Bogaty program edukacyjny pozwoli każdemu dobrać odpowiednią tematykę zajęć do swoich zainteresowań. W Muzeum, podczas atrakcyjnie prowadzonych warsztatów, wykładów czy spotkań, zostaną przedstawione zagadnienia związane z historią sztuki – od starożytności po współczesność. Już od 12 września można mailowo zapisywać się na poszczególne zajęcia.
Podczas cyklu zajęć Mam dwa latka, dwa i pół, edukatorzy muzealni pozwolą najmłodszym zwiedzającym zagłębić się w świat barw. Rodzice na urlopach macierzyńskich, których MNW zaprasza wraz z dziećmi w wózkach, w swobodnej atmosferze będą mogli poznawać świat sztuki jako uczestnicy programu MAMY w Muzeum. Z kolei dziadkowie i ich wnuki mogą wspólnie spędzić czas na zajęciach Sztuka dla wnuka. Natomiast Wieczory czwartkowe i Urodziny Mistrzów to doskonała okazja, aby odkryć twórczość wybranych artystów oraz poznać pełnych pasji historyków sztuki.
W roku akademickim 2016/17 w MNW rusza kurs historii sztuki „Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej”. Podczas spotkań prowadzonych przez historyków sztuki, wykładowców uniwersyteckich i kuratorów zostaną omówione inspiracje twórców, takich jak Wassily Kandinsky, Andy Warhol i Christian Dior oraz wielu innych. Zajęcia są przeznaczone dla wszystkich, którzy pragną zrozumieć artystyczny język XX i XXI wieku oraz rozpocząć przygodę ze sztuką.
W tym roku zostały przygotowane liczne atrakcje zarówno dla grup zorganizowanych, jak i indywidualnych zwiedzających. Goście Muzeum znajdą bezpłatne materiały edukacyjne i audioprzewodniki, pomocne podczas samodzielnego zwiedzania galerii stałych i wystaw czasowych.
PROGRAM WYDARZEŃ EDUKACYJNYCH 2016/2017
DLA RODZIN I DZIECI
MAMY w Muzeum
Karmienie, spacer, drzemka, karmienie, spacer, drzemka… i wizyta w MNW! Muzeum zaprasza na spotkania organizowane dla rodziców na urlopach macierzyńskich i ojcowskich. Swobodna atmosfera (20 minut w galerii, potem spotkanie w sali edukacyjnej, gdzie podczas rozmowy o sztuce można nakarmić i przewinąć dzieci), wrażliwość prowadzących oraz możliwość wejścia z wózkiem do galerii, pozwolą rodzicom na komfortowe spędzenie poranków w towarzystwie sztuki.
Pierwsze zajęcia z cyklu ruszają w czwartek 6 października o godzinie 11.00.
czwartki / zbiórka w Holu Głównym / ok. 60 min
http://www.mnw.art.pl/edukacja/dzieci-rodziny/mamy-w-muzeum/
MAM DWA LATKA, DWA I PÓŁ
MNW zaprasza dzieci w wieku 2–3 lat z opiekunami do zabawy kolorami! Na każdym spotkaniu dzieci będą poznawać atrakcyjny świat barw, poszukiwać kolorów na obrazach i wchodzić w twórczy świat zabawy z nimi. Jakie figle płata kolor żółty? Czy pomarańczowe są tylko pomarańcze? Co się dzieje, gdy niebieski się zachmurzy? Na te i wiele innych barwnych pytań najmłodsi bywalcy Muzeum będą mogli poszukać odpowiedzi w MNW w środy, piątki i soboty.
Zapisy na cały cykl odbywają się między 12 a 26 września 2016 r. pod adresem: rodziny@mnw.art.pl. Formularz zgłoszeniowy dostępny będzie od 12 września na stronie http://www.mnw.art.pl/edukacja/dzieci-rodziny/mam-dwa-latka-dwa-i-pol/.
środy, piątki, soboty / 11.00 / raz w miesiącu / październik – maj / ok. 60 minut
TRZY, CZTERY, START!
Czy zwierzęta z obrazów istnieją? Na ile sposobów można namalować mamę i tatę? W co się bawić w Muzeum? Dzieci w wieku od 3 do 4 lat wraz z opiekunami będą mogli w MNW poszukiwać odpowiedzi na intrygujące pytania o otaczający nas świat. Na każdym spotkaniu jedno z frapujących pytań stanie się motywem przewodnim. Obrazy i rzeźby z muzealnych galerii oraz specjalnie przygotowane ćwiczenia i zabawy, staną się nieocenioną pomocą podczas poszukiwania odpowiedzi.
Warunkiem uczestnictwa jest wysłanie między 12 a 26 września 2016 roku na adres rodziny@mnw.art.pl wypełnionego formularza zgłoszeniowego, który dostępny będzie od 12 września pod adresem:
http://www.mnw.art.pl/edukacja/dzieci-rodziny/trzy-cztery-start/ .
piątki, soboty, niedziele / 11.00, 13.00 / raz w miesiącu / październik – maj / ok. 60 minut
PROGRAM DLA RODZIN
MNW zaprasza rodziny z dziećmi w wieku 5–12 lat na spotkania ze sztuką. W jedną niedzielę w miesiącu całe rodziny będą mogły przenieść się w magiczny świat sztuki. Na warsztatach edukatorzy muzealni przybliżą m.in. twórczość wybitnych malarzy, opowiedzą, co artyści myśleli o swoich obrazach, jednocześnie wspólnie z uczestnikami zastanowią się czy dzieła sztuki nas „oszukują”.
Zapisy na warsztaty odbywają się między 12 a 26 września 2016 pod adresem rodziny@mnw.art.pl. Należy wysłać wypełniony formularz zgłoszeniowy, który dostępny będzie od 12 września na stronie http://www.mnw.art.pl/edukacja/dzieci-rodziny/program-dla-rodzin/.
niedziele / 11.00 / raz w miesiącu / październik – kwiecień / ok. 90 minut
RODZINNE ZWIEDZANIE
Wizyta w Muzeum może być niezwykłą przygodą! Rodzinne spotkania w MNW to doskonała okazja, aby nie tylko lepiej pozna
to miejsce, lecz także stworzyć listę muzealnych przebojów. Podczas warsztatów będzie można posłuchać o słynnych polskich malarzach, prowadzić śledztwo na temat zagadek dzieł sztuki, a nawet tropić pewnego hrabiego!
wtorki – niedziele / ok. 70 minut / rezerwacja telefoniczna*
www.mnw.art.pl/edukacja/dzieci-rodziny/rodzinne-zwiedzanie/
URODZINOWE WARSZTATY TWÓRCZE W MNW
Urodzinowe przyjęcie w Muzeum? Dlaczego nie! Urodzinowe warsztaty to propozycja skierowana do rodziców, którzy chcą wyprawić swoim dzieciom niezwykłe przyjęcie, w trakcie którego odbędą się warsztaty w galeriach muzealnych i w sali edukacyjnej. Podczas zabawy dzieci poznają historie przedstawione na obrazach, zamienią się w artystów, zostaną poszukiwaczami skarbów.
wtorki – niedziele / ok. 120 minut / rezerwacja telefoniczna*
www.mnw.art.pl/edukacja/dzieci-rodziny/urodzinowe-warsztaty-tworcze/
MŁODZIEŻ I DOROŚLI
WIECZORY CZWARTKOWE
Wieczory czwartkowe to cykl spotkań, podczas których o zmroku, w nastrojowej scenerii sal muzealnych będą przedstawiane ciekawe historie związane z życiem i twórczością artystów bardzo znanych, ale też tych trochę mniej. Muzealni edukatorzy opowiedzą o charakterystycznych dla kolejnych epok stylach oraz wspólnie z uczestnikami zastanowią się nad zagadnieniami nurtującymi świat sztuki na przestrzeni dziejów.
Pierwsze zajęcia z cyklu odbędą się 1 września o godzinie 19.30.
zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do MNW / liczba miejsc ograniczona / czwartki / 19.30 / raz w tygodniu / ok. 60 minut
www.mnw.art.pl/edukacja/mlodziez-dorosli/wieczory-czwartkowe/
URODZINY MISTRZÓW
Kiedy słynni artyści obchodzą urodziny? Cykl „Urodziny Mistrzów” został stworzony z myślą o tych, którzy chcą bliżej poznać sylwetki ulubionych artystów. O dziełach – często specjalnie na ten jeden dzień wyjmowanych z muzealnych magazynów – opowiedzą opiekunowie zbiorów, współpracownicy Działu Edukacji, a czasem sami jubilaci. W tym roku obchodzimy urodziny między innymi Pabla Picassa, Władysława Czachórskiego, Nicolasa Grospierre’a.
Na pierwsze spotkanie z cyklu MNW zaprasza w czwartek 22 września o godzinie 17.00.
dwa razy w miesiącu w rocznicę urodzin wybranych artystów / 17:00 / ok. 45 minut / zapisy telefoniczne*
www.mnw.art.pl/edukacja/mlodziez-dorosli/urodziny-mistrzow/
POZNAJEMY ZBIORY MNW
Cykl adresowany do młodzieży i osób dorosłych. Spotkania dają szansę szczegółowo poznać zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie i poszerzyć wiedzę z zakresu historii sztuki. To doskonała okazja, aby przyjrzeć się bliżej zbiorom galerii stałych, wystawom czasowym oraz niedostępnym zazwyczaj dla publiczności pracowniom i magazynom. Inspirujące spotkania mają na celu zachęcenie do samodzielnych odwiedzin galerii muzealnych.
Zapisy trwają od 12 do 25 września 2016 roku pod adresem mailowym: sbielicka@mnw.art.pl. Na pierwsze spotkanie z cyklu MNW zaprasza 8 października.
soboty / 13:00 / raz w miesiącu / październik – czerwiec / ok. 75 minut
www.mnw.art.pl/edukacja/mlodziez-dorosli/poznajemy-zbiory-mnw/
KURSY HISTORII SZTUKI
Kurs historii sztuki „Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej” w Muzeum Narodowym w Warszawie
W tym roku akademickim zostanie zaprezentowana sztuka nowoczesna i współczesna oraz jej relacje z twórczością dawnych mistrzów. Podczas dwudziestu dziewięciu spotkań zostaną przedstawione inspiracje takich twórców jak Wassily Kandinsky, Andy Warhol i Christian Dior. Spotkania poprowadzą wykładowcy uniwersyteccy, kuratorzy i pracownicy muzeów, nauczyciele i egzaminatorzy maturalni, historycy sztuki oraz artyści. Kurs dedykowany jest wszystkim pragnących zrozumieć artystyczny język XX i XXI wieku, rozpocząć przygodę ze sztuką i pogłębić posiadaną wiedzę.
Pierwsze spotkanie z cyklu 30 września.
Do uczestniczenia w kursie upoważnia imienny karnet. Karnety można nabyć od 21 września 2016 roku w kasach w Gmachu Głównym.
piątki / 17.30 / raz w tygodniu / ok. 75-90 minut
http://www.mnw.art.pl/edukacja/mlodziez-dorosli/kursy-historii-sztuki/sztuka-xx-i-xxi-wieku-w-kontekscie-sztuki-dawnej/
SENIORZY
MUZEALNE WTORKI
Plan na wtorek? Wykład w Muzeum Narodowym w Warszawie! Muzealni edukatorzy przygotowali dla Zwiedzających specjalne spacery szlakiem niezwykłych historii obrazów i galerii. Bogaty program spotkań poruszy tematy od sztuki dawnej po nowoczesności. Pozwali również przyjrzeć się bliżej zagadnieniu mody, symboliki i ciała w sztuce. Muzealne wtorki są dedykowane szczególnie seniorom, ale także wszystkim tym, którzy są ciekawi kolekcji MNW.
Pierwsze zajęcia z cyklu ruszają 4 października o godzinie 13.00.
wtorki / 13.00 / raz w tygodniu / ok. 40 minut / rezerwacja telefoniczna*
www.mnw.art.pl/edukacja/seniorzy/muzealne-wr/
SZTUKA DLA WNUKA
Kto dzieciom pokazuje świat i opowiada ciekawe historie? Kto cierpliwie odpowiada na milion pytań? Dziadkowie! Zapraszamy zatem dziadków i babcie oraz ich wnuczków na wyjątkowe spotkania w Muzeum. Przewodnikami po najciekawszych dziełach sztuki będą nasi edukatorzy oraz… sami dziadkowie. Wspólnie wybiorą się w podróż w przeszłość oraz będziemy szukać odpowiedzi na pytanie jak maluje się obrazy. Pierwsze zajęcia dobędą się we wtorek 18 października o godzinie 15.30.
wtorki / 15.30 / raz w miesiącu / październik–maj / ok. 60 minut
http://www.mnw.art.pl/edukacja/dzieci-rodziny/sztuka-dla-wnuka/
MUZEALNE STUDIUM DZIEJÓW SZTUKI
Muzealne Studium Dziejów Sztuki to program przygotowany z myślą o zorganizowanych grupach osób dorosłych (domy kultury, Uniwersytety Trzeciego Wieku itp.). Zajęcia w ramach Studium odbywają się w galeriach muzealnych i są doskonałą okazją do poznania sztuki powszechnej i polskiej w bezpośrednim kontakcie z oryginalnymi dziełami. Wykłady prowadzą historycy sztuki.
wtorki – niedziele / ok. 70 minut / rezerwacja telefoniczna*
www.mnw.art.pl/edukacja/seniorzy/muzealne-studium-dziejow-sztuki/
WYKŁADY
MNW zaprasza na program wykładów prowadzonych przez historyków sztuki. Prowadzący posiadający duże doświadczenie w tworzeniu zajęć o charakterze popularnonaukowym. W ramach wykładów proponowany jest szereg tematów ukazujących kulturę i sztukę na tle zagadnień historycznych, społecznych i politycznych.
wtorki – niedziele / ok. 60–75 minut / rezerwacja telefoniczna*
www.mnw.art.pl/edukacja/lekcje-muzealne/wyklady/
*Rezerwacja pon.–pt. 8.30–15.00, tel.22 621 10 31 wew. 246 / 22 629 50 60
Szczegółowe informacje o programach edukacyjnych znajdują się na stronie mnw.art.pl w zakładce EDUKACJA
Muzeum Narodowe w Warszawie
Zapraszamy na wirtualny spacer po Muzeum Narodowym w Warszawie
wirtualny spacer
Działy Muzeum:
Zbiory Sztuki Starożytnej
Zbiory Sztuki Wczesnochrześcijańskiej
Zbiory Sztuki Średniowiecznej
Zbiory Sztuki Orientalnej
Zbiory Polskiej Sztuki Nowożytnej
Galeria Malarstwa Polskiego Nowożytnego
Gabinet Miniatur
Zbiory Rysunków i Grafiki Polskiej
Zbiory Sztuki Obcej Nowożytnej
Galeria Malarstwa Europejskiego
Gabinet …
00-495 Warszawa
0 22 629 30 93, 621 10 31
muzeum@mnw.art.pl
http://www.mnw.art.pl
facebook