Révérence – wieczór baletowy w Operze Krakowskiej z okazji  Międzynarodowego Dnia Tańca

Opera Krakowska mapa

sobota 27.04.2019 do niedziela 28.04.2019

Révérence - wieczór baletowy w Operze Krakowskiej z okazji  Międzynarodowego Dnia Tańca

„Révérence” to łuk lub ukłon – gest uznania dla nauczyciela, pianisty, orkiestry lub publiczności. Pod tym hasłem zespół baletowy Opery Krakowskiej wraz z gośćmi z zagranicy zaprasza do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Tańca 27 i 28 kwietnia 2019 roku o godzinie 18:30.

Wieczór baletowy otworzy „Zaproszenie do tańca” – do muzyki „Walca Es-dur” op. 18 nr 1 Fryderyka Chopina. Choreografię ułożyła Zofia Rudnicka, ikoniczna postać polskiego baletu, która w ostatnich latach przygotowywała dla Opery Krakowskiej m.in. choreografię do „Traviaty” w reżyserii Krzysztofa Nazara. Numery współczesne będą przeplatały się z klasycznymi, takimi jak Pas d’esclave z baletu „Korsarz” Mariusa Petipy czy Pas de quatre z baletu „Konik Garbusek” Arthura Saint-Léon. Zespół Opery przypomni fragmenty prezentowanej na krakowskiej scenie współczesnej choreografii Emila Wesołowskiego do kantaty scenicznej „Carmina Burana” Carla Orffa. Premiera tego widowiska odbyła się w ubiegłym roku i zyskała przychylność krytyków oraz publiczności.

Zespół baletowy Opery wykona również choreografię „Bolera” Maurice’a Ravela, autorstwa Katarzyny Aleksander-Kmieć. Dzieło napisane w 1927 roku jest jedną z najpopularniejszych stylizacji tańca hiszpańskiego i wielkim przebojem muzyki XX wieku. Jedna z najsłynniejszych choreografii do tego utworu została stworzona przez Maurice’a Béjarta i wykonana przez jego Balet XX Wieku w Brukseli w 1961 roku. Na scenie Opery Krakowskiej w 2009 roku była już prezentowana choreografia Niny Diatchenko (spektakl baletowy „Spojrzenia”), która inspirując się cyklem wierszy Mariny Cwietajewej, zbudowała wyobrażony świat Amazonek nie dopuszczających mężczyzn do siebie. Choreografia Katarzyny Aleksander-Kmieć będzie nową propozycją, przygotowaną specjalnie na wieczór „Révérence”. Będzie ją można obejrzeć w drugiej części, w której zaprezentują się także zaproszeni goście – wybitni soliści z zagranicy.

Joy Annabelle Womack to druga w historii Amerykanka, która podpisała kontrakt z Baletem Teatru Bolszoj (2012–2014), była primabaleriną Baletu Kremlowskiego, a w latach 2017–18 pierwszą tancerką Universal Ballet w Seulu. Na scenie będzie jej towarzyszył Mikhail Martynyuk, gwiazda rosyjskiego baletu, zasłużony  artysta Rosji, solista Baletu Kremlowskiego.

W „Révérence” wystąpią artyści zespołu baletu Opery Krakowskiej, a w partiach solowych zatańczą między innymi: Julia Galambos, Gabriela Kubacka, Mizuki Kurosawa, Mariana Morfin-Sanchez, Malika Tokkozhina, Maciej Pluskowski, Dzimitry Prokharau, Yauheni Yatskevich. Kierownictwo artystyczne nad przedstawieniem sprawuje Elena Korpusenko, kierownik Baletu, opieki pedagogicznej podjęły się Katarzyna Aleksander-Kmieć i Liubov Bakhareva. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Anna Sekuła, a Dariusz Pawelec odpowiada za reżyserię światła.

Międzynarodowy Dzień Tańca jest świętem ustanowionym w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego pod auspicjami UNESCO. Święto przypada
29 kwietnia, w rocznicę chrztu Jeana-Georges’a Noverre’a (1727–1810), jednego z prekursorów europejskiej sztuki baletowej, autora słynnych „Listów o tańcu i o baletach”, których rękopis podarowany królowi Stanisławowi Augustowi znajduje się do dziś w Gabinecie Rycin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

„Révérence” – wieczór baletowy w Operze Krakowskiej z okazji  Międzynarodowego Dnia Tańca, 27 i 28.04.2019, godz. 18:30, Duża Scena Opery Krakowskiej.
Bilety w cenie 20-100 zł do kupienia w Kasie Opery oraz online na stronie internetowej www.opera.krakow.pl

Zdjęcie: Joy Annabelle Womack, Mikhail Martynyuk, fot. archiwum artystów.jpg

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Révérence – wieczór baletowy w Operze Krakowskiej z okazji  Międzynarodowego Dnia Tańca

Opera Krakowska

Tradycja sztuki operowej w Krakowie liczy ponad dwieście lat. Natomiast Opera Krakowska jako instytucja została powołana do życia w 1954 roku i premierą "Rigoletta" Verdiego w sali Domu Żołnierza przy ul. Lubicz 48 rozpoczęła swoją …

Więcej

Adres:

ul. Lubicz 48
31-512 Kraków


Kontakt:

(12) 296 62 60; (12) 296 62 61
bilety@opera.krakow.pl
http://www.opera.krakow.pl
facebook

ZOBACZ TAKŻE:balet