Premiera w Ateneum: Łysek z pokładu Idy. Katowice

Ateneum. Świętego Jana 10 mapa

sobota 28.09.2019

Premiera w Ateneum: Łysek z pokładu Idy

Pierwszą realizacją Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum w tym sezonie będzie „Łysek z pokładu Idy” Gustawa Morcinka w adaptacji Martyny Lechman. Reżyseruje Konrad Dworakowski, scenografia jest dziełem Andrzeja Dworakowskiego, muzyka Piotra Klimka i Filipa Sternala, a premierę zaplanowano na 28 września.

Nazwisko Gustawa Morcinka (w latach 1958 – 1963 kierownika literackiego katowickich „lalek”) pojawia się w repertuarze Ateneum nie po raz pierwszy. W historii Teatru kilkakrotnie realizowane były oryginalne sztuki tego autora: „Kowal” i „Baśń o górniku Bulandrze”.

Tym razem zobaczymy adaptację opowiadania, wzruszającego kolejne pokolenia młodych czytelników. „Łysek z pokładu Idy” to historia sięgająca początków XX wieku, gdy w kopalniach pracowały konie, ciągnące wagoniki z węglem; po pracy nie wyjeżdżały na powierzchnię, po pewnym czasie traciły więc często wzrok. Między bohaterami, górnikiem Kubokiem, a towarzyszącym mu pod ziemią koniem Łyskiem, nawiązuje się niezwykła relacja. Łysek staje się nie tylko mądrym partnerem w pracy, ale też świetnym kompanem i przyjacielem, któremu można się zwierzyć, z którym można „pogadać”, a nawet się „pokłócić”.

Twórcy przedstawienia spojrzeli na tę śląską prozę z dzisiejszej perspektywy, dostrzegając w niej znacznie więcej niż tylko nieco naiwną i sentymentalną fabułę. Zderzenie ze współczesnością przywołuje bowiem bardzo aktualne refleksje…

Widowisko rozgrywa się w przestrzeni łączącej żywy plan i formy lalkowe.

W rolach głównych zobaczymy Grzegorza Eckerta (Kubok) i Michała Skibę (Łysek), a towarzyszą im Marta Popławska, Aleksandra Zawalska, Marek Dindorf i Piotr Janiszewski.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Premiera w Ateneum: Łysek z pokładu Idy. Katowice

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Śląski Teatr Lalki i Aktora “Ateneum” w Katowicach jest jednym z najstarszych zespołów lalkowych w Polsce (istnieje od 1945r.). Dzisiejszy repertuar, adresowany głównie do widowni dziecięcej - to zarówno baśniowa klasyka jak i pozycje współczesne. Realizowany …

Więcej

Adres:

ul. Św. Jana 10
40-012 Katowice
Kontakt:

(32) 2-538-221, 2-538-222
slaski@ateneumteatr.pl
http://ateneum.art.pl

ZOBACZ TAKŻE:teatr