Pyszna środa – nowa książka w serii Czeska bajka

piątek 01.06.2018 do piątek 15.06.2018

Pyszna środa - nowa książka w serii Czeska bajka

Słyszeliście o domu dziecka Słonecznik? Rządzi tam pani Pralinka, która uważa, że nadmiar porządku szkodzi wyobraźni, nigdy nie zawraca sobie głowy wymyślaniem kar dla podopiecznych i najbardziej lubi opychać się czekoladkami. Pewnego dnia do Słonecznika przybywa Hesia, dziewczynka dość wyjątkowa, nie tylko dlatego, że znaleziono ją w pociągu. Hesia nie jest może szczególnie ładna ani specjalnie bystra, za to rozsiewa wokół siebie dobry humor, zachwyca się światem i w kółko powtarza „A niech mnie!”. Ma też inną rzadką cechę: na jej głowie rosną chrupiące, soczyste jabłka!

Pyszna środa to przyprawiona czeskim humorem i absurdem, klasyczna, w pozytywnym znaczeniu, opowieść o tym, że frajda nie tkwi w logice, a wręcz często jest z nią sprzeczna. Historia Hesi i łobuziaków z domu dziecka Słonecznik doczekała się w Czechach licznych wznowień i inscenizacji w teatrze lalek.

O AUTORCE

Iva Procházková (ur. 1953) jest autorką książek dla dzieci i młodzieży oraz powieści kryminalnych. Pięć razy wyróżniona nagrodą Zlatá Stuha (najważniejszą czeską nagrodą przyznawaną twórcom literatury dziecięcej) oraz dwukrotna zdobywczyni Magnesia Litera, prestiżowej nagrody w kategorii Literatura dla dzieci i młodzieży. Mieszka w Pradze i uwielbia jabłka.

Tytuł książki: Pyszna środa
Autor: Iva Procházková
Ilustracje: Kasia Michałkiewicz-Hansen
Tytuł oryginału: Středa nám chutná
Liczba stron: 80
Format: 172x 228
Oprawa: twarda
Wydanie: pierwsze, Wrocław 2018, wydawnictwo Afera
Seria: Czeska Bajka
Kategoria wiekowa: 5+
Data premiery: 28.05.2018

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie