Rzeka Żywa: cykl kulturalno-przyrodniczy

Brama Poznania mapa

wtorek 08.09.2020 do niedziela 27.09.2020

Rzeka Żywa: cykl kulturalno-przyrodniczy

Zwracamy się ku Cybinie i jej ekosystemowi w biocentrycznym duchu, stawiając wszystkie organizmy żywe, przyrodę nieożywioną i taką, o której myślimy, że jest nieożywiona jako równe sobie.

Widzimy Cybinę coraz słabszą, z roku na rok coraz bardziej suchą, mniejszą i mniej gościnną dla organizmów w niej żyjących, podróżujących jej traktem.

Rzeki znikają, ich sieć jest coraz słabsza, rwie się i miejscami jest już zupełnie nienamacalna – ten proces trwa od wieków i jest za niego odpowiedzialny człowiek, a przecież bez rzek nie byłoby tutaj nas. Nie korzystamy już z jej gościnnego prądu i zapominamy o tym, że rzeka jest niezbędna, jest miejscem życia mnóstwa gatunków roślin, grzybów, zwierząt.

W książkach pisanych przez osoby zajmujących się na historią, archeologią, geografią i nauką o klimacie możemy przeczytać o antropopresji; historia środowiska pokazuje, jaki wpływ człowiek miał na naturę – swoją kolebkę, z której próbuje się wyrwać, zupełnie nie zwracając uwagi na fakt, że jest to niemożliwe.

Pomimo panującej pandemii, która ogranicza możliwości spotkań i warsztatów, nie zapominamy o innych palących tematach jak kryzys klimatyczny, zgodnie z całorocznym programem #DziedzictwoDlaKlimatu. Zapraszamy na pokazy filmowe, koncerty, wycieczki, spektakle i wspólne aktywistyczne działania.

#DziedzictwoDlaKlimatu to hasło, którym definiujemy 2020 rok. Chcemy działać, by łatwiej było wprowadzać zmiany większe i mniejsze, które w realny sposób pomogą chronić środowisko. Ale to nie mogą być puste słowa, dlatego od tego roku staramy się wprowadzać zmiany także u nas, by razem dbać o nasze dziedzictwo i naszą planetę!

www.bramapoznania.pl
https://bramapoznania.pl/rzeka-zywa-2020

Terminy wydarzeń:

12-13 września

12 września / 14:00-18:00 / Sprzątanie brzegów Cybiny w ramach VI Sprzątanie Brzegów Warty od źródeł do ujścia 2020 / Amfiteatr Bramy Poznania

12 września / 17:00 / Spacer biocentryczny na wyspie / start: Ostrów Tumski, ul. Panny Marii, przy schodach obok budynku Psałterii

13 września / 11:00 / Ptasi baj – spektakl dla rodzin z dziećmi / Amfiteatr Bramy Poznania

13 sierpnia / 13:00 / Koncert mis i gongów w nadrzecznych chęchach / Tereny przy Bramie Poznania, zbiórka na Amfiteatrze

26-27 września

26 września / 16:00 / Rodzinny spacer szlakiem miejskiej bioróżnorodności / start: Zygzak przed Bramą Poznania

26 września / 17:00 / Raport o stanie Warty – debata Młodzieżowego Strajku Klimatycznego / Zygzak przed Bramą Poznania

26 września / 19:00 / Lost Rivers – kino plenerowe / Zygzak przed Bramą Poznania

27 września / 19:00 / Rzeka Cybina: Schizoanaliza – koncert / Amfiteatr Bramy Poznania

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie