika Tokkozhina, Martyna Dobosz
HERMIA | Malika Tokkozhina, Julia Galambos
LIZANDER | Dzmitry Prokharau, Gabriele Coz
HELENA | Mizuki Kurosawa, Mariana Morfin-Sanchez, Neshama Nashman
DEMETRIUSZ | Yauheni Yatskevich, Leonardo Cusinato
BOTTOM | Filip Świeczkowski, Maciej Pluskowski

ELF I | Iwona Socha, Paula Maciołek
ELF II | Monika Korybalska, Ewa Menaszek

Chłopiec z Indii: Kornel Rabus, Stanisław Gacek

Aktorzy:
Quince: Rafał Szumera
Snug: Rafał Kuźma, Jacek Wróbel
Starveling: Roland Rajzer
Flute: Alan Bochnak
Snout: Rafał Piętka-Wodyński

BALET, STUDIO BALETOWE, CHÓR ŻEŃSKI i ORKIESTRA OPERY KRAKOWSKIEJ
dyrygent: Marcin Nałęcz-Niesiołowski

 FELIX MENDELSSOHN / GIORGIO MADIA „SEN NOCY LETNIEJ”

25,26,27.10.2019 oraz 8.9.02.2020, godz. 18.30, Opera Krakowska – Duża Scena

Bilety w cenie 30-140 zł dostępne w Kasie Opery oraz online na stronie www.opera.krakow.pl

 „Sen nocy letniej” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Sen nocy letniej – pierwsza premiera sezonu 2019-2020 w Operze Krakowskiej

Opera Krakowska

Tradycja sztuki operowej w Krakowie liczy ponad dwieście lat. Natomiast Opera Krakowska jako instytucja została powołana do życia w 1954 roku i premierą "Rigoletta" Verdiego w sali Domu Żołnierza przy ul. Lubicz 48 rozpoczęła swoją …

Więcej

Adres:

ul. Lubicz 48
31-512 Kraków


Kontakt:

(12) 296 62 60; (12) 296 62 61
bilety@opera.krakow.pl
http://www.opera.krakow.pl
facebook

ZOBACZ TAKŻE:balettaniecteatr

Zobacz także