Rabka Festival – nie tylko dla dzieci

poniedziałek 09.07.2018 do piątek 13.07.2018

Rabka Festival – nie tylko dla dzieci

Kilka tysięcy osób – dzieci i dorosłych –  wzięło udział w się Międzynarodowym Festiwalu Literatury Dziecięcej, który otworzył sezon wakacyjny w Rabce-Zdrój. 700 dzieci uczestniczyło w festiwalowych warsztatach, 300 w spotkaniach autorskich, połączonych ze spektaklami teatralnymi w teatrze, 400 w spotkaniach z twórcami w kinie.

28 rodzinnych drużyn ukończyło literacką grę terenową w Parku Zdrojowym.  Ilości uczestników spotkań autorskich, literackich zabaw w „czytelni na polu”, wieczornych czytań książek, w wykonaniu wybitnych aktorów i koncertu finałowego w wykonaniu dziecięcego zespołu „Majeranki” nie jesteśmy w stanie dokładnie zliczyć, bo nie obowiązywały na nie zapisy. Szacujemy, że było to około 4000 osób. Co ciekawe, uczestnikami były nie tyko dzieci, ale także towarzyszący im dorośli, którzy z wielkim zaangażowaniem brali udział w festiwalowych wydarzeniach. Okazuje się, że dobra literatura dziecięca porywa zarówno małych i dużych. Festiwalowi towarzyszył cykl prezentacji dla dorosłych, pod wspólnym hasłem „Co sprawia, że dzieci zostają czytelnikami?”, w trakcie którego specjaliści  – praktycy przedstawili nietypowe formy promocji czytelnictwa. Podczas spotkania zapowiedziano konkurs na „Pomysł promocyjny roku”, który odtąd towarzyszył będzie Rabka Festival. Udział może wziąć każdy, kto wymyśli, zrealizuje i opisze oryginalny pomysł promujący czytelnictwo. Nagrodą jest pobyt z osobą towarzyszącą w Rabce Zdrój, podczas kolejnej edycji Rabka Festival, połączony z możliwością skorzystania z zabiegów SPA, ufundowany przez Uzdrowisko Rabka. Regulamin konkursu zostanie ogłoszony po wakacjach.

Wśród festiwalowych gości ludzie książki, między innymi: Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Barbara Gawryluk, Julia Friese (dzięki pomocy Goethe-Institut), Izabella Kaluta, Joanna Krzyżanek, Grzegorz Leszczyński, Eva Lindstrom, Marianna Oklejak, Joanna Olech, Eliza Piotrowska, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Zofia Stanecka, Elżbieta Wasiuczyńska, Wojciech Widłak oraz  aktorzy: Anna Seniuk, Tomasz Schimscheiner, Jerzy Stuhr, Wiktor Zborowski. Połowa festiwalowego programu została zrealizowana przez artystów tworzących na co dzień w Rabce. Ogromną pomocą służyli wolontariusze: studenci Wydziału Polonistyki UJ i Liceum im. Romera w Rabce-Zdrój.

Rabka Festival jest laureatem nagród: Książka Roku IBBY 2017 – za upowszechnianie czytelnictwa, Wielkie Odkrywanie Małopolski 2015 i Kulturowe Wydarzenie Roku  2015

Tegoroczna edycja jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Rabka – Zdrój. Organizatorem jest Agencja Promocyjna OKO, współorganizatorem  – Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce-Zdrój.

zdjęcia: Maciej Wacławik

 

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Zimowa wyprzedaż w 5.10.15.

Zobacz także