Królik i Misia

Premiera książek z III Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren

📅 wtorek 29.10.2013 do wtorek 12.11.2013
Premiera książek z III Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren

Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasady Szwecji, a także Patronatem Literackim Polskiej Sekcji IBBY. Realizacja Konkursu była możliwa dzięki wsparciu Fundacji PZU. Jury Konkursu przewodniczyła prof. dr hab. Joanna Papuzińska, literaturoznawca i pisarka.

W premierze narodzonych książek, poprowadzonej przez Elżbietę Olszewską, Dyrektor Programową Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom" wzięli udział ich Autorzy oraz przedstawiciele Fundacji i Wydawnictw uczestniczących w Konkursie, a także publiczność targowa. Fragmenty nagrodzonych tekstów odczytał Pan Tomasz Międzik z zespołu Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

Wyjątkowość Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren polega m.in. na tym, że  nagradzane w nim prace spełniają jego kryteria: są napisane według najwyższych standardów literatury dla dzieci, których wzorem jest niezmiennie twórczość patronki Konkursu, wielkiej szwedzkiej pisarki, Astrid Lindgren –  są ciekawe dla młodego odbiorcy, uczą myślenia i mądrości, pomagają budować pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie, poruszają najlepsze struny w dziecięcych duszach. Wielkim atutem Konkursu jest  gwarancja rychłego pojawienia się wszystkich nagrodzonych tytułów na rynku księgarskim, co zapewniają zaangażowane w projekt wydawnictwa.   Konkurs jest ogłaszany co trzy lata, począwszy od roku 2006.

Konkurs zdobył uznanie i wsparcie jednego z najważniejszych Mecenasów kultury w Polsce – Fundacji PZU.

Książki nagrodzone i wydane w ramach III Konkursu Literackiego
 im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży

Grand Prix Konkursu: „Arka czasu" Marcina Szczygielskiego jako najlepsza praca konkursowa została uhonorowana piękną rzeźbą autorstwa Doroty Dziekiewicz-Pilich przedstawiającą Pippi Pończoszankę podnoszącą konia.

Kategoria wiekowa 0-6:
I miejsce: nie przyznano
II miejsce: „Opowieść o błękitnym psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci",

Beata Majchrzak, Wydawnictwo Publicat
III miejsce: „Kosmiczni odkrywcy – Franio i jego babcia", Grażyna Bąkiewicz,
                   Wydawnictwo Publicat

Kategoria wiekowa 6-10:
I miejsce: „O Stephenie Hawkingu, Czarnej Dziurze i Myszach Podpodłogowych", Katarzyna
                  Ryrych, Wydawnictwo Literatura
II miejsce: „Klub latających ciotek", Rafał Witek, Wydawnictwo Literatura
III miejsce: „Noskawery", Paweł Beręsewicz, Wydawnictwo Literatura

Kategoria wiekowa 10-14:
I miejsce oraz Grand Prix Konkursu: „Arka czasu", Marcin Szczygielski, Wydawnictwo Stentor
II miejsce: „Ani słowa o Zosi", Zuzanna Orlińska, Wydawnictwo Literatura
III miejsce: „Sezon na zielone kasztany", Barbara Kosmowska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Patroni medialni Konkursu: Polityka, Qlturka.pl

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom"  już od 15 lat zajmuje się wspieraniem zdrowia emocjonalnego, psychicznego, umysłowego i moralnego – dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, organizacyjne i promocyjne. Kampania „Cała Polska czyta dzieciom" aktywnie angażuje tysiące wolontariuszy w Polsce, jak i za granicą,  do propagowania czytelnictwa w swoich środowiskach. Obecnie Fundacja realizuje kilka inicjatyw o zasięgu krajowym (kampania „Cała Polska czyta dzieciom", „Pierwsza Książka Mojego Dziecka", „Generacje-Kreacje" i inne) oraz międzynarodowe („Cała Polonia czyta dzieciom", „All of Europe Reads to Kids").