Rozwiń swoją wyobraźnię – zachęca Temple Gradin

czwartek 06.12.2018 do czwartek 20.12.2018

Rozwiń swoją wyobraźnię

Co sprawia, że latawiec lata, a łódka pływa? Skąd bierze się symetria płatków śniegu? W jakim celu piłeczki do golfa pokrywa się siatką kolistych wgłębień? Jak działa zapięcie na rzepy, kalejdoskop i dźwignia? Poszukiwanie odpowiedzi na te i wiele innych – czasem z pozoru oczywistych – pytań może być wspaniałym źródłem inspiracji, kreatywności i innowacyjności.

Przekonacie się o tym dzięki ukazującej się właśnie w Polsce książce Temple Grandin „Rozwiń swoją wyobraźnię.  Myśl i twórz jak wynalazca”. To tytuł, który powinien zainteresować zarówno dzieci, jak i ich rodziców: nie dość, że odpowiada na pytanie: „Skąd wynalazcy biorą pomysły”, to jeszcze proponuje aż 25 projektów do wykonania przez dzieci (pod opieką starszych). To świetny pomysł, jak rozbudzić w sobie ducha innowacyjności i kreatywności i z pożytkiem spędzić czas!

Zobacz film z Temple Grandin wykonującą latawiec z książki „Rozwiń swoją wyobraźnię”:
https://youtu.be/hhrANL_HC0M

Temple Grandin to uznana naukowczyni i wynalazczyni, a przy tym wysoko funkcjonująca osoba z autyzmem, która popularyzuje wiedzę i swoje doświadczenia związane z tym zaburzeniem. Jest często obecna w mediach, publikuje artykuły i udziela wywiadów na temat autyzmu; prowadzi też wykłady dla rodziców i nauczycieli, objaśniając, jak osoby z tego spektrum widzą i rozumieją świat. Potwierdzeniem jej sławy i wpływów jest miejsce na liście 100 najbardziej wpływowych osób roku 2010 magazynu „Time”, a także film o jej życiu z Claire Danes w roli głównej („Temple Grandin”, produkcja HBO,  siedem nagród Emmy).

O czym przeczytamy w książce „Rozwiń swoją wyobraźnię”?

Przede wszystkim jest to znakomity poradnik młodego innowatora, w którym autorka nie tylko przedstawia i wyjaśnia podstawy naukowe wielu wynalazków i patentów (ilustrując je anegdotami, ciekawostkami i zabawnymi historiami z życia wynalazców, jak również reprodukcjami wniosków patentowych), ale także zachęca do działania. Nie ma bowiem – jej zdaniem – lepszej metody uruchomienia tkwiących w każdym z nas pokładów kreatywności niż… ciekawe zajęcia praktyczne! W 25 prostych projektach do samodzielnego wykonania autorka pokazuje, jak stworzyć rozmaite rzeczy, których działanie opiera się na omawianych przez nią zasadach. To 25 świetnych pomysłów na inspirujące spędzenie czasu ze swoimi młodymi podopiecznymi – frajda i mnóstwo satysfakcji gwarantowane.

Temple Grandin zachęcając do zabawy, prostego majsterkowania i wykonywania eksperymentów pokazuje, jak rodzą się pomysły i co stoi u podstaw innowacji. Ponieważ sama jest wynalazczynią i autorką wielu patentów, jej perspektywa staje się dla czytelnika niezwykle cenna. Tym cenniejsza, że jako osoba ze spektrum autyzmu Grandin w swoich badaniach sporo miejsca poświęca myśleniu obrazami – typowemu dla osób z zaburzeniami autystycznymi. Skorzystanie z metody myślenia obrazami bardzo wiele wnosi do wszystkich procesów twórczych i nierzadko sprawia, że w końcu wpadamy na pomysł lub doprowadzamy do rozwiązania jakiegoś konstrukcyjnego czy koncepcyjnego problemu. Odwołując się do osobistych przeżyć i doświadczeń, autorka nie raz podkreśla, że w drodze do realizacji własnych zamierzeń najważniejsze są pomysł, cierpliwość oraz ciężka praca, a wytrwałe próby urzeczywistniania swoich koncepcji to najlepsze lekcje kreatywności.

Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

Ale książka „Rozwiń swoją wyobraźnię” ma także bardziej ogólny wydźwięk. Dzięki niej przekonamy się, że istnieje wiele odmiennych sposobów patrzenia na świat, rozmaitych perspektyw i różnorodnych podejść do tego samego zagadnienia. Pisząc lekkim piórem i okraszając swoją narrację humorem, Temple Grandin wyraźnie sugeruje, że nie ma jednej słusznej metody innowacyjnego i kreatywnego działania, choć istnieje jedna wspólna, łącząca je wszystkie rzecz: jest nią dociekliwy i otwarty umysł.

Tu znajdziesz książkę

 

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie