Grudzień w NCK

Grudzień w NCK

Nowohuckie Centrum Kultury
🗺 mapa
📅 piątek 15.12.2023 do niedziela 17.12.2023
Grudzień w NCK
Ostatni miesiąc roku Nowohuckie Centrum Kultury rozpocznie koncertem Anity Lipnickiej – usłyszymy utwory z najnowszej płyty artystki (1 XII), a zakończy sylwestrowym koncertem trzech tenorów – Tre Voci, to nietypowe połączenie operowego brzmienia z przebojami muzyki popularnej (31 XII).

A co poza tym? Propozycji nie brakuje. Jeżeli ktoś potrzebuje poprawić sobie humor, to koniecznie powinien się wybrać na kabaretowy recital Artura Andrusa (2 XII), a wielbicieli Piwnicy pod Baranami nie może zabraknąć na koncercie piwnicznych pieśni w wykonaniu Agaty Ślazyk (7 XII). „Jezioro łabędzie”, w wykonaniu artystów Royal Lviv Ballet, to z kolei propozycja dla koneserów klasycznego baletu i klasycznego piękna (10 XII). W repertuarze NCK oczywiście nie mogło zabraknąć propozycji dla młodej teatralnej widowni – najpierw pięć dni z mikołajowymi spektaklami „Pan Antenka i Srebrny Kubraczek” (3, 6 i 7 XII) oraz „Cudowna podróż” (4 i 5 XII), a na dokładkę „Oceanarium” (9 i 10 XII) i „Shrek jr.”(19 XII). Podróżników powinno zainteresować spotkanie z Moniką Witkowską, osobą która zdobyła K2, opłynęła Przylądek Horn i odwiedziła 180 krajów na świecie (1 XII).
To oczywiście nie wszystko!

WYDARZENIA:

1 grudnia (piątek), g. 13.00
LODOWISKO NCK – otwarcie
Mobilne lodowisko o powierzchni 800 m2 powstało dzięki finansowemu zaangażowaniu budżetu miasta Krakowa i wsparciu Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Zlokalizowane jest na skwerze przed budynkiem NCK, tuż obok Placu Centralnego. Dzięki swojemu dogodnemu położeniu stanowi doskonały pomysł na aktywne spędzanie wolnego czasu.
Lodowisko czynne: g. 13.00-20.30 (poniedziałek-piątek), g. 9.00-20.30 (weekendy, ferie zimowe, dni wolne od pracy)
bilety: 10 zł (ślizgawka 45-minutowa)

1 grudnia (piątek), g. 16.00-20.00, budynek C
2 i 3 grudnia (sobota, niedziela), g. 9.00-13.00 i 14.00-18.00
WYSTAWA MAKIET KOLEJOWYCH
Impreza dla wszystkich hobbystów oraz tych, którzy z nostalgią wracają do wspomnień zabawy kolejką sunącą po podłodze dziecięcego pokoju. Na powierzchni 700 metrów kwadratowych wystawcy z całej Polski zbudują miniaturowy świat – tory, lokomotywy, wagony, semafory i budynki stacji kolejowych, po czym uruchomią modele i wyobraźnię widzów, by ruszyć koleją żelazną w niezwykłą podróż.
bilety: 20/10 zł

1 grudnia (piątek), g. 18.00, sala kameralna 203
KLUB PODRÓŻNIKÓW NAVIGATOR – Monika Witkowska
spotkanie autorskie promujące książkę „K2 – Ostatnia szansa”
Zdobywczyni 4 ośmiotysięczników, Korony Ziemi. Druga Polka po Wandzie Rutkiewicz, która zdobyła K2. Opłynęła przylądek Horn, arktyczną Czukotkę i odwiedziła 180 krajów na świecie. Jest członkinią w Kapitule Konkursu Kolosy – najważniejszych w Polsce nagród podróżniczych. Wiele lat prowadzi grupy trekkingowe na całym świecie, a w Himalajach czuje się jak w drugim domu. Dziennikarka i autorka kilkunastu książek górskich.
bilety: 5 zł

1 grudnia (piątek), g. 19.00, Scena NCK
ANITA LIPNICKA „Śnienie” – koncert promujący nową płytę
Po sześciu latach od wydania albumu „Miód i dym” Anita Lipnicka powraca z premierowym materiałem. Dowiemy się co w tym czasie przeżyła, za czym tęskni, o czym wciąż marzy, czego nie może zapomnieć. Na scenie artystce towarzyszyć będzie zespół w składzie: Piotr Świętoniowski, Bartek Miarka, Kamil Pełka, Łukasz Sobolak, Bartosz Pernal, Dominik Gawroński.
bilety: 159 zł

2 grudnia (sobota), g. 11.15 i 12.40, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy „Kolory chemii”
Czy białe jest naprawdę białe? Czy kolor można zmienić a potem do niego wrócić? Jak stworzyć obrazy wykorzystując zjawiska fizyczne? Na te intrygujące pytania z przyjemnością odpowiemy podczas zajęć!
jednorazowa wejściówka: 40 zł

2 grudnia (sobota), g. 19.00, Scena NCK
ARTUR ANDRUS Z ZESPOŁEM – recital kabaretowy
Kabaretowy recital o podróżach – dalekich i bliskich. O uczuciach – własnych i cudzych. W spektaklu piosenki przeplatają się z wierszami, humorystycznymi komentarzami i anegdotami. Artyście na scenie towarzyszyć będą muzycy: Wojciech Stec, Łukasz Borowiecki, Łukasz Poprawski, Paweł Żejmo.
bilety: 149/129 zł

3 grudnia (niedziela), g. 17.00, Scena NCK
6 grudnia (środa), g. 9.00, 11.45 i 17.00, Scena NCK
7 grudnia (czwartek), g. 9.00 i 11.45, Scena NCK
PAN ANTENKA I SREBRNY KUBRACZEK – Teatr Trip – spektakle mikołajowe
Każdy mieszkaniec sklepu z zabawkami marzy o tym, by stać się prezentem mikołajowym. Pewnego dnia na półkę trafia pan Antenka, którego piękny, srebrny kubraczek przyciąga wzrok. Zazdrosne zabawki postanawiają pozbyć się intruza. W całość wydarzeń zostaje wplątany właściciel sklepu, który wyglądem przypomina pewnego świętego… Spektakl zakończy spotkanie ze Świętym Mikołajem, który rozda dzieciom zakupione przez opiekunów prezenty. Spektakl dla dzieci powyżej 4 lat
bilety: 40/35 zł

4 grudnia (poniedziałek), g. 9.00 i 11.45, Scena NCK
5 grudnia (wtorek), g. 9.00, 11.45 i 17.00, Scena NCK
CUDOWNA PODRÓŻ – Teatr Trip – spektakle mikołajowe
Historia trójki rodzeństwa, z których jedno nie wierzy w istnienie św. Mikołaja. Siostry postanawiają zatem zabrać brata w tajemniczą i pełną przygód podróż, aby udowodnić, że się myli. Spektakl zakończy spotkanie ze Świętym Mikołajem, który rozda dzieciom zakupione przez opiekunów prezenty. Spektakl dla dzieci powyżej 4 lat
bilety: 40/35 zł

7 grudnia (czwartek), g. 18.00, Scena NCK
NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI „Pieśni Piwnicy pod Baranami”
Koncert „Gdzieś na ulicy nienazwanej…” w wykonaniu Agata Ślazyk. Artystce na scenie towarzyszyć będą: Tomasz Kmiecik i Mikołaj Kostka.
zaprasza – Basia Stępniak-Wilk
bilety: 35/25 zł

8 grudnia (piątek), g. 10.00, sala kameralna 203
KLUB SUPER MAMA „Biblioteka maluszka – jak rozpocząć przygodę z książkami od najmłodszych lat”
Spotkanie z Anną Krauzowicz, pedagogiem wczesnoszkolnym i przedszkolnym.
Dowiemy się na co zwracać uwagę podczas wybierania książek dla maluchów, by wspierać rozwój poznawczy i emocjonalny dziecka, a także w jaki sposób organizować biblioteczkę w swoim domu.
jednorazowa wejściówka: 1 zł

9 grudnia (sobota), g. 11.15, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Ochrony Środowiska „Sekretne życie drzew”
Czy wiesz, że drzewa mają swoje tajemnice? Przyjdź i sprawdź jak drzewa oddychają, rosną i komunikują się ze sobą. Nauczysz się także jak dbać o drzewa w swoim otoczeniu i jak ważne są dla naszego środowiska. Czekają na ciebie ciekawe eksperymenty i obserwacje oraz rozgrywka, podczas której wczujesz się w prawdziwe drzewo i odkryjesz co pomoże w Twoim wzroście, a kto podgryza Twoje korzenie!
jednorazowa wejściówka: 40 zł

9 grudnia (sobota), g. 11.15, sala 008
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Detektywistyczny „Zaginiony Święty Mikołaj”
Święty Mikołaj zniknął! A jedyny ślad jaki po nim pozostał, to samotny sweter leżący na jego łóżku. I choć mamy aż trzech podejrzanych w tej sprawie, nikt nie puszcza pary z ust na temat okoliczności zaginięcia. Śledztwo w mroźnej krainie, pełnej elfów i reniferów, muszą więc poprowadzić uczestnicy zajęć, którzy wykonają detektywistyczne eksperymenty, by wpaść na trop porywacza i odnajdą Mikołaja.
jednorazowa wejściówka: 50 zł

9 grudnia (sobota), g. 16.00, sala C-3
10 grudnia (niedziela), g. 11.30 i 16.00, sala C-3
OCEANARIUM – Teatr Figurki – spektakl dla najnajów
Cała opowieść zaczyna się zwyczajnie – w piaskownicy. Wystarczy jednak odrobina wyobraźni, a plastikowa muszelka przeniesie nas na piaszczystą plażę, jeszcze trochę – i już wypływamy żaglówką na środek oceanu. A stąd już pół kroku do prawdziwej przygody – zabaw z ośmiornicami, tańców z meduzami oraz pływania z najprawdziwszą ławicą ryb.
spektakl dla dzieci w wieku 1-3 lat
bilety: 40 zł

9 grudnia (sobota), g. 17.00, Studio KCC
CONTAKIDS – warsztaty dla rodzin z dziećmi
prowadzenie: Anna Wańtuch, certyfikowana nauczycielka metody Contakids
warsztaty bliskościowe dla rodzin z dziećmi w wieku 18 miesięcy – 6 lat
bilety: 35 zł

9 grudnia (sobota), g. 19.00, Scena NCK
IGOR HERBUT SOLO
Igor Herbut – lider grupy LemON to człowiek orkiestra. Kompozytor, wokalista, autor tekstów. Ma na koncie wiele nagród, złotych i platynowych płyt, a także trzy nominacje do Fryderyka. W 2020 roku wydał swój pierwszy solowy album „Chrust”.
bilet: 120/100 zł

10 grudnia (niedziela), g. 11.00, studio KCC
CONTACT FAMILIES SHOW – Anna Wańtuch
Choreograficzny performans z muzyką na żywo dedykowany rodzinom z dziećmi w każdym wieku. Spektakl w ramach wydarzenia Wcielenia_Kraków tańczy! vol.1
bilety: 35 zł

10 grudnia (niedziela), g. 12.00, Scena NCK
DZIADEK DO ORZECHÓW – Royal Lviv Ballet
Fenomen w historii baletu – wzorzec klasycznego piękna, niezmiennie ujmujący publiczność. Muzyka Piotra Czajkowskiego, urzekająca scenografia i magia świateł składają się na zapierający dech w piersiach spektakl.
bilety: 130/100 zł

10 grudnia (niedziela), g. 17.00, Scena NCK
JEZIORO ŁABĘDZIE – Royal Lviv Ballet
Ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia opowiada o prawdach uniwersalnych: ludzkich namiętnościach, walce dobra ze złem, zdradzie, bólu i potędze miłości. Bajkowa opowieść, połączona z muzyką Piotra Czajkowskiego, wprowadzą widza w magiczny świat baletu klasycznego.
bilety: 130/100 zł

13 grudnia (środa), g. 9.00 i 11.30, Scena NCK
AKADEMIA PANA BEETHOVENA „Bolek i Lolek symfonicznie” – edukacyjny koncert multimedialny
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej & Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej zapraszają na sentymentalną i wielopokoleniową podróż w świat przygód legendarnych bohaterów kultowej polskiej kreskówki. Koncert skierowany jest do dzieci w wieku 4-9 lat.
bilety: 59 zł

14 grudnia (czwartek), g. 18.00, sala kameralna 203
SCENA PIOSENKI AUTORSKIEJ – Dorota Kuziela, Jacek Gutry
zaprasza – Basia Stępniak-Wilk
bilet: 25/20 zł

15 grudnia (piątek), g. 18.00, Scena NCK
Zespół Pieśni i Tańca KRAKOWIACY – koncert świąteczny
bilety: 35 zł

16 grudnia (sobota), g. 11.15, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Kodowania z Robotami „Jaś i Małgosia – roboty w pętli”
Podczas zajęć nauczymy się czym jest pętla w informatyce (ang. loop) i jak konstruuje się szereg instrukcji powtarzanych wielokrotnie, co pobudzi naszą kreatywność i przybliży nam świat programowania. Będziemy się też starali przeżyć interaktywną przygodą programując roboty do odgrywania scen z bajki!
jednorazowa wejściówka: 45 zł

16 grudnia (sobota), g. 11.15, sala 008
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Encek2 „Iluzje”
W programie zajęć: perspektywa i rzuty izometryczne, tworzenie obrazów 3D na płaskiej kartce, przykłady iluzji w otoczeniu – mimikra, teatr cieni, gra TEST KOLOROWY wg prof. Stroop’a , a na koniec eksperyment fizyczny.
jednorazowa wejściówka: 40 zł

