Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
Prowadzenie: Krzysztof Topolski
Wstęp wolny. Zapraszamy!
Krzysztof Topolski – Warsztaty Ekologii Akustycznej
Podczas warsztatów będziemy uczyć się słuchać lub jak kto woli – „widzieć uszami”. Uczestnicy będą rozpoznawać dźwięki, poznają także świat szmerów i hałasów, które nas otaczają. Wezmą udział w ekologicznych zabawach akustycznych związanych z dźwiękiem, własnym głosem i ciałem w przestrzeni. Dowiedzą się, czy możliwy jest ruch bez dźwięku i zbadają czy istnieje cisza.
W ramach spotkania, zaproponowane zostaną praktyki pogłębiające umiejętność słuchania otoczenia dźwiękowego i aktywizujące świadomość codzienności akustycznej wzbogacone o specjalnie przygotowane ćwiczenia rytmiczno-perkusyjne. Przeprowadzone zostaną działania zwracające uwagę uczestników na otaczający krajobraz dźwiękowy tzw. „Soundscape”. Elementem warsztatów będzie wprowadzenie w praktykę spacerów akustycznych tzw. spacerów ze słuchaniem oraz realizacji prostych nagrań terenowych, z edycją i podstawową wiedzą na temat produkcji nagrań.
Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: j.bietkal@galeria-arsenal.pl. W tytule maila prosimy o wpisane – Warsztaty Ekologii Akustycznej. Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie z Galerii Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.
Krzysztof Topolski
Perkusista, elektroakustyczny improwizator, autor soundartowych projektów, kurator. W jego pracy kluczowe pojęcia to noise, soundscape i groove. Interesują go poszukiwania w sferze perkusji oraz live electronic, muzyka improwizowana i elektroakustyczna, komponuje przy użyciu komputera, tworzy instalacje dźwiękowe oraz realizuje nagrania terenowe.
Od przeszło 10 lat prowadzi w różnych miejscach i kontekstach działania edukacyjne związane ze słuchaniem, dźwiękiem, krajobrazem akustycznym oraz nagraniami terenowymi.
Organizuje prezentacje i wykłady poświęcone muzyce współczesnej, akustycznej ekologii i sztuce dźwięku oraz prowadzi warsztaty. Był kuratorem festiwalu Soundplay 2014 oraz cyklu warsztatów Dźwiękowiska w CSW Łaźnia w Gdańsku. Z saksofonistą Tomaszem Dudą tworzy projekt Arszyn / Duda. Publikował swoją muzykę w takich wytwórniach jak, Sangoplasmo, Post_Post, Nefryt, Monotype, Audiotong, Sqrt, Lado ABC, Plg, Konkretourist, Pwalacz Perski.
W roku 2015 brał udział w wystawie Ogrody w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, uczestniczył w rezydencji Soundplay w Skalar Center for Sound Art and Experimental Music w Seyðisfjörður, Islandia. Prowadził warsztaty między innymi w ramach Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu oraz projekt Ucho w Wodzie czyli działania dźwiękowe na Wyspie Sobieszewskiej.
Stypendysta Museums Quartier w Wiedniu (2004), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2010, 2013), Fundacji Wyszehradzkiej w Galerii Skolska 28 w Pradze (2011) oraz Fundacji ArtsLink w Nowym Jorku – rezydencja w Ohio Sate University School of Music (2013).
Więcej informacji na temat warsztatów TUTAJ
15-222 Białystok