Przedmiot – Przestrzeń – Miasto. Cykl warsztatów o sztuce i architekturze współczesnej w grudniu

Henryk Gallery, ul. Wrzesińska 4/1
📅 piątek 29.12.2017 do sobota 30.12.2017
Wstęp bezpłatny

Projekt Przedmiot – Przestrzeń – Miasto to cykl bezpłatnych warsztatów skupionych wokół zjawisk sztuki i architektury współczesnej, wpisanych w tkankę miasta Kraków. Kilkumiesięczny program został zbudowany wokół następujących modułów: PRZEDMIOT, PRZESTRZEŃ, MIASTO. Proponowany przez nas projekt skierowany będzie do trzech grup wiekowych: 7-12 lat, 12-15 oraz dorosłych.

Formuła i sposób realizacji poszczególnych zadań zostaną dostosowane do wieku odbiorców oraz poruszanej tematyki. Celem projektu jest przede wszystkim poszerzenie wiedzy odbiorców w zakresie sztuki i architektury współczesnej, poprzez zastosowanie właściwych narzędzi edukacyjno-poznawczych. Uczestnicy wezmą także udział w działaniach plastycznych.

Słowem klucz do zrozumienia drugiego modułu jest PRZESTRZEŃ. Podejmiemy próbę definicji terminów: „sztuka publiczna” i „sztuka w przestrzeni publicznej“. Czym różnią się te z pozoru bliskie określenia? Zwrócimy uwagę na wyjątkową relację między sztuką a porządkiem społecznym. Szczególną uwagę poświęcimy kontekstowi społecznemu. Umiejętność odróżnienia sztuki pojawiającej się w miejscach publicznych (w przestrzeni miejskiej, internetowej itd.) od sztuki społecznie zaangażowanej, zajmującej się społecznymi aspektami życia. Sztuki, której celem jest zwrócenie uwagi, wprowadzenie do społecznej dyskusji tematów, problemów niewygodnych, marginaliów. Tematyka zajęć dotyczyć będzie zagadnień związanych ze znaczeniem takich pojęć jak: akcja, happening, performance, flashmob, instalacja, sztuka site-specific, przestrzeń wystawiennicza, działanie efemeryczne w odniesieniu zarówno do sztuki współczesnej, jak i zasobów kulturowych miasta Krakowa.

Szczegółowe informacje, zapisy: Aleksander Celusta, kontakt@henrykfundacja.com, tel. 884 711 862
Maksymalna ilość osób na warsztatach: 8

Warsztaty są częścią projektu PRZEDMIOT-PRZESTRZEŃ-MIASTO. Cykl warsztatów o sztuce i architekturze współczesnej, realizowanego przez Henryk Fundację w latach 2017–2018.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Henryk Fundacja
Partnerzy: Henryk Gallery, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

Kalendarium warsztatów dla dzieci w wieku 7-12 lat:

21 grudnia, czwartek, godz. 16:00-18:00
Gabinety osobowości

28 grudnia, czwartek, godz. 16:00-18:00
Performance Manifestacje/ festiwal sztuki performance z 1981 roku w Krakowie

30 grudnia, sobota, godz. 14:00-16:00

30 grudnia, sobota, godz. 16:30-18:30
prowadząca: Emilia Kina
wstęp wolny, zapisy: kontakt@henrykfundacja.com

Kalendarium warsztatów dla dzieci w wieku 12-15 lat: