Różanka – zrób to sam! Warsztaty architektoniczne

Centrum Kultury AGORA
📅 sobota 28.09.2019 do piątek 25.10.2019
Różanka - zrób to sam! Warsztaty architektoniczne
Różanka administracyjnie występuje razem z Karłowicami, tworząc jedno z największych – jeśli już nie największe – osiedle Wrocławia. Kiedyś były to peryferia miasta, dziś już prawie centrum. W ramach zapoznania z historią tego niesamowitego osiedla zapraszamy na projekt Różanka-Zrób to sam!

To działanie edukacyjno-animacyjne oparte na interakcji uczestników i współdziałaniu. Rozpoczyna się spacerem architektonicznym, gdzie poznamy niezwykły potencjał tego miejsca. Następnie pobudzimy naszą wyobraźnię i zastanowimy się jak można odmienić tą część terenu. Podczas wydarzenia tworząc alternatywny scenariusz urbanistyczny będziemy pracować nad przygotowaniem makiety osiedla Różanka. Zapoznamy się z rozwojem okolicy w ciągu ostatnich stu lat. Będziemy projektować, nauczymy się technik montażu i wykończenia makiety, a efekt naszej pracy zaprezentujemy na wystawie podsumowującej.

Różanka-zrób to sam! Jest projektem mającym na celu budowę alternatywnych modeli architektonicznych osiedla Karłowice-Różanka.

Jeżeli interesuje Was niezwykła historia tego miejsca zapraszamy wszystkich mieszkańców i nie tylko, mając tym samym nadzieję, że osobiste opowieści i wspomnienia dopełnią całości i staną się ważnym elementem działania.

Działania:

• Spacer architektoniczny/ 28.09 / sobota/ g.15.00- 17.00 / Start- główne wejście CK AGORA

Różanka-kiedyś wieś podwrocławska należąca do gospodarza, dziś jedno z osiedli wchodzące w obręb Wrocławia. W XIX wieku zachwycała swą zielenią i spokojem. Obecnie po licznych rozbudowach emanuje dwojaką zabudową architektoniczną. Z jednej strony pamięta jeszcze czasy niemieckie, z drugiej jednak jej powojenna zabudowa blokowa targnie na dziedzictwo, które pozostawili po sobie niemieccy architekci i urbaniści. Jej dualizm jednych zachwyca, innych skłania do refleksji. Spacerując po niej można dostrzec piękną poniemiecką zabudowę mieszkaniową oraz przemysłową jak i prlowskie bloki, które są świadectwem komunistycznego ustroju politycznego. Wszystko się zazębia, stawiając tym samym pytania o rozwój osiedla a oblicze czasu, na które postaramy się odpowiedzieć podczas spaceru architektoniczno-urbanistycznego, będącego zarazem wprowadzeniem do warsztatów, których celem będzie opracowanie futurystycznej wizji rozwoju dzielnicy.

Ruszamy spod CK Agora przy ulicy Serbskiej 5a. Trasa spaceru wiedzie przez ciekawe i często zapomniane zakamarki osiedla –  poznamy niepowtarzalny klimat i lokalne historie związane z każdym z odwiedzanych obszarów. Udział w spacerze jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy.

• Warsztaty (3 spotkania) 6.10 / 13.10 / 20. 10 /niedziele/  g 12.00-15.00 / sala konferencyjna CK Agora

Aktywność będzie polegała na grupowym projektowaniu otoczenia Różanki posiłkując się specjalnie przygotowaną makietą osiedla. Będziemy mieli okazję wymienić się pomysłami, skonfrontować opinie i wypracować kompromisy. Zabawimy się w projektanta-urbanistę, twórcę makiet, modelarza i malarza.Działanie podzielone będzie na etapy. W czasie pierwszego zapoznamy się pokrótce z rozwojem urbanistycznym terenu, z ideą warsztatów, zastanowimy się na co „stawiamy” opracowując na nowo osiedle, zaprojektujemy pierwsze budowle, układ ulic.W trakcie drugiego spotkania zamontujemy uprzednio zaprojektowane przez Nas elementy i zorganizujemy szczegółowo pozostałą przestrzeń (projekt zieleni, małej architektury, ścieżek, latarni,etc).Czwarte warsztaty będą poświęcone wykończeniu makiety, dodaniu oświetlenia, małej architektury, ławek, etc. Zastanowimy się też nad kolorystyką i postaramy się by wspólnie opracowane formy były atrakcyjne wizualnie.

• Wernisaż i wystawa powarsztatowa 25.10/ piątek/ g.17.00 / hol CK Agora

Prezentacja rezultatu efektów pracy (makieta powstała na warsztatach), wystawa fotografii przedstawiających proces warsztatów i ich finalny efekt.

Zapisy  i więcej info:  budowlanykombinat@gmail.com Tel: 690085580 Michał Mejnartowicz WSTĘP WOLNY

Projekt  realizowany w ramach organizowanej przez CK Agora KUŹNI PROJEKTÓW IV.