17 grudnia (niedziela), g. 15.00 i 18.00, Scena NCK
PIĘKNA I BESTIA – Teatr Tańca Terpsychora
Podczas spektaklu tancerze zaprezentują choreografie łączące w sobie różne style taneczne, a wyjątkowe kostiumy i magiczna muzyka wprowadzą widzów w atmosferę jednej z najpiękniejszych europejskich baśni.
bilety: 49-69 zł

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

19 grudnia (wtorek), g. 9.00, 11.30 i 19.00, Scena NCK
SHREK JR. – Krakowska Akademia Musicalu
Musical oparty na słynnym filmie animowanym opowiada o przygodach małego ogra, który w wieku siedmiu lat opuszcza rodzinny dom, by odnaleźć własne miejsce na ziemi.
bilety: 60/50 zł

21 grudnia (czwartek), g. 18.00 i 21.00, Scena NCK
MATEUSZ SOCHA „Panie Mateuszu” – stand-up
Komik o niezwykłym poczuciu humoru i zaraźliwym śmiechu, pozwalający setkom ludzi przez chwilę poczuć się poza światem.
bilety: 119-129 zł

31 grudnia (niedziela), g. 19.00, budynek C
BAL SYLWESTROWY
Muzyka na żywo, wytworne menu i liczne konkursy z nagrodami to gwarancja dobrej zabawy w miłym towarzystwie – do białego rana.
bilety: 420 zł/osoba

31 grudnia (niedziela), g. 21.00, Scena NCK
TRE VOCI The Best Of – koncert sylwestrowy
Tenorzy nowej generacji. Wprowadzili na polskie sceny gatunek classical crossover i przełamali stereotyp śpiewaka operowego. Łączą operowe brzmienia głosów z przebojami muzyki popularnej. Na scenie tenorom towarzyszyć będzie zespół muzyczny, złożony z poznańskich instrumentalistów. Po koncercie przewidziany jest toast wzniesiony kieliszkiem wina musującego!
bilety: 220/190 zł

NCK WYSTAWY – SIŁA FOTOGRAFII

KAROLINA JONDERKO „Bebok”
6 października – 3 grudnia, Szara Galeria CENTRUM
wstęp wolny

JOLANTA RYCERSKA „Brzydkie miejsca”
6 października – 3 grudnia, Czarna Galeria CENTRUM
wstęp wolny

BOGDAN GŁOWACKI „Tam gdzie… Tam nigdzie?”
6 października – 3 grudnia, Złota Galeria CENTRUM
wstęp wolny

CHRIS NIEDENTHAL „Esencjonalnie” – wystawa retrospektywna
6 października – 31 grudnia, FOTO-GALERIA
wstęp wolny

ADAM WAJRAK „W naszej dziczy” – wystawa plenerowa
6 października – 31 grudnia, Rynek NCK
wstęp wolny

INNE WYSTAWY

KRYSTYNA NOWAKOWSKA I JERZY NOWAKOWSKI „Introversus – Ekstraversus – Ukryty wymiar”
rzeźba, malarstwo, rysunek i medale
14 listopada – 6 grudnia, Biała Galeria CENTRUM
wystawa w ramach 10. edycji Przestrzeni dla sztuki

BOSKA KOMEDIA DANTEGO ALIGHIERI W RYSUNKACH JANA BICZYSKO
10 grudnia – 10 stycznia, Szara, Złota, Czarna Galeria CENTRUM
otwarcie wystawy – 14 grudnia (czwartek), g. 18.00

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich
stała wystawa malarstwa
czynna: czwartek-niedziela, w g. 13.00 – 19.00
bilety: 20/15 zł

JERZY DUDA-GRACZ – GALERIA AUTORSKA Kolekcja Agaty Dudy-Gracz
stała wystawa malarstwa, rysunku i grafiki
czynna: czwartek-niedziela, w g. 13.00 – 19.00
bilety: 20/15 zł

A JUŻ W STYCZNIU:

15, 16 stycznia (poniedziałek, wtorek), g. 9.00-15.00
XXI Krakowski Konkurs Recytatorski – przesłuchania rejonowe

16 stycznia (wtorek), g. 19.00, Scena NCK
KACPER RUCIŃSKI „Zaznacz mosty” – stand-up

21 stycznia (niedziela), g. 16.00 i 19.00, Scena NCK
ANDRZEJ SIKOROWSKI z zespołem „50 lat na estradzie”

27 stycznia (sobota), g. 18.00, Scena NCK
ZESPÓŁ GÓRALSKI HAMERNIK – koncert jubileuszowy w 45. rocznicę powstania

28 stycznia (niedziela), Scena NCK
32. Finał WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

29 stycznia (poniedziałek), g. 19.00, Scena NCK
OLKA SZCZĘŚNIAK „Skąpiec poznawczy” – stand-up

30 stycznia (wtorek), g. 19.00, Scena NCK
DANIEL MIDAS „Pokaz magi” – stand-up

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie