Przemysłowe Miasto Dzieci, Jaworzyna Śląska, Zabrze, Katowice

Jaworzyna Śląska, Katowice, Zabrze mapa

poniedziałek 04.07.2016 do piątek 08.07.2016

Przemysłowe Miasto Dzieci projekt

Już za tydzień trzy placówki zajmujące się ochroną dziedzictwa przemysłowego Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Ślaskiej, Walcownia Cynku w Katowicach oraz Kopalnia Guido w Zabrzu rozpoczynają wspólną, charytatywną inicjatywę Przemysłowe Miasto Dzieci.

Jest to projekt dydaktyczny przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Codziennie, między godziną 10.00 a 16.00 młodzi obywatele mają możliwość uczestnictwa w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach i stworzonych do tego celu stanowiskach pracy oraz instytucjach.

Na terenie tych 3 poprzemysłowych miejsc powstaje jedyne w swoim rodzaju miasto, którym zarządzają dzieci.

To  Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, które ze starej, nieczynnej parowozowni uczyniło placówkę naukową i oświatową realizuje projekt najdłużej – już od 9 lat i stało się inspiracją do organizacji przez inne samorządy na Dolnym Śląsku.

Nasze Miasto Dzieci rozwija się i od 4 lipca stanie się Metropolią gdyż w tym roku połączy Jaworzynę Śląską  z Zabrzem i Katowicami.

Mają one wspólny mianownik to poprzemysłowy krajobraz miejski, a także ogromna spuścizna zabytków przemysłu pozostawiona kolejnym pokoleniom. Umiejętne wykorzystanie tejże wartości kultywuje funkcjonujące więzi społeczne, partnerstwo społeczne, a także umożliwia partycypację w szeroko rozumianej kulturze. Ta z kolei wzbogacona jest o walory ekonomiczne, społeczne i psychologiczne. Najmłodsi uczestnicy warsztatów mogą czerpać z dorobku doskonałe wzorce zachowań, kult pracy i tzw. zmysł technologiczny. Pamiętajmy, że uczestnicy projektu w głównej mierze wywodzą się ze środowisk uboższych, narażonych na patologie społeczne. Wartością dodaną jest fakt, że oferowane w projekcie atrakcje mogą stanowić doskonałą atrakcję w okresie wakacyjnym.

„Przemysłowe Miasto Dzieci” jest przedsięwzięciem, które z jednej strony stanowi alternatywę dla wypoczynku wakacyjnego poza miejscem zamieszkania, z drugiej promuje wśród dzieci wiedzę o własnym, często nieznanym, otoczeniu i środowisku. Ciekawostkę stanowi fakt, iż opiekunami nowych grup warsztatowych będą również wcześniejsi uczestnicy szkoleń, co umożliwi wymianę doświadczeń, pasji i dzielenie się dziecięcymi marzeniami oraz zapałem do życia, który dla wielu dorosłych jest motorem napędowym działań. Ideą projektu jest angażowanie dzieci w różne prace, w celu pobudzenia w nich pasji do wykonywanych w przyszłości zawodów. To także wskazanie, że praca uszlachetnia, umożliwia satysfakcję i rozwój osobisty.

„Przemysłowe Miasto Dzieci” to nie tylko twórcze warsztaty o charakterze edukacyjnym, ale także przedsięwzięcie poszerzające horyzonty o dziedzictwie kulturowym i regionalnych tradycjach. Podział aktywności w projekcie umożliwi zapoznanie się z historią przemysłu w zawodach dla niego kluczowych, czyli hutnika, kolejarza i górnika. To przecież kluczowe branże dla polskiej gospodarki, które warunkowały jej rozwój w kierunku gospodarki opartej na wiedzy. Bez nich nie osiągnęlibyśmy obecnego poziomu zaawansowania technologicznego.

Istotą projektu jest to, że dzieci uczestniczą w projekcie bezpłatnie. Realizacja projektu Miasto Dzieci trwa tydzień( 4 – 8 lipca 2016r.)  a udział w nim biorą dzieci, które nie mają możliwości wyjazdu wakacyjnego. Dzięki realizacji projektu w 3 miejscach równolegle dzieci będą mogły poznać swoich rówieśników z innych miast za pomocą transmisji tv.

Na koniec chcielibyśmy podziękować wszystkim sponsorom, darczyńcom, przyjaciołom, patronom honorowym i medialnym – to dzięki Państwu Miasto Dzieci ma szansę dobrze funkcjonować.

Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych na „ostatnią zmianę” czyli oficjalne zakończenie  tegorocznego Miasta Dzieci – 8 lipca o godz. 12 30 do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku podczas, której już tradycyjnie spotkamy się ze sponsorami, patronami i naszymi przyjaciółmi oraz robimy pamiątkowe wspólne zdjęcie.

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej – Kolejowe Miasto Dzieci- www.muzeumtechniki.pl,

Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach – Hutnicze Miasto Dzieci www.walcownia.org

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – Górnicze Miasto Dzieci www.kopalniaguido.pl

Przemysłowe Miasto Dzieci, Jaworzyna Śląska, Zabrze, Katowice