Program edukacyjny towarzyszący wystawie Kraków 1900 – Pod choinkę 100 lat temu

Kamienica Szołayskich
🗺 mapa
📅 sobota 08.12.2018
Program edukacyjny towarzyszący wystawie „Kraków 1900”

Zapraszamy do odwiedzenia nowej wystawy pt. „Kraków 1900”, którą otwarto w Kamienicy Szołayskich przy pl. Szczepańskim 9. To wyjątkowo piękna ekspozycja poświęcona nie tylko sztuce Młodej Polski, ale także miastu, które w tym okresie rozwijało się, zmieniało, spierało i dzieliło na obozy (nie tylko polityczne), ale i dobrze bawiło.

Na wystawie, oprócz obrazów najwybitniejszych mistrzów epoki można zobaczyć między innymi stroje, przedmioty codziennego użytku, wyposażenie wnętrz, plakaty, karykatury, ale i przepiękne zabawki.
Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń, w których warto wziąć udział. Poza wykładami, warsztatami dla dzieci, proponujemy spacery (w tym jeden nocny) oraz zwiedzanie z przewodnikiem.
Zwiedzając wystawę z dziećmi warto skorzystać z bezpłatnej karty pracy pt. „Kurjerek krakowski”, która formą przypomina dawną gazetę dla dzieci.

Szersza informacja o wystawie:
http://mnk.pl/wystawy/krakow-1900

Program edukacyjny towarzyszący wystawie „Kraków 1900”

http://mnk.pl/wystawy/krakow-1900

Wykłady
11.12, godz. 18:00
Fotografia w Krakowie około 1900
Magdalena Święch
wstęp wolny

Pod choinkę 100 lat temu – opowieść o dawnych zabawkach
Spotkanie dla rodzin z dziećmi
08.12, godz. 11:00

Czy byliście świadkami sytuacji, kiedy dziecko patrzy na maszynę do pisania i pyta: „a co to?”. Czasem dzieci uzmysławiają nam, że codzienne przedmioty przeszyły już do historii. Porozmawiajmy zatem o tym, jak wyglądał świat sprzed 100 lat widziany oczami dziecka. Początek XX wieku zapowiadał przemiany w różnych dziedzinach. Był początkiem nowoczesności. Zmieniał się świat, a zabawki odzwierciedlały te zmiany.

Marek Sosenko, twórca niezwykłej kolekcji dawnych zabawek podpowie Wam, kiedy powstał pierwszy samolot dla dzieci, czym różniły się lalki po 1900 roku od tych z poprzedniej epoki, kiedy powstał pierwszy miś pluszowy i czym bawiły się dzieci w Krakowie. Dowiecie się, jakich zabawek nie było w XIX wieku. Przełom XIX i XX wieku to początek ery nowożytnej zabawki. To właśnie wtedy producenci dostrzegli w dzieciach ważnego klienta, co spowodowało zapoczątkowanie przemysłu zabawkarskiego. Zabawki nowożytne odzwierciedlają największy rozwój techniki w historii cywilizacji i są jej miniaturowym portretem.

Marek Sosenko
wstęp 5 zł

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent