Grudzień w NCK

Nowohuckie Centrum Kultury mapa

piątek 16.12.2022 do niedziela 18.12.2022

NCK grudzień

Zanim usiądziemy przy wigilijnym stole, zanim zabrzmią kolędy, zanim w świątecznym klimacie podzielimy się dobrymi życzeniami, zanim wzniesiemy noworoczny toast, to…

W ostatnim miesiącu roku czekają nas trzy stałe punkty programu – przedstawienia dla dzieci z udziałem św. Mikołaja rozdającego młodym widzom prezenty, dwa klasyczne spektakle baletowe i bal sylwestrowy. Konkretną dawkę humoru na koniec roku zapewnią: rozśpiewany i rozgadany Artur Andrus i wschodząca gwiazda kabaretu Daniel Midas. Nie zapomnieliśmy o koncertach – Janusz Radek, Miuosh i legenda polskiej sceny Skaldowie wypełnią Scenę NCK muzyką po dach. Dodatkowo zapraszamy na ostatnie w tym roku zajęcia Nowohuckiego Uniwersytetu Dzieci, spotkanie dedykowane mamom, World Press Photo i … LODOWISKO! Od 1 grudnia przed NCK będzie można ślizgać się do woli – na własnych lub pożyczonych łyżwach, rano i wieczorem, indywidualnie lub w towarzystwie – aż do wiosny!

1 grudnia (czwartek), g. 13.00
LODOWISKO – otwarcie
Mobilne lodowisko o powierzchni 800 m2 powstało dzięki finansowemu zaangażowaniu budżetu miasta Krakowa i wsparciu Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Zlokalizowane jest na skwerze przed budynkiem NCK, tuż obok Placu Centralnego. Dzięki swojemu dogodnemu położeniu stanowi doskonały pomysł na aktywne spędzanie wolnego czasu dla całych rodzin oraz prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego dla okolicznych szkół podstawowych i liceów.
Lodowisko czynne:
poniedziałek-piątek, g. 1300-2030
weekendy, ferie zimowe, dni wolne od pracy, 900-2030
bilety: 10 zł (ślizgawka 45-minutowa)

1 grudnia (czwartek), g. 19.00, studio teatralne 209
SKORUPA – monodram
Polskie społeczeństwo się starzeje. Osoby w wieku powyżej 65 roku życia stanowiły w 2015 roku ok. 14,7 proc. populacji, a w roku 2035 – wg szacunków GUS – będzie ich ponad 23 proc. Prognozy wskazują ponadto na wyraźny wzrost liczby osób w późnej starości, czyli po 80 roku życia. Osoby starsze wymagają odpowiedniej opieki medycznej, dostosowanej do ich potrzeb i specyfiki schorzeń – ze względu na brak odpowiedniej systemowej pomocy, zazwyczaj opieka ta przypada na członków rodziny. O ile prawo nie przewiduje obowiązku opieki nad rodzicami, o tyle opieka ta ma zazwyczaj podstawy moralne. Opieka nad ojcem lub matką ma charakter dobrowolności i wynika z relacji rodzinnych.
Scenariusz/reżyseria/muzyka/wykonanie – Nataniel Wrzeciono
Opieka reżyserska i artystyczna – Marlena Topolska
Spektakl dla widzów od 14 roku życia.
bilety: 20 zł

2 grudnia (piątek), g. 9.00, 11.45, Scena NCK
4 grudnia (niedziela), g. 17.00, Scena NCK
7 grudnia (środa), g. 9.00, Scena NCK
CUDOWNA PODRÓŻ – Teatr Trip – spektakle mikołajowe
Historia trójki rodzeństwa, z których jedno nie wierzy w istnienie św. Mikołaja. Siostry knują zatem plan i postanawiają podstępem zabrać brata w tajemniczą podróż, aby go odnaleźć. Po drodze czeka ich mnóstwo przygód oraz niebezpieczeństw.
Spektakl zakończony spotkaniem ze Świętym Mikołajem, który rozda dzieciom zakupione przez opiekunów prezenty.
spektakl dla dzieci powyżej 3 lat
bilety: 35/30 zł

2 grudnia (piątek), g. 16.00-20.00, budynek C
3 i 4 grudnia (sobota, niedziela), g. 9.00-13.00 i 14.00-18.00
WYSTAWA MAKIET KOLEJOWYCH
Impreza dla wszystkich hobbystów oraz tych, którzy z nostalgią wracają do wspomnień zabawy kolejką sunącą po podłodze dziecięcego pokoju. Na powierzchni 700 metrów kwadratowych wystawcy z całej Polski zbudują miniaturowy świat – tory, lokomotywy, wagony, semafory i budynki stacji kolejowych, po czym uruchomią modele i wyobraźnię widzów, by ruszyć koleją żelazną w niezwykłą podróż.
bilety: 14/7 zł

3 grudnia (sobota), g. 11.00 i 12.30, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy „Trzy kolory: NIEBIESKI”
Czy chemia ma swój kolor? Czy niebieski pisak jest koloru niebieskiego? Potrafimy niebieski zamienić w żółty, czerwony a nawet w zielony. Na tych zajęciach dowiecie się jak kolorowy jest świat, który nas otacza, co to jest chromatografia, indygodyna i antocyjany.
jednorazowa wejściówka: 35 zł

3 grudnia (sobota), g. 19.00, Scena NCK
ARTUR ANDRUS Z ZESPOŁEM – recital kabaretowy
Kabaretowy recital o podróżach – dalekich i bliskich. O uczuciach – własnych i cudzych, przeżytych, zasłyszanych i zmyślonych. Trochę poważnie i trochę nie. W spektaklu piosenki przeplatają się z wierszami, humorystycznymi komentarzami i anegdotami.
Artyście na scenie towarzyszą muzycy: Wojciech Stec, Łukasz Borowiecki, Łukasz Poprawski, Paweł Żejmo.
bilety: 110 zł

5 grudnia (poniedziałek), g. 9.00, 11.45 i 17.00, Scena NCK
6 grudnia (wtorek), g. 9.00, 11.45 i 17.00, Scena NCK
FABRYKA ŚNIEGU – Teatr Trip – spektakle mikołajowe
Hen daleko nad głowami, gdzie mróz szczypie za uszami, w podniebnym świecie nad chmurami, codziennie wrze praca. Pracowite Obłoczka i Sopelka odbierają z Ziemi zamówienia na śnieg. Niestety tajemniczy Francuz sprawia, że maszyna przestaje działać. Czy dzielni pracownicy fabryki poradzą sobie z tą sytuacją? Spektakl zakończony spotkaniem ze Świętym Mikołajem, który rozda dzieciom zakupione przez opiekunów prezenty.
spektakl dla dzieci powyżej 3 lat
bilety: 35/30 zł

8 grudnia (czwartek), g. 18.00, Scena NCK
NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI: Zbigniew Wodecki – zespół „Zacznij od Bacha”
Wystąpią: Karol Berger, Łukasz Malinowski, Piotr Malinowski, Dawid Buras, Adrian Rybka.
Zacznij od Bacha – Zbigniew Wodecki Tribute Band to projekt muzyczny, który powstał w grudniu 2017 roku w Krakowie. Zespół tworzą utalentowani młodzi muzycy, którzy zafascynowani brzmieniami muzyki Zbigniewa Wodeckiego postanowili swoją pracą, pasją i talentem złożyć hołd jednemu z największych artystów sceny polskiej. Koncert to wędrówka po twórczości Zbigniewa Wodeckiego – począwszy od roku 1976, aż do 2017. Dzięki temu usłyszeć można te najbardziej rozpoznawalne utwory – „Lubię wracać”, „Zacznij od Bacha”, „Chałupy welcome to”, jak i mniej znane piosenki, prawdziwe perełki polskiej muzyki. Utwory wykonywane są w oryginalnych tonacjach, co pozwala zachować charakter oryginału i oddać ducha „tamtych lat”. Koncert jest przeplatany anegdotami i historiami z życia Zbigniewa Wodeckiego.
zaprasza: Basia Stępniak-Wilk
bilety: 25/20 zł

9 grudnia (piątek), g. 19.00, Scena NCK
JANUSZ RADEK – koncert
Niekwestionowany król liryki, nie tylko krakowskiej, a także mistrz charakterystycznych i wyjątkowych interpretacji. To także miłośnik sportu, pieszych wędrówek, niepraktykujący historyk i aktywny mąż i tata. Od 30 lat obecny na scenie, na której nie tylko muzyką i unikalnym głosem, ale także inteligentnym dialogiem i pełnym dystansu żartem tworzy wyjątkową i pełną emocji atmosferę. Dzięki muzycznej różnorodności, Januszowi za każdym razem udaje się poruszyć widzów znużonych banałem, zachwycić odbiorców poszukujących oryginalności i świeżości w nowych aranżacjach najbardziej znanych utworów, jak również wzruszyć słuchaczy, którzy w muzyce szukają wyjątkowych emocji i oryginalności.
bilety: 80 zł

10 grudnia (sobota), g. 11.00, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI Wydział Ochrony Środowiska „Węgiel czyści czy brudzi?”
Wystarczy dotknąć węgiel, żeby wiedzieć jak bardzo brudzi. Czarne plamy pozostają na rękach, ubraniu i wszystkim czego dotkniemy – do tego takie plamy łatwo się rozmazują i ciężko je doczyścić. Zdecydowanie węgiel nie nada się jako zamiennik mydła – ale przecież znajduje się, np. w filtrach do oczyszczania wody! Czy węgiel i węgiel aktywny to dokładnie to samo? Podczas warsztatu zbadamy właściwości węgla, dowiemy się jak to możliwe, że jego brudząca natura pomaga nam pozbyć się zanieczyszczeń, a nawet chorobotwórczych bakterii. Spróbujemy także stworzyć własną kolumnę do oczyszczania wody testując różne materiały filtracyjne oraz ich autorskie kombinacje. Możemy nie wyjść z tego najbardziej czyści ale „na czysto” wyjdziemy z nową wiedzą!
jednorazowa wejściówka: 35 zł

10 grudnia (niedziela), g. 15.30, sala C3
CIENIOWANKI – Teatr Figurki z Krakowa – minispektakl teatru cieni dla najnajów
W naszym małym laboratorium teatru cieni eksperymentujemy ze światłem, cieniem i naszymi aktorami. Bawimy się w chowanego, rośniemy jak na drożdżach, gramy na nosie i tamburynie. Nasz spektakl jest jak najlepszy na świecie cieniowy plac zabaw! W założeniu jest przeznaczony dla dzieci od 2. do 5. roku życia, ale jest duża szansa, że dorosłym też się spodoba.
czas trwania: 30 minut
bilety: 30 zł

10 grudnia (sobota), g. 17.00 i 20.00, Scena NCK
MIUOSH AKUSTYCZNIE III. „Przyjdź do mnie”
Trzecia część akustycznego projektu Miuosha, który od 2016 roku skupia na jednej scenie muzyków FDG. Orkiestry, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz gości specjalnych. Projekt muzycznie czerpie z ostatnich dokonań autorskich katowickiego muzyka i rapera, który śmiało sięga w kierunku nieoczywistych rozwiązań muzycznych, a na scenę często zaprasza nieoczywistych gości, często kojarzonych z zupełnie inną muzyką.
skład muzyczny: Miuosh, Robert Zając, Tomasz Dąbrowski, Oskar Ludziak, Jacek Szczypiński, Marta Fedyniszyn, Joanna Smajdor, Mateusz Konieczny
bilety: 99-149 zł

11 grudnia (niedziela), g. 11.00 i 12.30, sala C3
CIENIOWANKI – Teatr Figurki z Krakowa – minispektakl teatru cieni dla najnajów
W naszym małym laboratorium teatru cieni eksperymentujemy ze światłem, cieniem i naszymi aktorami. Bawimy się w chowanego, rośniemy jak na drożdżach, gramy na nosie i tamburynie. Nasz spektakl jest jak najlepszy na świecie cieniowy plac zabaw! W założeniu jest przeznaczony dla dzieci od 2. do 5. roku życia, ale jest duża szansa, że dorosłym też się spodoba.
czas trwania: 30 minut
bilety: 30 zł

UWAGA! ZMIANA TERMINU WYDARZENIA
Z przyczyn niezależnych od Nowohuckiego Centrum Kultury Royal Lviv Ballet nie wystąpi 11.12.2022 r.
NOWE TERMINY SPEKTAKLI:

4 lutego 2023 r. (sobota), g. 15.00, Scena NCK
ROYAL LVIV BALLET „Śpiąca królewna”
https://nck.krakow.pl/spiaca-krolewna-spektakl-royal-lviv-ballet/

4 lutego 2023 r. (sobota), g. 19.00, Scena NCK
ROYAL LVIV BALLET „Jezioro łabędzie
https://nck.krakow.pl/jezioro-labedzie-spektakl-royal-lviv-ballet-2022/

Zakupione bilety zachowują ważność, wszelkich informacji udziela: Biuro Organizacji Widowni NCK – telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL

11 grudnia (niedziela), g. 18.00, sala kameralna 203
KINO TAŃCA – prezentacje krótkometrażowych filmów tanecznych
bilety: 15 zł

13 grudnia (wtorek), g. 19.30, Scena NCK
DANIEL MIDAS „Sprawa dla stand-upera”
Daniel Midas – odkrycie Internetu tego roku. Komik, którego „szopkę dla reportera” oglądają już wszyscy. Od kierowców, przez nauczycielki, aż po znanych adwokatów. Jego ulubionym tekstem na podryw jest: „Jestem z Kaszewiakiem po imieniu.” – podobno 100% skuteczność. Prywatnie – bardzo pozytywny i zawsze uśmiechnięty chłopak. Gość ma dwa metry wzrostu, więc jak go poprosicie to pewnie zdejmie Wam coś z górnej półki.
bilety: 59-69 zł

14 grudnia (środa), g. 10.30, sala kameralna 203
KLUB SUPER MAMA – wykład
Prezenty wspierające rozwój dziecka – sensoryczne zabawki i pomoce
Podczas wykładu opowiemy o tym, na co warto zwrócić uwagę podczas kupowania prezentów dla dzieci. Co może szkodzić, a co będzie wspierać rozwój sensoryczno-motoryczny maluszka? Które gadżety są tylko modą, a które powstały w odpowiedzi na potrzeby rozwojowe dziecka? W co warto zainwestować, a z czego zrezygnować? Na te i inne pytania odpowie Joanna Krysiak, pedagog i terapeutka integracji sensorycznej specjalizująca się we wspieraniu rozwoju najmłodszych dzieci.
bilety: 1 zł

15 grudnia (czwartek), g. 18.00, sala kameralna 203
SCENA PIOSENKI AUTORSKIEJ: Alicja Tanew
wystąpią:
Alicja Tanew – śpiew, fortepian
Jasiek Kusek – fortepian
zaprasza – Basia Stępniak-Wilk
bilety: 25/20 zł

16 grudnia (piątek), g. 18.00, Scena NCK
ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA KRAKOWIACY „Koncert świąteczny”
bilety: 30 zł

17 grudnia (sobota), g. 11.00, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Detektywistyczny „Zaginione listy do Świętego Mikołaja”
Zaginęła skrzynka z listami do Świętego Mikołaja! Czy wiesz, że to z tej skrzynki listy trafiają też do Gwiazdki, Aniołka i innych przynosicieli świątecznych prezentów? Bez listów nie mają pojęcia, o czym marzą dzieci! Musimy ją odnaleźć, żeby uratować Święta!
jednorazowa wejściówka: 45 zł

17 grudnia (sobota), g. 15.00 i 18.00, Scena NCK
ALICJA W KRAINIE CZARÓW – Teatr Tańca Terpsychora – spektakl taneczny
bilety: 55/40 zł

17 grudnia (sobota), g. 17.00, sala kameralna 203
GORE GWIAZDA – Nowohucka Orkiestra Instrumentów Nieprzypadkowych
Tradycyjne kolędy w oryginalnych aranżacjach na ukulele.
scenariusz i opracowanie muzyczne: Marta Brzoza
bilety: 5 zł

18 grudnia (niedziela), g.11.00 i 13.00, Scena NCK
MAGIA LODU – musical Krakowskiej Akademii Musicalu
Opowieść o dwóch siostrach, księżniczkach Arendelle. Wszystko zaczyna się gdy obdarzona magicznymi mocami Elsa, w czasie zabawy, przypadkowo rani zaklęciem Annę. Dziewczynka zostaje uratowana, ale to wydarzenie będzie miało swoje konsekwencje. Mijają lata, dziewczęta dorastają i nadchodzi dzień koronacji Elsy. Mimo starań, by ukryć swoje magiczne zdolności, świeżo upieczona królowa zamraża posadzkę w sali balowej i przerażona ucieka. Nie wie, że oto sprowadziła na kraj niekończącą się zimę. Anna postanawia odnaleźć siostrę, by położyć kres pogodowym anomaliom.
Organizator wydarzenia – Krakowska Akademia Musicalu
bilety: 35-55 zł

18 grudnia (niedziela), g. 17.00, 19.00, Scena NCK
GREASE – POWRÓT LEGENDY – musical Krakowskiej Akademii Musicalu
Sandy i Danny spędzają razem wakacje, pod koniec których dziewczyna ma wyjechać do Australii. Para przyrzeka sobie miłość. Niespodziewanie Sandy jednak nie wyjeżdża i trafia do szkoły, do której chodzi Danny. Z czasem okazuje się, że jest on nieco inny, niż się początkowo zdawało. Czy ich miłość przetrwa próbę?
Organizator wydarzenia – Krakowska Akademia Musicalu
bilety: 35-55 zł

