UD

Rodzinna i dostępna wiosna w Muzeum POLIN

Muzeum POLIN
🗺 mapa
📅 niedziela 16.04.2023
Rodzinna i dostępna wiosna w Muzeum POLIN
Już 5 marca w Muzeum POLIN rusza cykl warsztatów skierowanych do rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami – w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną, sprzężoną oraz w spektrum autyzmu. Podczas zajęć będziemy odkrywać m.in. świat żydowskich tradycji i zabaw, działanie prasy drukarskiej czy poznawać sekrety Muranowa.

– Zależy nam, aby każdy uczestnik czuł się u nas dobrze i mógł aktywnie uczestniczyć w warsztatach, bez względu na rodzaj niepełnosprawności. Warsztaty przygotowywane są w oparciu o specjalistyczne scenariusze i z wykorzystaniem multisensorycznych materiałów – mówi Wioleta Jóźwiak, Starsza specjalistka ds. dostępności w Muzeum POLIN.

Terminy warsztatów i zapisy

Wybrane niedziele w okresie: 5 marca-4 czerwca, godz. 11:00-14:00

Wybrane soboty w okresie: 22 kwietnia-10 czerwca, godz. 10:00-14:00

Wstęp bezpłatny, wymagana rezerwacja: muzeumdostepne@polin.pl

Tematy zajęć

Dawne gry i zabawy
5 marca (niedziela), godz. 11:00-14:00

Ene, due, rabe – dlaczego w dawnych polskich wyliczankach słychać jidysz, czyli język żydowski? W co bawiły się dzieci na warszawskich podwórkach 100 lat temu? W czasie warsztatów wybierzemy się w podróż w czasie, zajrzymy na naszą wystawę i sprawdzimy, jak gra się w klasy, klipę i drejdla. Sami zrobimy także proste zabawki z kawałka sznurka, szmatki  i guzika.

Warsztaty muzyczne „Halo, halo tu Muranów”

12 marca, 2 kwietnia, 23 kwietnia, 4 czerwca, godz. 10:00-14:00
Warsztaty przeznaczone dla dzieci powyżej 7 roku życia

Wspólnie stworzymy krótką dźwiękową mapę  Muranowa (okolic Muzeum POLIN), dowiemy się, jak w warunkach studyjnych można zrealizować nagranie efektów dźwiękowych, posłuchamy swojego głosu „od drugiej strony” i nauczymy się kilku radiowych sztuczek. Efektem naszej pracy będzie dźwiękowy kolaż, zrealizowany przez profesjonalnego reżysera dźwięku.

Muzealny zwierzyniec

26 marca (niedziela), godz. 11:00-14:00

Zabawimy się w poszukiwanie niesamowitych zwierzaków na naszej wystawie. Obejrzymy kolorowe, pełne fantastycznych stworzeń sklepienie synagogi z Gwoźdźca i spróbujemy rozpoznać poszczególne gatunki. Może uda nam się stworzyć opowieść o każdym z nich? Przy pomocy różnych form plastycznych spróbujemy wyczarować zwierzaki z naszej wyobraźni.

Niezwykły świat książek

Kurs online - Jak rozwijać koncentrację i uwagę dzieci

Mindfulness dla dzieci

Twoje dziecko ma trudności z koncentracją? Nie potrafi się na niczym skupić? Jest zestresowane?
Jeżeli chcesz pomóc dziecku rozwinąć pełnię jego możliwości, lepiej zrozumieć siebie, zbudować odporność na stres i nauczyć się słuchać głosu własnego serca – ten kurs jest właśnie dla was!

16 kwietnia (niedziela), godz. 11:00-14:00

Bajki, wierszyki i opowieści towarzyszą dzieciom od najmłodszych lat. Podczas warsztatów dzieci zanurzą się w świecie książek – zarówno tych współczesnych, jak i bardzo starych.
Na naszej wystawie poszukamy informacji o tym, jak powstawały pierwsze drukowane książki. Sprawdzimy działanie prasy drukarskiej. Sami spróbujemy trudnej sztuki kaligrafii.

Sobotnie spacery sensoryczne ulicami Muranowa

22 kwietnia, 13 maja, 27 maja, 10 czerwca (soboty), godz. 11:00-14:00

Spacery po Muranowie, w czasie których poznamy miasto zmysłami: słuchem, wzrokiem, dotykiem. Podczas spaceru uważnie przyjrzymy się okolicznym ulicom, skwerom, budynkom, poczujemy dłońmi różnorodne faktury, doświadczymy temperatur różnych miejsc. Inaczej niż zazwyczaj, punktem wyjścia do opowieści o Muranowie będzie doświadczenie, a zmysły poprowadzą nas przez kolejne miejsca spacerowej trasy.

O mincerzach, kupcach i innych zapomnianych zawodach

14 maja (niedziela), godz. 11:00-14:00

Wybierzemy się w podróż do początków istnienia naszego państwa. Czym wówczas zajmowali się ludzie? Jak żyli? Jak podróżowali? Jakie wykonywali prace? Zajrzymy do warsztatu starego mincerza, który wybijał monety, i sami zaprojektujemy własną walutę. Sprawdzimy, czym handlował kupiec na targu i jakie obowiązki miał rycerz służący swojemu władcy.

W królestwie Maciusia

21 maja (niedziela), godz. 11:00-14:00

Król Maciuś Pierwszy oddał dzieciom tron. Podczas warsztatów poszukamy wytwornego tronu na naszej wystawie. Każde dziecko będzie mogło na nim zasiąść i nadać prawo, które będzie obowiązywało w jego rodzinie. Wspólnie posłuchamy opowieści o dziecięcym królu i przygotujemy królewskie stroje i korony, by na koniec w barwnym dworskim korowodzie przemaszerować przez muzeum.

Udogodnienia
Na parkingu od strony ulicy Anielewicza przygotowaliśmy 2 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
W kasach, Miejscu edukacji rodzinnej „U króla Maciusia” oraz Centrum Edukacyjnym przygotowaliśmy słuchawki wyciszające dla zwiedzających w spektrum autyzmu – bezpłatnie, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji. Na poziomie -1 znajduje się natomiast pokój wyciszenia. Pomieszczenie izoluje od hałasu i obecności innych osób.

Szczegółowe informacje nt. dostępności Muzeum POLIN:

641 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent