Wymień odpady na sadzonki

📅 sobota 07.05.2016
ekologia ikea
W najbliższą sobotę (7 maja) na parkingu przed IKEA Kraków odbędzie się akcja zbierania odpadów nadających się do recyklingu. W zamian za makulaturę, plastikowe butelki, puszki, zużyty sprzęt elektroniczny i baterie, otrzymamy sadzonki roślin i kupony rabatowe. Dodatkowo na najmłodszych czekają zajęcia edukacyjne, konkursy z nagrodami oraz interaktywne gry.

Podczas zbiórki, która odbędzie się w godz. 9:00 – 17:00, prowadzone będą bezpłatne warsztaty dla dzieci, w trakcie których maluchy dowiedzą się jak przebiega proces recyklingu plastikowej butelki. Zaplanowano też konkursy dla najmłodszych z eko-nagrodami oraz interaktywne gry o tematyce związanej z recyklingiem. Dorośli z kolei będą mogli uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące zasad segregacji śmieci.

Jak wynika z danych GUS mieszkańcy Krakowa z roku na rok coraz chętniej segregują śmieci. W ubiegłym roku wyprodukowali ponad 317 tys. ton odpadów, z czego 23% stanowiły odpady zbierane selektywnie (papier, tworzywa sztuczne, metale, szkło), a 5% selektywnie zbierane odpady wielkogabarytowe*. Wciąż jednak znaczna część surowców, które mogłyby być ponownie przetworzone, trafia na wysypiska śmieci.

Z naszych obserwacji i rozmów z mieszkańcami Krakowa wynika, że wielu z nas segregację prowadzi wybiórczo, co wynika najczęściej po prostu z braku czasu. Niestety są też osoby, które w ogóle nie segregują śmieci – mówi Natalia Leszczyńska, Koordynator ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Kraków. – Dzięki naszej akcji, chcemy umożliwić oddanie odpadów nadających się do recyklingu wszystkim – również tym, którzy na co dzień tego nie robią – i przypomnieć, że segregując śmieci, dbamy o środowisko naturalne w miejscu, w którym mieszkamy, dlatego warto przykładać się do tego jak najlepiej – dodaje Leszczyńska.

7 maja na parkingu IKEA Kraków będzie można oddać makulaturę, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, puszki aluminiowe, butelki PET oraz baterie. Surowce te wymienimy na bezpłatne sadzonki wiosennych kwiatów rabatowych (m.in. petunie, werbeny, lobelie, gazanie, begonie, goździki, szaroty) i ziół (m.in. bazylia, mięta, rozmaryn, oregano) oraz zniżki na wybrane produkty z asortymentu sklepu, pozwalające żyć zdrowo i chronić środowisko (do wykorzystania w dniach 7-8 maja).

Przelicznik wymiany odpadów na sadzonki:

Makulatura: 1-5 kg – 1 sadzonka, 6 – 10 kg – 2 sadzonki, powyżej 10 kg – 3 sadzonki.

Aluminiowe puszki: 15 – 20 sztuk – 1 sadzonka, 21 – 40 sztuk – 2 sadzonki, powyżej 40 sztuk – 3 sadzonki

Czy i jak motywować dzieci

Plastikowe butelki: 15 – 20 sztuk – 1 sadzonka, 21 – 40 sztuk – 2 sadzonki, powyżej 40 sztuk – 3 sadzonki.

Baterie: 10 – 15 sztuk – 1 sadzonka, powyżej 15 sztuk – 2 sadzonki.

Sprzęt elektroniczny: mały (np. suszarka, żelazko, mikser o łącznej wadze do 5 kg) – 1 sadzonka, średni (np. mikrofalówka, telewizor) – 3 sadzonki, duży (np. lodówka, zmywarka) – 5 sadzonek.

Zbiórka odpadów selektywnych organizowana jest przez IKEA Kraków we współpracy z firmą Stena Recycling.

* Dane pochodzą z „Analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi w Gminie Miejskiej Kraków w 2015 roku”, dostępnej w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Kraków.