Scena Familijna: Krawiec Niteczka, Bytom

📅 niedziela 07.02.2016
Scena Familijna: Krawiec Niteczka, Bytom

Pan Niteczka, ceniony krawiec z miasteczka Tajdarajda, pewnego dnia – za sprawą olśnienia – zostaje poetą. Niestety od tej pory uszyte przez niego ubrania może i mają w sobie coś z poezji, ale nie nadają się do noszenia. Oburzony Burmistrz wyrzuca nieszczęśnika z miasta; Niteczka rusza w świat. Po drodze zaprzyjaźnia się Strachem na wróble i odtąd wędrują już razem na spotkanie z przygodą. Po kilku zabawnych, ale i niebezpiecznych zdarzeniach trafiają do zalanego deszczem Pacanowa, w którym od dawna pada i pada bez końca. Niteczka przywraca mieszkańcom słońce, zgrabnie łatając dziurę w niebie, a w nagrodę otrzymuje tron i rękę królewny.

Motyw drogi, oryginalne postaci, zabawne przygody, podczas których bohaterowie pokonać muszą własne słabości i lęki, unosząca się nad baśniowym światem aura poezji, zrównoważona absurdalnym humorem i groteską – wszystko to znajdziemy w inscenizacji, zrealizowanej przez międzynarodową ekipę twórców. Świetne, charakterystyczne lalki, oryginalne kostiumy i bardzo ciekawą plastycznie przestrzeń zaprojektowała słowacka scenografka, Eva Farkašová, znana doskonale polskiej publiczności, podobnie jak czeski kompozytor, Pavel Helebrand, którego muzyka zawsze podbija serca widzów. Inscenizacja otrzymała Nagrodę ANIMY za najlepsze przedstawienie XIX Olsztyńskiego Tygodnia Teatrów Lalkowych 2015.

Spektakl został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(Materiały promocyjne teatru, opracowała Renata Chudecka)
Premiera: 24 maja 2014
Zbigniew Głowacki

Scena Familijna: Krawiec Niteczka, Bytomskie Centrum Kultury