Kurs online - Jak zachęcić dziecko do nauki

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

29 grudnia (czwartek), g. 18.00, Scena NCK
SKALDOWIE – koncert
Skaldowie w latach 70. byli jednymi z największych gwiazd polskiej sceny, a ich utwory – Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał, Nie całuj mnie pierwsza, Medytacje wiejskiego listonosza, Cała jesteś w skowronkach czy Kulig stawały się ponadczasowymi przebojami.
bilety: 80/60 zł

31 grudnia (sobota), g. 20.00, Scena NCK
BAL SYLWESTROWY 2022
Sylwester w NCK to gwarancja dobrej zabawy w miłym towarzystwie – do białego rana. Muzyka na żywo, wytworne menu i liczne konkursy z nagrodami.
bilety: 390 zł/osoba

NCK WYSTAWY – SIŁA FOTOGRAFII 2022

KRAKOWSKI KLUB FOTOGRAFICZNY „Siła kobiet”
Ewa Gajewska, Beata Sulikowska, Agnieszka Świat oraz Monika Stachnik-Czapla
3 listopada – 31 grudnia, FOTO-GALERIA
wstęp wolny

SŁAWEK HESJA KRAJNIEWSKI „Odloty Hesji” – wystawa plenerowa
4 listopada – 28 lutego, Rynek NCK
wstęp wolny

JOANNA NOWICKA „Piękni ludzie”
10 listopada – 31 grudnia, Czarna Galeria CENTRUM
wstęp wolny

MICHAEL HANKE „Emotions”
16 listopada – 31 grudnia, Złota Galeria CENTRUM
wstęp wolny

LESZEK GÓRSKI „Acid”
16 listopada – 31 grudnia, Szara Galeria CENTRUM
wstęp wolny

WORLD PRESS PHOTO 2022
18 listopada – 7 grudnia, Biała Galeria CENTRUM
wystawa czynna codziennie w g. 11.00-19.00
bilety: 20/15 zł

WANDA FIK-PAŁKOWA
„Mój TEATR. Mała retrospektywa prac scenograficznych. Jubileusz 60-lecia pracy twórczej”
15 grudnia – 15 stycznia, Biała Galeria CENTRUM
wstęp wolny

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO – wystawa malarstwa
Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich
Ze względu na planowany remont, galeria czynna do 11 grudnia 2022 r., od wtorku do niedzieli w g. 13.00-19.00.
bilety: 20/15 zł

A JUŻ W NOWYM ROKU:

9-11 stycznia (poniedziałek-środa), g. 9.00-15.00, sala kameralna 203
XX Krakowski Konkurs Recytatorski – przesłuchania rejonowe

13 i 14 stycznia (piątek i sobota), Scena NCK
Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta – koncert jubileuszowy z okazji 70-lecia zespołu

14 stycznia (sobota), g. 11.00, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy „Masa galaktyczna”

16 i 17 stycznia (poniedziałek, wtorek), sala kameralna 203
XX Krakowski Konkurs Recytatorski – przesłuchania finałowe

21 stycznia (sobota), g. 11.00, sala 006
NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI Wydział Ochrony Środowiska „Jak zwierzęta sprzątają świat? Mrówki – strażniczki porządku”

21 stycznia (sobota), g. 17.00, Scena NCK
Zespół Góralski HAMERNIK – koncert noworoczny

22 stycznia (niedziela), g. 17.00, 19.30, Scena NCK
WIELKA GALA NOWOROCZNA – najpiękniejsze melodie świata

23 stycznia (poniedziałek), sala kameralna 203
XX Krakowski Konkurs Recytatorski – uroczyste zakończenie

25 stycznia (środa), g. 10.00, budynek C
BAL POSTACI Z BAJEK DLA NAJMŁODSZYCH

28 stycznia (sobota), g. 15.00 i 19.00, Scena NCK
SKRZYPEK NA DACHU – musical

29 stycznia (niedziela), Scena NCK
31. finał WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

30 stycznia – 12 lutego
FESTIWAL TEATRÓW DLA DZIECI 2023

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Grudzień w NCK

Nowohuckie Centrum Kultury

Nowohuckie Centrum Kultury to instytucja, która od ponad trzydziestu lat nakręca kulturę w Krakowie. Rok w rok odbywa się w nim półtora tysiąca przedstawień, festiwali, wystaw, wykładów i konferencji - dla trzystu tysięcy ludzi.  …

Więcej

Adres:

Aleja Jana Pawła II 232
Nowa Huta
31-913 Kraków


Kontakt:

(012) 644 02 66
nck@nck.krakow.pl
http://www.nck.krakow.pl
facebook