Ruszyła 3 edycja Projektu Fidea! Na ratunek kreatywności czyli o oddolnej reformie edukacji

sobota 27.11.2021 do sobota 11.12.2021

Bezpłatne zajęcia dla dzieci online

Fidea to inicjatywa realizowana przez grupę 14 ambitnych osób pełnych energii do zmieniania edukacji na lepsze! Wspólnie dostrzegli oni problem, jakim jest zanik kreatywności i szybko połączyli go ze schematycznym systemem edukacji. Wykorzystując fakt, że wspólnie posiadają duże doświadczenia w byciu uczniami, od 2019 roku tworzą projekt społeczny, który dociera do setek dzieci i nauczycieli w całej Europie.

Celem projektu Fidea jest szerzenie kreatywności i promowanie świadomej edukacji. Zespół wspiera nauczycieli, uczniów oraz rodziców w oddolnej reformie nauczania. Pomimo trwającej pandemii zespół projektowy stworzył dwa cykle e-lekcji dla szkół podstawowych, które w ciekawy sposób zapoznają uczniów z tematyką twórczego myślenia oraz innych kluczowych kompetencji XXI wieku. Mnemotechniki, czytanie ze zrozumieniem, robienie rzetelnego research’u (fact checking) to tematy, o których trzeba rozmawiać od najmłodszych lat. Do projektu dołączyło już ponad 40 szkół podstawowych na terenie całej Polski, a także polskie szkoły w Wiedniu, Budapeszcie, Bratysławie, Sofii oraz Mediolanie.  

Dodatkowo, aby wesprzeć opiekunów w rozwoju kreatywności u ich pociech, powstała seria materiałów dla rodziców, z których może skorzystać każdy za pośrednictwem strony internetowej – fidea.edu.pl. Młodych twórców projektu wspiera, między innymi, Nauczyciel Roku 2018, autor “Szkoły bohaterek i bohaterów” – Przemysław Staroń:
“Dzięki stworzonym przez projekt materiałom dzieciom na pewno będzie łatwiej zrozumieć te zagadnienia, a potem nabyć metakompetencje – myślenie kreatywne i krytyczne.”

Zespół opracował także edukacyjną grę planszową. Fidea Adventure uczy kreatywności, budowania poprawnych wypowiedzi oraz myślenia przyczynowo-skutkowego. Niezwykły, magiczny klimat rozgrywki pobudza wyobraźnię, a gra nie ma ograniczeń wiekowych. 50 kopii gry trafiło do kilkunastu placówek opiekujących się młodymi – szkół, szpitali i domów dziecka – dzięki nim ponad 15 000 dzieci, będzie miało szansę rozwinąć kreatywność i storytelling.

Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Do stycznia 2022 roku planują opracować i wyda podręcznik uczący kompetencji XXI w., który będzie zawierał teorię oraz ćwiczenia, a także stworzyć platformę e-learningową. Będzie ona zawierała cykle e-lekcji oraz mobilną wersję wydanego przez nich podręcznika kreatywności. Dlatego warto Projekt Fidea zaobserwować na Facebook ’u: https://www.facebook.com/ProjektFidea.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie