Weleda
Weleda Baby

Rodzinna sobota na Placu Defilad na zakończenie wakacji

Plac Defilad
🗺 mapa
📅 sobota 27.08.2016
bezpłatne
plac defilad rodzinna niedziela na koniec wakacji

Pałac siedmiu zagadek

W sobotę o 11.30 rozpocznie się jeden z projektów wyłoniony w konkursie na projekt sąsiedzki ZRÓB SOBIE PLAC, międzypokoleniowa gra miejska „Pałac siedmiu zagadek” Punkt startu: stół przy pawilonie H&M.

Scenariusz gry został zaplanowany tak, aby zapoznać młodszych i starszych mieszkańców Warszawy z burzliwą historią placu Defilad, ze szczególnym uwzględnieniem budowy Pałacu Kultury i Nauki i jego charakterystycznej architektury. Uczestnicy gry dowiedzą się, m.in. jak wyglądało centrum miasta przed wojną, w jakich okolicznościach zapadła decyzja o budowie Pałacu, bohaterem jakich ciekawych wydarzeń był budynek i jego otoczenie, jak wyglądało życie w przedwojennej i powojennej Warszawie. Zapoznają się z fotografiami dokumentującymi zarówno dawną zabudowę, wojenne zniszczenia jak i współczesne oblicze Placu Defilad.

Na każdym z 7 przystanków doświadczony przewodnik Towarzystwa Przyjaciół Warszawy opowie fragment historii związany z Placem Defilad, a następnie zada jedną zagadkę. Przystanki będą dotyczyły dawnej zabudowy Warszawy, architektury Pałacu Kultury i Nauki, ciekawym wydarzeniom realizowanym dawniej i dziś na Placu, pałacowej fauny i flory, nawiązaniom literackim i filmowym (m.in. w „Małej apokalipsie” T. Konwickiego, w „Ekstradycji” W. Wójcika, „Rozmowach kontrolowanych” S. Chęcińskiego, „Misiu” S. Barei).

Uczestnicy gry będą podzieleni na 5‐osobowe zespoły. Każdy zespół dostanie instrukcję dotyczącą gry wraz z mapą terenu i zaznaczonymi stanowiskami. Po zakończeniu gry uczestnicy podsumowują swoje punkty oraz otrzymają pamiątkowe dyplom

Dzikie dźwięki – słuchowiska dla dzieci

Następnie o godzinie 13.00 rozpocznie się kolejne wydarzenie w ramach Festiwalu Słuchowisk „Do usłyszenia na Placu Defilad”. Tym razem oba słuchowiska powstały specjalnie dla dzieci. Słuchowiska jak zwykle będą w formule Silent Disco, czyli każdy mały i duży słuchacz będzie mógł wypożyczyć sobie słuchawki i zanurzyć się w dźwięki siedząc na leżakach.

Tam, gdzie mieszka cisza” przeniesie słuchaczy do domu Dźwiękoksiężnika, który od pewnego pisarza dostał bardzo trudne zamówienie – stworzyć eliksir ciszy. Słuchowisko na podstawie tekstu Aleksandry Chmielewskiej w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz powstało w ramach projektu „Teatr dźwięku dla dzieci”. Scenariusz został wyłoniony w ogólnopolskim konkursie „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki” organizowanym przez festiwal Literacki Sopot we współpracy z Teatrem Miniatura i Teatrem Polskiego Radia. Muzykę skomponował Piotr Pawlak, realizacją dźwiękową zajął się Jacek Puchalski, a w słuchowisku zagrali aktorzy Teatru Miniatura: Jacek Gierczak, Agnieszka Grzegorzewska, Piotr Kłudka, Anna Makowska-Kowalczyk, Jacek Majok i Andrzej Żak.

Drugie słuchowisko – „Ktoś stuka za ścianą” Agnieszki Taborskiej w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego- to zabawna i bardzo muzyczna opowieść, w której poza pewną sympatyczną rodziną walczącą z hałasem jako bohaterowie występują m.in. Różowe Zatyczki do Uszu, pani Wiertarka, pani Suszarka i Kwiatki. Scenariusz słuchowiska otrzymał wyróżnienie w konkursie „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki” organizowanym przez festiwal Literacki Sopot, Teatr Miniatura i Teatr Polskiego Radia.

Puchar Polski w Krokiecie

Również w sobotę, ale o godzinie 14.00 w ramach kolejnego projektu sąsiedzkiego ZRÓB SOBIE PLAC odbędzie się Puchar Polski w Krokiecie. Organizatorzy chcą udowodnić, że krokiet to nie tylko jedzenie, krokiet to nie tylko gra. Krokiet łączy ludzi w wieku od 3 do 217 lat. Krokiet to nie tylko sport, to kultura – kultura porozumienia i spotykania się. To szansa by wyjść w miejską przestrzeń i aktywnie spędzić czas poznając tajniki tego królewskiego sportu. Pomiędzy 14.00 a 16.30 odbędzie się otwarta gra, podczas której każdy będzie mógł spróbować swoich sił i… pokochać krokiet oraz wziąć udział w mini rozgrywce poprzedzającej finał, który rozpocznie się od godzinie 18.00.

Wszystkich dużych i małych zapraszamy!

Fot. Kasia Chmura

428 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent