Poznaj style architektoniczne z książką „Gdańskie Miniatury”

Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ, Gdańsk mapa

czwartek 17.11.2016 do niedziela 11.12.2016

gdanskie_miniatury_zagadki_fot-larysasalamacha

W Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40 można odebrać drugą część bezpłatnej książki ze zbiorem gier miejskich „Gdańskie Miniatury. Style architektoniczne w Gdańsku”. Znajdziemy tam 9 tras z mapkami, fotografiami, scenariuszami spacerów i quizem, który podsumowuje każdy rozdział. Idąc szlakami z książki poznajemy style architektoniczne Gdańska, ciekawe uliczki, zaułki i budynki. Publikacja dostępna jest w IKM od 18 listopada do wyczerpania zapasów.

W ramach projektu edukacyjnego „Gdańskie Miniatury” Instytut Kultury Miejskiej po raz drugi wydał zbiór gier miejskich „Style architektoniczne w Gdańsku. W publikacji przedstawione są zabytki z okresu romańskiego, gotyku, renesansu i manieryzmu, baroku, rokoko i klasycyzmu, eklektyzmu i neostylów, a także budowle z okresu modernizmu i socrealizmu.

Książkę polecamy szczególnie dzieciom i młodzieży. Nakład, dwa tysiące dwieście sztuk, trafi przede wszystkim do szkolnych klas i bibliotek. Zainteresowane szkoły zapraszamy też do odbioru bezpłatnych egzemplarzy w Instytucie Kultury Miejskiej.

Podczas lektury odwiedzamy m.in.: Zamczysko położone na Starym Mieście, gdzie Motława wpada do Kanału Raduni, poznajemy pojęcia, takie jak absyda, refektarz, krenelaż, lukarna czy łęk. Czytamy o popularnych zabytkach, takich jak kościół Mariacki, Brama Chlebnicka, Baszta Jacek czy Łabędź, ale też o Kamienicy Schlieffów, Czirenbergów-Frederów czy Domu Opatów Pelplińskich. Autorem jest historyk sztuki Klaudiusz Grabowski – mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

Książka jest grą miejską w formie drukowanego przewodnika. Każda wycieczka to jeden rozdział zawierający mapkę danej trasy, aktualne fotografie omawianych obiektów i scenariusz zawierający historię, ciekawostki dotyczące przedstawianych miejsc i osób z nimi związanych. Na końcu każdej części znajduje się quiz. Pytania w quizie skonstruowane są w taki sposób aby można było na nie odpowiedzieć tylko po osobistym odwiedzeniu danego miejsca.

Zachęcamy do odkrywania historii budynków i postaci związanych z Gdańskiem! Książka dostępna jest też online: http://gdanskieminiatury.ikm.gda.pl/ksiazka/.

Najbliższy spacer Gdańskich Miniatur, „Tajemnice gdańskich uliczek. Nad kanałem – Stare Miasto, dla rodzin i grup nieformalnych odbędzie się 26 listopada w godz. 11.00, 14.00 start: ul. Elżbietańska 3, godz. 12.30 start ul. Mniszki 1.

Poznaj style architektoniczne z książką „Gdańskie Miniatury”

Instytut Kultury Miejskiej

Instytut Kultury Miejskiej, miejska instytucja kultury z Gdańska, działa na rzecz zwiększenia roli kultury w życiu miasta i aktywnego w niej uczestnictwa, zarówno poprzez pracę ekspertów skupionych …

ul. Długi Targ 39/40