Program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce 2016

środa 29.06.2016 do wtorek 05.07.2016

Program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce 2016

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im św. Ludwika w Krakowie oraz Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego  uprzejmie informują o kontynuacji Programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce w 2016 r.

W tym roku, współdziałanie z Województwem Małopolskim przy realizacji Programu, zadeklarowało 9 jednostek samorządu terytorialnego: Miasto Nowy Sącz, Miasto Tarnów, Miasto Kraków, Powiat Tarnowski, Powiat Brzeski, Powiat Krakowski, Powiat Proszowicki, Powiat Nowotarski i Powiat Wielicki.

Wariant powiatowy adresowany jest do dzieci zamieszkałych na terenie Małopolski, nie starszych niż 3 lata. Dokładne kryteria wieku dzieci i czas realizacji wariantu powiatowego zostaną określone indywidualnie przez powiaty, które będą brać udział w  Programie. Województwo Małopolskie w ramach współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego zapewnia: pomoc finansową (dofinansowanie do dawek szczepionki) i wsparcie merytoryczne oraz kampanię informacyjno-edukacyjną. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przekaże kwotę 500 tys.  PLN dla powiatów w ramach Programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokach w Małopolsce.

Realizatorzy Programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce w 2016 r., dokonujący szczepień w powiatach, które przystąpiły do wspólnej realizacji, zostaną wyłonieni w drodze konkursu przez jednostki samorządu terytorialnego.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im św. Ludwika w Krakowie realizować będzie wariant Programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce w 2016, przeznaczony dla dzieci do lat 5 z placówek opiekuńczo-wychowawczych na terenie Małopolski oraz żłobków z wyjątkiem terenu Miasta Krakowa (posiada własny Program). Województwo Małopolskie pokrywa koszty zakupu szczepionki, usługi medycznej, zabezpieczenia specjalistycznego transportu ponieważ dzieci będą szczepione w miejscu przebywania tzn. w żłobkach, klubach dziecięcych itp., co pozwala na pełną dostępność do świadczenia jakim jest szczepienie ochronne, bez nadmiernego angażowania rodziców/opiekunów dzieci. Program szczepień wykonywany przez  WSSDz. im. św. Ludwika będzie realizowany do wyczerpania szczepionek lub do 12.12.2016 r.

Głównym i nadrzędnym celem programu, który powstał z inicjatywy Województwa Małopolskiego jest poprawa stanu zdrowia dzieci zamieszkałych na terenie Małopolski poprzez przeprowadzenie skutecznych szczepień przeciwko pneumokokom.

Program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce zakłada również cele szczegółowe takie jak:

  • uzyskanie możliwie najwyższej frekwencji podczas szczepień,
  • redukcja nosicielstwa i zmniejszenie zachorowań na infekcję pneumokokową,
  • zmniejszenie liczby hospitalizacji dzieci młodszych z powodu chorób wywołanych pneumokokami.

Szczegóły programu znaleźć można na stronie www.profilaktykawmalopolsce.pl.

W razie pytań prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00 pod numerem telefonu + 48 12 430 34 72.

Autorem i koordynatorem merytorycznym Programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce jest  dr n. med. Hanna Czajka. Absolwentka Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie, pediatra, specjalista chorób zakaźnych z wieloletnim doświadczeniem. Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego, członek Grupy Doradczej ds. Szczepień Ochronnych Europy Środkowej (CEVAG). Od lipca 2007 r. dr Hanna Czajka kieruje Poradnią Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, która realizuje zadania konsultacyjnej poradni ds. szczepień ochronnych.

Program realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Patronat medialny TVP 3 Kraków.

Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
ZOBACZ TAKŻE:specjaliści

Boże Narodzenie z 5.10.15.

Zobacz także