Eksperyment ruchowy wpisany jest w motoryczny rozwój dziecka, które intuicyjnie poszukuje ruchów najwłaściwszych, aby zaspokoić swoje potrzeby praktyczne i emocjonalne. Mowa ciała wydaje się naturalną formą komunikacji z najmłodszymi odbiorcami sztuki. Niemal przysłowiowa ruchliwość, nieograniczona wyobraźnia, spontaniczność odbioru i otwartość na fantazyjne wizje czynią dziecko doskonałym odbiorcą spektaklu tańca współczesnego i niesamowitym uczestnikiem warsztatów tańca, zaspokajających elementarne potrzeby dziecka – eksploracji nieznanego jeszcze świata, a przede wszystkim zabawy.
(Nie)obecność dziecka w tańcu, teatrze tańca, balecie i nowej choreografii zajmować nas będzie podczas letniej rozmównicy pt. „Jak dziecko odkrywa taniec?”, na którą zapraszamy 31 lipca o godz. 17.00 do siedziby Polskiego Teatru Tańca przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu.
Rozpoczniemy od projekcji – kolażu filmowego, który pozwoli „zajrzeć” na warsztaty ruchowe dla dzieci, ale też rozpoznać temat spektakli tańca dla najmłodszych odbiorców, poczynając od maluchów, które nie przekroczyły jeszcze …3 roku życia. Spotkanie z naszymi gośćmi chcielibyśmy przeprowadzić w przestrzeni dziedzińca, aby połączyć przyjemność rozmowy z możliwością cieszenia się urokami letniego popołudnia.
Naszymi gośćmi będą: Alicja Morawska – Rubczak, reżyserka, pedagożka teatru, specjalizująca się w dziedzinie teatru i tańca dla najnajmłodszych odbiorców. Jest laureatką licznych stypendiów, członkinią International Theatre for Young Audiences Research Network, Small Size Association i poznańskiej Art Fraction Foundation. Jej spektakle dla dzieci były prezentowane na najważniejszych festiwalach teatralnych w kraju i na świecie – m.in. w Singapurze, Japonii, Chinach, Norwegii, Rosji, Irlandii, Włoszech i Iranie.
Spotykamy się także z Agnieszką Dubilewicz, Pauliną Giwer – Kowalewską i Anielą Kokoszą, twórczyniami kolektywu KolektTacz, pedagożkami tańca i artystkami zajmującymi się kreatywną pracą ruchową. KolektTacz w swoich działaniach zwraca szczególną uwagę na rozwój kompetencji artystycznych wśród najmłodszych, pogłębianie ich wrażliwości i zainteresowania sztuką. Ich projekt integracyjnych półkolonii artystycznych „Trzy skarpetki (do) wolności!”, realizowany w siedzibie Polskiego Teatru Tańca, zdobył pierwsze miejsce w Polsce w programie Lato w Teatrze, którego organizatorem jest Instytut Teatralny w Warszawie. W ramach Laboratoriów Twórczych tańczyMY na Taczaka, twórczynie poprowadzą warsztaty Całociało!, przeznaczony dla dzieci w wieku 9-10 i 11-13 lat.
Zapraszamy do odkrywania kolejnego nieoczywistego terytorium współczesnej choreografii – potrzeb najmłodszych widzów, spektakli będących odpowiednikiem dziecięcej wizji świata i rozmaitych interaktywnych form, jakie może przybrać kontakt małego odbiorcy ze sztuką tańca.
Prowadzenie: Anna Koczorowska i Robert Chodyła
Wstęp wolny.
Patronem medialnym cyklu rozmównic jest kwartalnik TANIEC.