Radosna Niepodległości

Rynek Główny
📅 niedziela 11.11.2018
Radosna Niepodległości

Już w niedzielę, 11 listopada, na Rynku Głównym zabrzmią najważniejsze polskie pieśni i piosenki. Wszystko w ramach jubileuszowej, 70. Krakowskiej Lekcji Śpiewania pod hasłem „Radosna Niepodległości”, która rozpocznie się o godz. 17:00.

Tradycyjnie artyści Teatru Loch Camelot pod przewodnictwem Ewy Korneckiej wraz ze zgromadzoną na Rynku publicznością zaśpiewają najpiękniejsze polskie pieśni i piosenki patriotyczne. Koncert poprowadzi dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański.

Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa przygotowała na tę okazję 8000 bezpłatnych śpiewników oraz 4000 papierowych czapek krakusek. W wersji elektronicznej śpiewnik dostępny jest na stronie internetowej bibliotekapiosenki.pl.

Organizatorami koncertu piosenek patriotycznych na Rynku w Krakowie są Biblioteka Polskiej Piosenki i Fundacja Loch Camelot.

Przed Lekcją Śpiewania o godz. 15.00 na scenie wystąpią uczestnicy projektu „Piosenki na wszelki wypadek”, którzy wraz z akompaniamentem zespołu przedstawią rezultaty dwumiesięcznych warsztatów organizowanych przez Bibliotekę Polskiej Piosenki w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

100 czapek krakusek na 100-lecie Niepodległości!

Podczas Lekcji Śpiewania uczestnicy koncertu będą mogli wygrać w konkursach prowadzonych przez Waldemara Domańskiego pamiątkowe czapki krakuski. Czapki zostały uszyte przez krakowskich seniorów specjalnie na te okazję z materiałów otrzymanych od Prezydenta Miasta podczas V Senioraliów w czerwcu br. Wśród widowni pojawią się także wolontariusze z fundacji „Zupa na Plantach”, którzy będą wręczać uczestnikom koncertu dodatkowe krakuski.

Lekcja Śpiewania to przewrotna forma koncertu, polegająca na tym, że to nie artyści, ale właśnie publiczność jest głównym wykonawcą. Związany od początku krakowski teatr Loch Camelot wspiera i pomaga w śpiewaniu, podając odpowiednią tonację i linię melodyczną. Rozdawane śpiewniki stanowią swoistą „pomoc naukową”, z której, jak ze „ściągi”, korzystają krakowianie i turyści.

Lekcja Śpiewania obecnie to już 70 koncertów, podczas których publiczność uczy się śpiewania polskich piosenek, pieśni i kolęd. I myliłby się ten, kto myśli, że to nuda i kolejna „akademia ku czci…”. Wprawdzie wiele utworów ma po kilkadziesiąt i kilkaset lat, ale forma i atmosfera koncertu czyni z nich współczesne „hity”.

Do tej pory rozdano około 450 000 bezpłatnych śpiewników, z których wyśpiewało ich treść blisko pół miliona ludzi.

Lekcja Śpiewania to również „promotor” idei utworzenia Biblioteki Polskiej Piosenki. Stała obecność tysięcy ludzi na każdym koncercie ostatecznie przekonały władze Krakowa o potrzebie utworzenia tej instytucji w 2007 r. Biblioteka Polskiej Piosenki to autoryzowane źródło informacji dotyczących polskiej pieśni i piosenki. Od kilkunastu miesięcy Cyfrowa Biblioteka odnotowuje ok. miliona odsłon miesięcznie. Realizuje wiele projektów edukacyjnych, kulturalnych oraz społecznych, daleko wykraczających poza działalność zwykłej biblioteki.